Vánoce se kvapem blíží a je nejvyšší čas se poohlédnout po vhodných dárcích. U těch, kteří se rádi pohybují v zasněžených horách, je velká šance uspět s něčím sportovním nebo metodickým. V článku nabízíme několik tipů na možné knižní dárky.
Co dát pod stromeček v papírové podobě pro někoho, kdo se pohybuje do kopce na tuleních pásech (ať už na lyžích nebo splitboardu) a dolů sjíždí volným terénem? Může to být mapa, průvodce nebo kniha věnovaná lavinám a jejich prevenci.
Ač by se mohlo zdát, že papírové mapy jsou v době různých mapových mobilních aplikací už zastaralé a nepotřebné, opak je pravdou. Chcete-li se věnovat skialpu nebo freeridu, je vždy vhodné mít s sebou papírovou zálohu pro přehledový globální náhled na dané pohoří nebo jeho část, stejně jako pro případ vybití telefonu. Poohlédnout se tak můžete například po zimní freeridové mapě švýcarského St. Moritz v měřítku 1:25 000 , která je aktuálně se slevou.
Skialpinismus a jeho historie
Za pozornost každého, kdo se někdy na skialpech vydal na Slovensko, stojí novinka Stanislava Meleka – Príbeh zvaný skialpinizmus – história skialpinizmu 1920 – 2022. V knize je představena historie používání lyží ve slovenských horách od klasického horského lyžování, přes skialpinistické závody, významné horské přechody až po extrémní sjezdy a horolezectví s lyžemi. Součástí je bohatá grafická a fotografická dokumentace.
Laviny, to je to oč tu běží!
Ať jste v problematice lavin nováček nebo už máte nějaké zkušenosti, vždy se hodí mít po ruce nějaký přehled. Tím může být nepostradatelná kniha shrnující deset základních lavinových problémů, s nimiž se může setkat každý, kdo vyráží na skialpech, splitboardu, sněžnicích nebo lezecky například do Alp – Laviny – praktická příručka (Rudi Maier, Patrick Nairz).
Ze zahraničních anglicky psaných knih jsou vhodnými dvě z nich. První je lavinová „bible“ bývalého ředitele UTAH Avalanche Center Bruce Tempera nazvaná Staying Alive in Avalanche Terrain (třetí vydání z roku 2018), kde je podrobně rozebráno vše od terénu, sněhu, vývoje lavin, testy stability sněhové pokrývky, lidský vliv až po řešení lavinových nehod.
Druhou je aktuální novinky z Aljašky The Avalanche Factor (Joe Stock), kde se na více než tři sta stránkách zájemci z řad skialpinistů a horolezců dozví vše potřebné k pohybu v potenciálně lavinovém terénu pod vlasntím vedením. V knize jsou obsaženy znalosti a dovednosti k porozumění a vyhnutí se lavinám z pohledu UIAGM horského vůdce Joe Stocka. Více než polovinu knihy tvoří fotografie a ilustrace.
V době covidu byly „objeveny“ bulharské hory z hlediska skialpinismu. Pokud byste se chtěli dozvědět více k lavinám v Bulharsku, výborným přehledovým zdrojem je kniha Момчи Панайотов „Лавини в България“. V ní autor předkládá hlavní body zájmu z hlediska meteorologie, sněhových podmínek, terénu a chování lidí určujících možné riziko pádu lavin. V metodické části není zahrnuté jenom Bulharsko, ale jsou také uvedeny přístupy z jiných zemí.
Hlavním hitem na letošní Vánoce 2024 je jednoznačně první díl knihy Laviny v Česku autorské čtveřice Alena Zárybnická, Pavel Cingr, Robert Dlouhý a Valerián Spusta. Díky několikaletému úsilí autorského kolektivu se podařilo podrobně zpracovat dvanáct lavinových nehod, udělat padesát rozhovorů. To vše doplňuje 230 černobílých a barevných fotografií. U každé z lavinových nehod je uveden i vývoj meteorologických podmínek (je-li znám) a sněhový profil. Samostatnou přílohou knihy je menší publikace Laviny v Česku – prevence.
Co třeba nějaký skialpinistický průvodce?
V knihovničce každého skialpinisty, který někdy pošilhával po Slovensku, by nemělo chybět třetí vydání knihy Výber lyžiarskych a skialpinistických túr od Stanislava Klauča. Autor zpracoval základní trasy v různých slovenských pohořích, kde u značné části z nich doporučuje horského vůdce UIAGM a také upozorňuje na to, že řada tras není v souladu s návštěvním pořádkem např. TANAPu. V letošním roce vyšla Stanislavu Klaučovi další kniha Skialpové krkaháje a zahumienky, kde se věnuje různým lučním a lesním lyžařským túrám v Malé a Velké Fatře, Oravských Beskydech, Nízkých Tatrách a Slovenském Rudohoří.