Ve spojení se Skotskem asi málokdo ve střední Evropě předpokládá nějaké větší lyžařské možnosti. Ale pozor, ve Skotsku se nejenom skialpuje a lyžuje, ale je tam také výborné freeridové středisko! Lyžařské středisko Nevis Range nedaleko městečka Fort William se pyšní titulem největší freeridové oblasti ve Skotsku dostupné pomocí vleků.
Nevis Range je hlavní středisko freeridu ve Velké Británii a to především proto, že většina super sjezdů je lehce dosažitelná pomocí vleků. Na Mapce můžete vidět napravo sjezdové tratě a nalevo – severovýchodní / Východní strana
Coire Dubh
Tyto prašanové linky v Coire Dubh (První „mísa“ Back corries) jsou součástí areálu a je zde denně hodnocena lavinová situace, která je k přečtení na tabulích u hlavní stanice kabinové lanovky. Je však namístě být vybaven pípákem, lopatou a sondou. Nejtěžší z celého sjezdu je asi „dropping“ z většinou poměrně velké převěje. Pak už jen jedná o dlouhý sjezd v prašanu.
O kousek dál od horních vleků je možné dojít na botech či pásech (doporučuji) k dalším krásným linkám na východní straně Aonach Mor v Coire an Lochan (Druhá „mísa“ v Back corries). Zde už se nejedná o lyžařského areál, a proto veškerá akce je už čistě na vlastní pěst. Přesto se tu často setkáte se skupinkami freeriderů, a tak je dobré se poradit nebo se k někomu přidat.
Hned nejbližší linkou je Easy gully. Název poměrně matoucí – tato linka je sice nejlehčí v oblasti Coire an Lochan, ale rozhodně to není místo na učení se padům. „Dropping“ je z obrovské převěje s rybí tlamou asi pět metrů do úzkého žlabu. Ovšem po poměrně drsném začátku se žlab otevírá a opět pohodově ve velkém prostranství parádně dolů. V Coire an Lochan je spoustu další mnohem těžších linek jako Forgotten Twin, Spidery wall či Hidden Gully. Tato oblast je především hojně užívána horolezci, a proto je třeba dbát větší bezpečnosti – obzvlášť když je horší viditelnost.
Spikes a Summit Gully
Další sjezdy na východní straně asi o 500 metrů dál od Easy Gully jsou zase o něco dostupnější, pro všechny výkonnostní skupiny lyžařů a patří mezi moje úplně nejoblíbenější – Spikes a Summit Gully. Převěj tam nebývá tak velká, ale nájezd může být hodně vyfoukaný a ledovatý. Jedná se však pouze o pár metrů. Summit Gully a dojezd pod středisko je pravděpodobně nejdelším sjezdem z této oblasti s délkou dva kilometry. Je dobré se sebou mít pásy. Výstup k lanovkám není dlouhý (10 minut), ale na pásech je mnohem pohodlnější.
Na západní straně Aonach Mor kousek od vrcholového mužíka určitě stojí za zmínku žlaby Bold Rush a Grotto Rush. Na tuhle stranu je už dobré si vzít mačky a cepín či kus lana a smyčku.
Vstup do Bold Rush najdeme asi 50 metrů před vrcholovým mužíkem západně. Na této straně jsou jen zřídkakdy převěje, a tak je nájezd o něco jednodušší. Spodní část žlabu je užší a prudší a mění se se sněhovými podmínkami. Někdy se dokonce musí slézat dolů, proto je dobré mít již zmíněný cepín a mačky.
Grotto Rush je o malinko těžším sjezdem než Bold Rush. Toto je 400 m kuloár rozdělený na dva krátkou délkou v ledu. Někdy se tento úsek dá sjet dolů, ale většinou je rozumnější slanit. Je zde na pravé straně hřebenu kousek na ledovou plotnou skalní výčnělek, přes který se dá hodit dlouhá smyčka a bezpečně slanit dolů. Dále pak pokračujete strmým a úzkým žlabem – ne však nic extrémního – než vás to vyplivne dole s úsměvem na tváři.
LATE – Official Film od British Freeride na Vimeo.
Zpátky ke středisku se dostane buď výstupem žlabů nahoru či sjezdem údolím Allt Daim Burn po pravé straně do sedla mezi Aonach Mor západní hřeben a Meall Beag a pak doprava nahoru asi 30 minut výšap k sedačkové lanovce.
Joží Macková je studentkou outdoorového oboru Adventure Performance and Coaching na univerzitě ve Skotsku. Již v útlém věku se věnovala lyžování, závodní cyklistice/skateboardingu a horolezectví. Vášeň pro hory a dobrodružství ji vydržela až do dospělosti a posledních pár let si zalíbila především skialpinismus a běhy v horách. V těchto dvou disciplínách se každoročně zúčastňuje národních i mezinárodních soutěží. |