Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
Zakladatel kanadské firmy G3 Oliver Steffen: Je úplně jedno jestli máte skialp, splitboard nebo telemark, všechny způsoby pohybu na sněhu jsou dobré!
15. 11. 2016
Jan Pala
Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dvacetiletou existenci. Od začátku se G3 zaměřilo na vývoj po všech stránkách nových výrobků počínaje lavinovými sondami přes telemarkové vázání, tulení pásy a v současné době velmi úspěšným skialpinistickým vázáním G3 ION, lyžím a splitboardům. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.
Cesta Olivera Steffena k telemarkovému a klasickému sjezdovému lyžování
Olivere, můžeš se čtenářům představit z pohledu lyžařských aktivit ve volném terénu? V jakém věku jsi začal s lyžováním a co bylo tvou motivací pro přeorientování se na telemarkové lyžování a lyžování ve volném terénu?
Moji rodiče jsou Němci a celá má rodina vyrostla na lyžích. Vždy jsme se věnovali řadě sportů (sailing, wakeboarding, snowboarding, lyžování, turistice po horách, kiteboarding, SUP…) a také lyžovat jsme začali brzy. Po ukončení studií na McGill University v Montrealu s titulem v oblasti podnikání jsem se přesunul do Britské Kolumbie, kde jsem začal s telemarkovým lyžováním a skialpinismem. Přitom jsem se učil milovat velké hory a hluboký sníh.
Britská Kolumbie je známá tím, že v ní více než před padesátí lety založil Hans Gmoser heliskiing – byl jsem tam v dubnu 2013. Terény, kde působí CMH (Canadian Mountain Holidays) jsou fantastické. Je G3 fungující v Britské Kolumbii také nějak zaměřena na heliski?
Lyžování s vrtulníkem vyžaduje velké množství snadno použitelného vybavení. Obecně je heliskier alpský lyžař, který není přímo cílovou skupinou firmy orientované čistě na backcountry jako je G3. Máme ale zkušenosti, že řada těch, kteří se zabývají heliski velmi oceňuje výrazně lehčí a pokročilé vlastnosti lyží a vázání G3, což je pro ně snadněji dostupné i díky tomu, že stále více lyžařských bot je vybaveno techovými piny (pastičkami).
Vancouver je ideálním místem pro výrobce telemarkového a skialpinistického vybavení, jelikož je možné testovat veškeré výrobky téměř u brány továrny. Pocházíš z Vancouveru nebo jsi původně žil v nějaké jiné horské oblasti Kanady?
Žiji ve Vancouveru už 24 let (je mi 49 let, takže polovinu svého života!). Jedna z nejlepších věcí, kterou máme z hlediska práce ve Vancouveru je možnost skialpinistických aktivit nebo sjezdového lyžování na místních horách v blízkém okolí Vancouveru. Potřebujeme pouze půl hodiny, abychom se z města dostali do výborných oblalstí na skialpinistické výlety, takže pokud pracujeme na nových výrobcích, testovat můžeme rychle a velmi často.
Jaké jsou tvé nejoblíbenější terény v Britské Kolumbii a v Kanadě obecně?
Místní pohoří v Britské Kolumbii jsou vynikající pro kvalitu sněhu, perfektní lavinovou předpověď, přístupnost a různorodost terénů. Ve vzdálenosti několika hodin od Vancouveru je ještě více nádherných terénů, a pokud nahlédneš do mapy, rychle budeš doslova unešen množstvím terénů a proměnlivostí míst. Britská Kolumbie je jednoznačně oblastí hor a jakýchkoliv aktivit ve volné přírodě.
Mezi oblasti mimo Kanadu patří mezi mé nejoblíbenější Chile, Lyndgenské Alpy v Norsku, Argentina, Alta Utah. Bohužel není možné je všechny navštívit, ale snažím se!
Byl jsi někdy s lyžemi také v alpské části Evropy? Pokud ano, které jsou tvé oblíbené oblasti, vrcholy, sjezdy?
Evropa je vždy oblíbeným místem. Mám rozsáhlé zkušenosti z Chamonix, St. Antonu, Insbrucku a dalších menších oblastí.
