Ve dnech 26. až 28. října 2018 uspořádala Společnost horské medicíny a Lékařská komise ČHS 29. Pelikánův seminář věnovaný různorodým aspektům horské medicíny. Organizátoři připravili pro účastníky kromě tradičních přednášek také praktické workshopy a nově panelovou diskuzi.
Zasněžený 29. Pelikánův seminář horské medicíny na Ještědu byl plný hypotermie, omrzlin a lavin
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie 29. Pelikánův seminář >>
Od pátečního podvečera se na Chatu Pláně pod Ještědem sjížděli účastníci z celé České republiky. Tentokrát nepřijeli slovenští zástupci vzhledem ke vzdálenosti od slovenských hranic do Liberce. Páteční večer byl věnován přednášce a videu z desetidenního skialpinisticko seakajakového a kulturního výletu na Island. Následovaly odborné diskuze, které se postupně za doprovodu dvou kytar a zpěvu přehouply do méně formální části do sobotních brzkých ranních hodin.
Sobotnímu dopoledni kralovaly omrzliny a hypotermie
Po úvodním slovu a organizačních poznámkách Jana Kubalová rovnou pokračovala v samostatném bloku věnovaném hypotermii a omrzlinám. Řadu kazuistik k hypotermii a omrzlinám přednesli také Martin Honzík, Kristina Höschlová a Jarka Říhová. Kristina Höschlová následně shrnula dosavadní zkušenosti a výhledy v oblasti vzdělávání v horské medicíně pro lékaře a záchranáře, stejně jako kurz horské medicíny pro horolezce, horské vůdce a další.
Poprvé byla na Pelikánově semináři použita panelová diskuze, když Lenka Horáková vybrala pět ožehavých témat z oblasti rozhodování při lavinové záchraně. Výběr témat byl na základě účasti na International Snow Science Workshop – ISSW 2018, který se konal v Innsbrucku ve dnech 7.-12. 10. 2018. Všichni přítomní tak hlasováním prostým vyjadřovali svůj názor na řešení lavinových nehod a záchrany. K tomu jim dopomáhali Kristina Höschlová, Jan Pala, Martin Honzík a Hana Kubinová.
„Příjemné setkání lidí všech věkových kategorií se společným zájmem – být připraven na pobyt v horách. Spousta praktických informací, jak si hory užít ve zdraví nebo jak se zachovat v případě ohrožení zdraví,“ zhodnotila 29. Pelikánův seminář Hana Kubinová.. |
Praktické workshopy se těšily velkému zájmu
Po obědě se účastníci „rozutekli“ na řadu workshopů. Asi největšímu zájmu se těšila exkurze na základnu Letecké záchranné služby v Liberci pod vedením Hany Kubinové, Jany Kubalové a Lenky Horákové. Souběžně probíhaly poblíž Chaty Pláně i workshop na téma záchrana v lezeckém terénu pod vedením Martina Honzíka a lezení v místních skalách s Petrem Barnou. Podvečerní workshopová sekce byla rozdělena do dvou částí – řešení traumat (Jana Kubalová, Lenka Horáková a model SimMan) a lavinová problematika (Martin Honzík, Jan Pala a Petr Barna). V lavinové části se řešily interference lavinových vyhledávačů s různými elektronickými zařízeními, kontrola vyhledávačů před túrou a účinné vykopávání zasypaného. Trauma workshopu předcházely přednášky na trauma v terénu od ABCDE přes krvácivá traumata až po řešení situace s polytraumaty, kdy jsou k dispozici pouze věci účastníků.
„Letos jsem se zúčastnila 29.Pelikánova semináře a mohu říct, že do puntíku splnilo moje očekávání. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací o první pomoci v horách, v nedostupném terénu o použití speciálních pomůcek či provizorního vybavení a doplnila si své dosavadní informace. V neposlední řadě bych chtěla říct, že to byli velmi příjemně strávené dny v kolektivu lidí-profesionálů, kteří umí utvořit přátelskou atmosféru a bez předsudků předat své informace každému, kdo má o ně zájem. Moc děkuji za to jak to dělají a už teď se těším na další ročník,“ hodnotí nadšená lezkyně, skialpinistka, lektorka a zdravotní sestra Bára Veselá. |
Lavinové odpoledne z ISSW 2018
Lavinovým novinkám, prevenci a výstupům z ISSW 2018 byla věnován čas po přestávce. Po představení horkých novinek byly shrnuty nejdůležitější výstupy z oblasti lavin pro praktické použití v terénu. Lenka Horáková přehled doplnila výzkumem prováděným v České republice.
S lyžemi od Sibiře přes Balkán, Španělsko až do Norska
Po celodenním náročném přednáškovém a workshopovém programu bylo večerní promítání oddechově cestovatelské. S lyžemi na nohou byly představeny některé skialpinistické oblasti na Sibiři, Makedonii, Bosně, Slovinsku, Chorvatsku, Pyrenejích a nakonec několik norských pohoří v rámci letošního 4. ročníku československého firnového memoriálu v Norsku. Fotky a videa byly prokládány zmínkami o možných způsobech záchrany v některých z představených zemí a pohoří.
„Pelikánův seminář horské medicíny je již po 10 let stálicí mého kalendáře a to nejen kvůli přednáškám, ale také díky atmosféře, která tam vždy panuje. Letošní sešlost nebyla výjimkou, srozumitelné přednášky od profesionálů, kteří umějí předávat informace i laikům, venkovní ukázky v typickém horském počasí a jako bonus malá simulace u zraněné figuríny pod odborným dohledem. Těším se na další, tentokrát jubilejní ročník,“ shrnuje Jiří Bydža Bydžovský, tesař a horský průvodce. |
K natočení videa byl v rámci testování použit telefon CAT S61.
Právo v horském terénu a úrazy
V neděli nasněžilo, a sněhu bylo dostatek i na koulování. Dopoledne bylo věnováno právní problematice (Jiří Žák) pohybu v horském terénu z různých hledisek s představením příkladů praxe s jejich možným vyústěním. Poté představil Karel Kupilík z HS Jizerské hory historii, fungování a spolupráci jizerské horské služby.
Závěrečná sekce byla plně věnována úrazům. Nejprve Lucie Bloudková uvedla přehledy úrazů a jejich sledování při vykonávání různých činnosti v horském a skalním prostředí. Následně Jana Kubalová podrobně rozebrala příčiny některých úrazů na lezecké stěně v Brně. Na závěr Pelikánova semináře představila Jana Kubalová aktuální situaci s rozšířením a využíváním aplikace Záchranka nejenom v České republice, ale i v okolních zemích. Na doplnění důležitosti přesného určení místa volající osoby byly puštěny dva krátké telefonáty v tomto duchu: „Su někde nad Pryglem v lese, v dálce vidím auta. Vy mě tady stejně ale nenajdete.“
Lenka Horáková říká k prvnímu použití panelové diskuze na Pelikánově semináři: „Mnozí ocenili zapojení celého publika do diskuse. O co byly otázky a odpovědi na ně kontroverznější, o to větší diskusi vyvolaly. Většinou neexistovala správná odpověď jako ve vědomostním kvízu. Myslím, že podobné diskuse na aktuálně řešená témata by se mohly stát pevnou součástí programu Pelikánova semináře.“ |
Po obědě se většina účastníků rozjela domů. Na Chatě Pláně ještě proběhla i schůze Výboru Společnosti horské medicíny a Lékařské komise ČHS. Mj. byl velmi kladně zhodnocen příliv nových členů Společnosti horské medicíny v roce 2018.
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky. |