Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro TuleníPásy.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zimních túrách, vybavení či více rozhovorů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy se sportovní outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce TuleníPásy.cz
VII. ročník Leki Skialp Verticalu – boj o poslední zbytky sněhu!
25. 1. 2022
Johana Macková
VII. ročník Leki Skialp Verticalu – jeden ze tří závodů seriálu AUTOCONT SKIALP KORUNA BESKYD o krále a královnu Beskyd – se konal minulý pátek v Beskydech. Nervy pořadatelů byly napjaty do posledního okamžiku před startem. Počasí v posledních dnech a týdnech moc nepřálo a sluníčko a vyšší teploty spolehlivě užíraly i poslední zbytky sněhu. Nakonec padlo rozhodnutí startovat na botech, s lyžemi na batohu nebo rameni. Závodníci tedy museli ladit obuv i závodní strategii s ohledem na speciální podmínky na trati. To vše slibovalo zajímavý závod.
VII. ročník Leki Skialp Verticalu – jeden ze tří závodů seriálu AUTOCONT SKIALP KORUNA BESKYD o krále a královnu Beskyd – se konal 14.ledna pátek v Beskydech. Nervy pořadatelů byly napjaty do posledního okamžiku před startem. Počasí v posledních dnech a týdnech moc nepřálo a sluníčko a vyšší teploty spolehlivě užíraly i poslední zbytky sněhu. Nakonec padlo rozhodnutí startovat na botech, s lyžemi na batohu nebo rameni. Závodníci tedy museli ladit obuv i závodní strategii s ohledem na speciální podmínky na trati. To vše slibovalo zajímavý závod.
Centrum závodu bylo pod sjezdovkou Krásná-Zlatník FELA…
Depo závodu bylo umístěno v lyžařském areálu Zlatník – Fela na úpatí Lysé hory v nadmořské výšce 640 m.n.m.. Zde byla připravena prezence registrovaných i registrace nově příchozích. Všechny přivítaly dvě milé a usměvavé dámy, které vše ochotně vysvětlily. Každý závodník po registraci dostal ve svém startovním balíčku: čip, startovní číslo a drobné dárky od sponzorů. Po odprezentování a s přicházející tmou, si už každý závodník šel rychle přichystat povinnou výbavu, kterou byl skialpový lyžařský set (lyže, pásy, boty, hole)a funkční čelová svítilna. Pro zapomnětlivce měli pořadatelé dokonce připraveno i pár erárních čelovek.
Pak následovala rozprava o trati …
Všechny uvítal ředitel závodu Michal a pokračoval popisem trati…. „Začíná se na botech, s lyžemi na batohu nebo rameni. Nestanovujeme, jaké boty budete mít na startu. Je na vaší osobní strategii a času na přezutí u papeže. Běžíte standardní trať VERTICALU, označenou blikačkami a šipkami na zemi/sněhu až k přezouvacímu bodu „u papeže“, který bude označen na sněhu a hlídat bude pořadatel. Po značkách se dostanete ke svodidlu a po jeho překonání se dáte nahoru PO CESTĚ. Rovně to nejde. Držte se raději levého okraje, kde je přece jen více sněhu. Ze ZIMNÉHO už to pak jde rovně po zkracovačkách a jižní sjezdovce vertikálně do CÍLE před Bezručovou chatou.“
Každý účastník byl povinen si umístit měřící čip na ruku a mohl vystartovat kdykoliv mezi 17:00 a 17:30, což umožnilo volný průběh tratí bez zbytečných špuntů v úzkých místech. Myslím si, že Lysá Vertical může být ideálním závodem jak pro zkušené borce tak pro někoho, kdo se skialpem teprve začíná a rád by si vyzkoušel i závodění. Jedná se o závod typu vertical, kde závodníci stoupají pouze nahoru a nejsou zde tedy žádné sjezdové sekce ani technické převlíkačky pásů popř. maček. Díky volnému startu také trochu odpadá nepříjemný předstartovní stres.
Jeden po druhém se závodníci vydávali na trať …
Déšť začal skrápět závodní kombinézi a zkušení borci se pomalu rozehřívali poklusem si cvičným výšlapem sjezdovky. S úderem 17. hodiny, se závodníci – samostatně i v menších skupinkách – pomalu vydávali na trať dlouhou cca 5km s převýšením nějakých 650 výškových metrů. Někdo startoval ve skialpinistických botech a někdo raději zvolil běžeckou obuv. V úvodní části na botech jsme museli překonat kolem 270 výškových metrů na 1,5km. To je relativně dlouhý úsek pro tvrdé skelety skialpinistických bot, v kterých se běh stává ne úplně nejpříjemnější záležitostí. Ale přezouvání bot v depu zase může představovat poměrně velkou ztrátu času v tak krátkém závodě. Já i přes mírný nekomfort při běho-chůzi volím raději skialp boty a vyrážím na trať. První úsek je opravdu hodně prudký. Pod nohama je místy i led a trochu lituju, že jsem si nevzala nesmeky. Půlku klušu a pak přecházím v chůzi, abych se úplně neodvařila hned na začátku. Když člověk závodí „sám se sebou“, tak je trochu složité odhadnout to správné tempo.