Lyžoval jsive vysokých horách nad 5000 metrů? Pokud ano, kde? Jaké jsou tvé zkušenosti s nedostatkem kyslíku a proměnlivými sněhovými podmínkami?
Absolvoval jsem několik krásných výletů do výšky 5000 metrů, ale výše jsem nešel. Je to něco, co pomalu objevuji, ale dosud jsem neměl dostatek příležitostí… je to něco, co bych rád dělal více.
Jsou nějaká místa na světě, kde jsi ještě nelyžoval, ale rád by jsi je navštívil?
Vždy se snažím jezdit na skialpinistické výlety do vzdálených a hůře dostupných oblastí. Island je momentálně mým nejbližším cílem.
Oliver Steffen je zakladatelem a prezidentem kanadské firmy G3 (Genuine Guide Gear) už téměř dvacet let. Své lyžařské aktivity začal ve věku pěti let a s lyžováním pokračoval v Montrealu během studií na McGill University. Později se přesunul do Vancouveru v Britské Kolumbii, kde se naplno zaměřil na telemarkové lyžování, aby mohl prozkoumat pohoří v Britské Kolumbii. V současné době se adekvátně věnuje jak alpskému, tak telemarkovému lyžování.
Ve “starých” časech byly všechna vázání vybavena pojistnými řemínky, tzv. sichráky, žádné brzdy. V současné době jsou na skialpinistických vázáních pouze brzdy. Co si myslíš o brzdách versus “destruktivních” sichrácích?
Stejně jako u jakéhokoliv vybavení (myšleno na lezení) jsou vždy nějaké klady a zápory pro každý kus vybrané výstroje. Osobně používám brzdy na většině svých výletů. Pro obecně pojímané skialpinistické výlety poskytují brzdy nejlepší poměr mezi použitím a bezpečností. Nemůže být horší den než když lyže letí celým svahem až úplně do doliny bez tebe!
Co používá většina lidí v Britské Kolumbii – brzdy nebo sichráky?
Brzdy jsou stale nejpopulárnější na všech trzích. Stále více uživatelů přechází na skialpinistickou výstroj a rozhodují se mezi brzdami nebo sichráky. Většina z nově příchozích se rozhoduje pro brzdy. Nicméně ve specifických případech jsou dobře použitelné i sichráky. Obecně je ale nutné zdůraznit, že by každy měl mít na lyžích buď brzdy nebo sichráky!
Všimnul sis nějakých rozdílů mezi použitím brzd a sichráků mezi severní Amerikou a Evropou?
Víceméně ne. Na obou trzích používá většina skialpinistů brzdy. Ale pozor, v Evropě je mnohem vice závodníků na skialpech než v severní Americe. V severní Americe počet závodníků rychle roste, ale trh je oproti Evropě zatím velmi malý.
Co si myslíš o obrovském rozmachu lavinových batohů v několika posledních letech?
Jakýkoliv výrobek, který může zvýšit bezpečnost při pohybu v lyžařském terénu je správnou volbou. Je dobré vidět, že cena za lavinové batohy se snižuje, zatímco jejich kvalita a inovace se pořád vyvíjejí. Myslím si, že lavinové batohy jsou jednoznačně správný směr.
Budoucnost telemarku a skialpinismu
Jak vidíš budoucí vývoj výstroje na telemark a skialpinismsu?
Ačkoliv mám nejvíce rád telemark, dnes je v porovnání se skialpem globálně velmi málo zastoupen. Zůstavá zde oblast pro telemark a je potešitelné vidět nadšení těch, kteří se tomuto způsobu lyžování věnují. Nakonec, je úplně jedno, jak každý jezdí dolů po svahu! Jestli je to skialp, splitboard nebo telemark, všechny způsoby jsou dobré! Co víc můžeš chtít?
Jaké jsou tvé osobní plány pro nadcházející sezónu?
G3 stále dobře roste a mé úkoly jsou zaměřeny na vedení růstu firmy a obecně obchod. Do jisté miry jsem stale zainteresován ve výzkumu a vývoji, ale čestně řečeno, dnes jsou v G3 lidé, kteří toho o vývoji nových výrobků ví mnohem vice než já. Velmi rád se dívám na to, co se jim podařilo vyvinout.
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje přes dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po prednášky.