Starší čísla magazínu Svět outdooru

Starší čísla magazínu Svět outdooru

Archiv Světa outdooru 2013 – 2019

Svět outdooru 2/2019: VIA DINARICA – 1 400 km dobrodružství na Balkánu, Lezení a ochrana přírody, Ferratové klenoty Dolomit či Jak vybrat stan

Chceš zažít opravdovou trekovou divočinu? Nemusíš jezdit daleko. Dálková trasa Via Dinarica se svou délkou 1 400 km protíná podhůří Julských Alp ve Slovinsku, pohoří Velká Kapela a Velebit v Chorvatsku, Dinárské Alpy Bosny a Hercegoviny a Prokletije v Černé Hoře a Albánii. A může být ještě delší! Je plánováno její prodloužení do Kosova a Makedonie. Vydej se ve stopách Václava Malinského napříč Balkánem.

Jak zrychlit své kroky v horách jsme ti napsali v článku Pět tipů jak začít se speedhikingem. Být lehčí a rychlejší může značně přidat pohody do tvého dobrodružství třeba v okolí Tafjordu v Norsku, srdci Švýcarska s nejlepšími vyhlídkovými vrcholy nebo na hřebeni Nízkých Tater.

Lezeš? Pak se ti určitě bude hodit článek o první pomoci po pádu z výšky a nebo se můžeš zamyslet jak se postavit k ochraně přírody a lezení. Pomáhat je potřeba nejen přírodě, svou dobrosrdečnost můžeš vyjádřit i Tibeťanům v exilu podporou projektů obecně prospěšné společnosti MOST ProTibet.

Cyklocestovatlské choutky můžeš ukojit víkendovým přejezdem Kysuckých Javorníků nebo se nech inspirovat Bajkovým průzkumem Apenin či Mallorcy nebo navštívit, možná nejoutdoorovější město České republiky, Děčín.

Náš redaktor a specialista na outdoorové vybavení, horský vůdce Vojta Dvořák, ti parádně sepsal článek Jak vybrat stan, ve kterém rozebral jednotlivé typy stanů a jejich nejvhodnější použití. Také ani v tomto čísle nechybí recenze outdoorového vybavení.

SVĚT OUTDOORU 2/2019 ONLINE

Svět outdooru 2/2019

Lezecký svět 2019

Lezecký svět 2019 jsme nabyli pořádnou várkou čtení! Prozradíme ti Ferratové klenoty Dolomit, jak s dětmi na ferratách a jak se vyrábí lana Tendonu. Horští vůdce David Knill a Jan Novnotný ti sepsali tipy na alpské VHT túry a náš redaktor Vojtěch Dvořák metodické střípky s tipy na bezpečnější VHT túry.

Také jsme v rozhovorech vyzpovídali hned několik osobností: S Adamem Ondrou jsme pokecali o lezení na olympiádě a jeho tréninku, s horskou průvodkyní Hankou Benešovou o holkách na horách a Dušanem „Stoupou“ Janákem o přijetí těžkého zranění, posunu myšlení a jeho cestě zpět na skály. Znáš barefoot obuv nebo chodíš bosky? S fyzioterapeutem Tomášem Zemánkem jsme zjistili, jestli je barefoot v outdooru prospěšný. Také ani v tomto vydání nemohou chybět recenze lezeckého vybavení.

LEZECKÝ SVĚT 2019 JE SOUČÁSTÍ SVĚTA OUTDOORU 2/2019

Lezecký svět 2019

Svět outdooru 1/2019: Letní přechod Haute Route, toulání Kanadskými Rockies, Nejvyšší vrcholy Evropské Unie a Jak vybrat pohorky

Ještě se nechceš smířit s koncem zimy? Tak vyraz na běžky do Švédského Laponska. I přes Velikonoce tam je dostatek sněhu na polárnické dobrodružství. Jaro je samozřejmě příhodným obdobím pro vodácké aktivity, tak proč si nepřečíst o evropské divoké vodě a nenabrat tipy, kde si zajezdí každý, nebo jak pohodově pádlovat na jezeře Chiemsee v Bavorsku?

