Hybridní bundy kombinují různé materiály. Díky tomu si poradí s náhlými změnami počasí a minimalizují tak nutnost převlékání. Hodí se na horskou turistiku, lezení, ale jsou vhodné i na skialpinismus? Pojďme se na to podívat.
Co je to hybridní bunda
Hybridní bunda je navržená tak, aby splňovala požadavky fanoušků outdoor aktivit. Vyrábí se kombinací různých materiálů. Přední část, ramena a vršek rukávů, tedy místa nejvíce vystavená větru a dalším povětrnostním podmínkám, bývají chráněna větruodolným, někdy i voděodolným materiálem, někdy můžou mít i lehké zateplení. Boční panely ze strečové syntetiky jsou elastické a zároveň prodyšné a umožňují maximální volnost pohybu.
Díky tomu bunda spolehlivě zahřeje v chladu, ochrání před větrem i lehkou přeprškou, a přitom při intenzivnějším pohybu dobře větrá. Na trhu narazíte na spoustu pánských i dámských hybridních bund. A většina z nich je jako dělaná pro skialpinismus. Hodí se zejména na podzimní a jarní období na horách, kromě skialpinismu je využijete i na horolezectví nebo treking.
Kousek do každého počasí
Největší výhodou hybridních bund je, že jsou připravené na téměř každé počasí. Kvalitní modely ochrání i při teplotách okolo bodu mrazu. Je to taková vylepšená kombinace klasické bundy a mikiny. Pro skialpinistu jde o ideální řešení. Tento kus oblečení totiž minimalizuje potřebu svlékání a oblékání, která nás během cest zdržuje.
Vrstvení se musí dobře promyslet, stačí jedna chybně zvolená vrstva a celek jako takový nefunguje. Výběru bundy byste měli věnovat stejnou péči jako ostatním částem oděvu. U hybridní bundy výrobci docílili nejen toho, že zahřeje, ale zároveň je prodyšná a odvádí pot. Je tedy připravená na náhlé změny počasí, ke kterým na horách neustále dochází. A když náhodou zrovna vysvitne sluníčko, nebudete muset hned zastavovat a svlékat se, protože se ve vaší bundě nedá vydržet.
Hybridní bundy do chladnějších podmínek mívají také lehkou izolaci na exponovaných partiích těla. Výrobci s oblibou využívají kombinace umělých a přírodních materiálů. Například vlnu z alpaky s polyesterem atd. Ovšem i čistě syntetické materiály poslouží svému účelu. Jsou kvalitní, lehké, a hlavně rychle schnou. A nijak nedráždí alergiky.
Důležité detaily
Velkým plusem je integrovaná kapuce dostatečné velikosti, která se dá přetáhnout i přes helmu, vysoký límec a chránič brady. Praktické jsou také kapsy na zip nebo prodloužený zadní díl, aby netáhlo na záda (i u hybridních bund pánských) – tuto výbavu nabízí většina oblíbených značek. Záleží na preferencích každého, ale my máme ozkoušeno, že čím propracovanější ochrana, tím méně starostí s oblékáním a vrstvením ve finále je.
Neomezený rozsah pohybu a nízká hmotnost
Hybridní bundy pracují s anatomií těla. Obepnou siluetu a přizpůsobí se pohybu. Díky tomu, že se vyrábí ze strečových materiálů, nebudou vás ani nijak limitovat. Rozsah pohybu je neomezený, což je při sportu obzvlášť důležité.
Hybridní bunda má také tu výhodu, že má poměrně nízkou hmotnost a je skladná. Některé mají uvnitř kapsu na zip, do které můžete bundu složit. Rozhodně nehrozí, že by vám zabrala půl batohu nebo vás při jízdě zatěžovala nadměrnou hmotností.
Jakou vybrat?
Pozor, ne všechny hybridní bundy jsou vhodné na hory. Některé jsou určené spíš jako módní kousky na letní rekreaci v přírodě. Vybírejte proto od osvědčených výrobců a kvalitních materiálů.
Mezi oblíbené značky patří Northfinder, 4F, Quechua nebo Under Armour. Kromě vlastností jako izolace, větruodolnost, volnost pohybu a prodyšnost se zaměřte i na design. Výrobci nabízí různé barevné kombinace, takže jestli při sportu i rádi dobře vypadáte, přijdete si na své.