Nahoře je hustá mlha s vichrem…
Po přezutí na lyže se šlo mírnější svážnicí nahoru, kde místy člověk šel krajem po trávě, aby nesedřel pásy o asfalt. Tam se mi připomněla slova pořadatele „držte se levé strany“, protože na pravé nebyla ani kapka sněhu. 😀 Nahoře se déšť změnil ve sníh a nebylo již třeba poutat tolik pozornosti k volbě nejlepší sněhové stopy. Na hřebeni od Zimného (1080m.n.m.) se ke sněhu ještě přidala hustá mlha a pořádný vichr, které daly všem závodníkům pořádně zabrat. Závod prověřil nejen fyzické schopnosti ale i orientační dovednosti všech zúčastněných. Dokonce i absolutní vítěz Piotr Andrzejewsky se v cíli přiznal, že před závěrečným stoupákem po jižní sjezdovce k Bezručově chatě šel po cestě a na správnou stezku se musel prodrat houštím. Mě samotnou překvapila cílová pochodeň, protože v té husté mlze jsem ji viděla až v posledních dvou metrech mého závěrečného snažení. Nakonec jsem si oddychla, že už jsem v cíli, protože v hlavě jsme ho měla nastavený ještě dál než vlastně reálně byl. Až tak moc mě ta špatná viditelnost zmátla. V cíli byl pro závodníky připraven čaj a prostor pro posezení a první hodnocení výkonu. Mě a mému parťákovi Járovi se však nechtělo uchýlit do komfortu chaty a tak jsme se rozhodli raději vyrazit zpátky dolů.
Následoval pěší návrat k depu…
Jelikož sněhu bylo pomálu, dokázali jsme sjet pouze na Zimný a pak následovala procházka po stopách závodu až na místo startu. Až teď jsme si v klidu mohli prohlídnout, kudy jsme to šli nahoru a jak ta trať vlastně vypadala. Paradoxně při našem návratu začalo i hustě sněžit. Jakoby nás – všechny lyžníky – ten nahoře tak trochu pošťuchoval. Opravdu klobouk dolů milým pořadatelům, že pro nás i přes tak nepříznivé sněhové podmínky byli schopni uspořádat perfektní závod. Po zdárném návratu jsme vrátili čip a dostali jsme bagetku, čajík, pivko/birell nebo kofolku a chimpanzee dobroty. Bohužel, tradiční vyhlašování v hospodě U Rumiana muselo být zrušeno z důvodu covid opatření. Vítězové byli odměněni online vouchery.
A jak to tedy v té mlze nakonec dopadlo?
V celkovém pořadí nejrychleji tratí prolétl již zmiňovaný Polský závodník Andrzejewski Piotr v čase 0:37:09, o minutku za ním byl vynikající Slovenský cyklista Višňovský Tomáš (0:38:17) a na třetím místě se umístil další výborný sportovec cyklista a běžec Helcel Martin (00:38:53). Nejrychlejší ženou se stala reprezentantka ČR v Adveture race , Xterra a skialpinismu Rudolfová Tereza v čase 00:45:42, za ní jsem pak o minutku a půl doběhla já – MackováJohana (00:47:22) a o kousek za mnou dorazila do cíle Olejníčková Jana (00:47:52).
V kategoriích pak následovně…
MA Muži 18 – 29 let
1. 89 Višňovský Tomáš 00:38:17 2. 61 Solař Kryštof 00:44:48 3. 57 Sobek Jakub 00:49:25
1. 77 Zedníček Ivan 00:54:13 2. 63 Szturc Josef 01:21:52
MF Muži 60+
1. 72 Útrata Jan 00:50:50 2. 15 Grigar Martin 01:00:40
Dalším závodem série bude KILPI Skialp Maraton…
Úplné výsledky můžete najít na webu i www.onlinesystem.cz. A krásné fotky od Vladimíra Pryčka, najdete na https://www.coloursnews.com/skialp-vertical-2022/. Poslední zastávkou seriálu AUTOCONT SKIALP KORUNA BESKYD je KILPI Skialp Maraton, který se uskuteční 5. února 2022. Bude to pořádný skialp závod ve stylu start-cíl (individual) s délkou trasy cca 27 km a převýšení cca 1500 m. Tak pilně trénujte a na startu na viděnou !