Také společně vystoupíme na nejvyšší vrcholy Evropské unie, turisticky dostupnou čtyřtisícovku Breithorn a lehkou Walliskou „čtyřku“ Nadelhorn. Užij si přechod francouzských a švýcarských Alp bez lyží – letní variantou Haute Route. Procestuj kanadské Rocky Mountains (Rockies), obkruž Menorcu po GR 223 Camí De Cavals – Koňské stezce, nebo o víkendu přejdi po hřebeni Javorníků ležících na československé hranici.

Pokud máte rádi kola a cykloturistiku, pak vás jistě inspirují Bikepacking Nomads se svou dlouhou cestou z Nového Zélandu domů do Beskyd.

Rodinné dobrodružství si užijete se svými ratolestmi na alpských chatách, přechodu masivu Totes Gebirge nebo při jarním lezení na Sicílii.

V rozhovorech jsme vyzpovídali Denise Paila, nadějného sportovního lezce, který se dal na kariéru stavěče lezeckých cest na umělých stěnách a Petra Snížka, šéfredaktora časopisu Pádler, abychom zjistili, jak to vlastně s tou vodou má.

Tématem Světa outdooru 1/2019 se stala Královna Moravskoslezských Beskyd – Lysá hora a její neustále se zvyšující popularita. Proč na ni chodí tolik lidí, a někteří z nich neustále dokola? A kolik se nás vlastně ještě do naši přírody ještě vejde?

SVĚT OUTDOORU 1/2019 ONLINE

Svět outdooru 1/2019

Svět outdooru 4/2018: Běžky v Česku, expedice Nanga Parbat, trekový Reunion nebo skialpová Stubai

Na běžkách projedeme krásné kouty Jeseníků, Beskyd a české i německé části Šumavy. Na sněžnicích se vydáme napříč mrazivým Raxalpe, Totes Gebirge, finským Laponskem nebo rumunským Fagarašem. Na tuleních pásech se sklouzneme v rakouských a švýcarských Alpách i na Malé Fatře. Na fatbiku se probojujeme zavátou norskou Hardangerviddou.

Až už bude radovánek na sněhu dost, vypravíme se i za lezením do Thajka a Laosu, za trekováním do utajeného ráje na Reunionu či na věčně zelené Azory a do pedálů šlápneme na turisticky neprávem podceňovaném Taiwanu.

V rozhovoru jsme tentokrát vyzpovídali horolezce Tomáše Petrečka, který se s Márou Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat.

Kde se vzal fenomén dálkových treků jako je Svatojakubská cesta, Pacific Crest Trail a další? Počty lidí na dálkových trasách každoročně výrazně stoupají. V čem je jejich kouzlo?

Na zoubek jsme se podívali také vybavení – jak je to s tepelným odporem karimatek a podle čeho vybrat kvalitní hardshell bundu?

SVĚT OUTDOORU 4/2018 ONLINE

Svět outdooru 4/2018.

Svět outdooru 3/2018: Podzimní Sibiř, kolem Manaslu, větrná Patagonie a rozhovor s Márou Holečkem

V podzimním čísle najdete tipy na trekování opomíjenými kouty naší krásné domoviny – vypravíme se do podzimních Rychlebek. Podzimními barvami trekové Sibiře nás provede cestovatel a fotograf Pavel Svoboda Až na dohled osmitisícových velikánů se dostaneme při treku kolem nepálské Manaslu. Za trekováním vás pozveme do větrné a nehostinné Patagonie, která okouzlí svým drsným půvabem. Přejít napříč od jihu na sever Nového Zélandu se letos povedlo Martinu Maříkovi – připravili jsme rozhovor o cestě za dobrodružstvím, poznáním i za životním snem… Na seakajaku obkroužíme s dvojicí dobrodruhů vulkanický Island a na kole projedeme po zajímavostech Balkánu z Atén až do ČR. Jak na výstup na oblíbený vrchol Grossvenediger neboli Velký Benátčan, poradí horský vůdce Vojta Dvořák.

Těšit se můžete i na pořádnou porci rozhovorů. Horolezece Máru Holečka jsme vyzpovídali hned po návratu z expedice na Naga Parbat. Na povídání se můžete těšit také s Markem Jelínkem o jeho cestě na koloběžce Asií.

Polárník Vašek Sůra přiblíží základní pravidla a tipy pro oblékání v mrazivém počasí – troufáme si říct, že povinná četba pro každého, kdo se v zimě chystá na hory. Horský vůdce Vojta Dvořák poradí, jak na výběr technických kalhot na hory – ať už pro chození, lezení nebo VHT. Na zoubek se podíváme také GPSkám. Co tenhle přístroj umí, jak se čtou souřadnice z mapy, a podle čeho vybírat GPS?

SVĚT OUTDOORU 3/2018 ONLINE

Svět outdooru 3/2018

Svět outdooru 2/2018: sto stran čtení na léto! Treky v Peru a Bolívii, Alpách i na Balkáně a VHT speciál

Hned na úvod vás okouzlí povedený článek o trekování v Jižní Americe od cestovatele Pavla Svobody, který vás provede pěticí nádherných treků v Peru a Bolívii. Vydáme se také na sever Norska na magické souostroví Lofoty, kde podnikneme několik kratších túr s překrásnými výhledy na ostrově Moskenesøya.

Projdeme okruh GR 54 neboli Tour de I’Oisans ve francouzských Dauphinéských Alpách, který se řadí k nejkrásnější evropským trekům. Projdeme také Pyreneje, chorvatský Velebit nebo balkánská pohoří Prokletije, Stará planinaPlanina Šar.

Horolezce a extrémního sportovce Tomáše Petrečka jsme vyzpovídali o plánované expedici Rupálskou stěnou na Nanga Parbat, kam se s Márou Holečkem vydají v létě 2018.

Dál jsme připravili výběr pěti méně známých národních parků, které stojí za objevitelskou výpravu: katalánský Aigüestortes, estonský Lahemaa, sicilské Nebrodi, finská Oulanka nebo portugalský Peneda-Gerés a představíme i n ěmecký národní park Müritz nebo okolí slovinské Soči. Pro milovníky cyklistiky máme pozvánku na pohodovou projížďku po Drávské cyklostezce po slunečné straně Alp.

SVĚT OUTDOORU 2/2018 ONLINE

Svět outdooru 2/2018

LEZECKÝ SVĚT 2018

V květnovém Světa outdooru jsme připravili lezecký speciál! Najdete v něm metodiku pohybu po ledovci od horského vůdce Vojty Dvořáka, tipy na zajímavé VHT túry v Alpách, rozhovory s Adamem Ondrou nebo Radkem Jarošem a recenze lezeckého vybavení.

LEZECKÝ SVĚT 2018 KE STAŽENÍ ZDARMA

Jako obvykle v letním čísle nechybí lezecký speciál.

Svět outdooru 1/2018: Rila a Pirin, Retezat, ukrajinské poloniny, Dachstein feratově a mnoho dalšího!

Vydejte se s námi v prvním čísle 2018 na toulky rumunským Retezatem, bulharskou Rilou a Pirinem nebo několika ukrajinskými poloninami! Vyrazíme na krásnou okružní túru po pohostinných horských chatách okolo celého masivu Dachsteinu a prolezeme krásné vzdušné feraty v okolí Ramsau am Dachstein. Horský vůdce Vojta Dvořák sepsal návod jak na oblíbenou lezeckou túru na nejvyšší vrchol Rakouska – Stüdlgratem na Großglockner.

V rozhovorech jsme vyzpovídali Jiřího Bínu, který už 20 let na etapy objíždí svět na kole. Šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz Katka Petríková prozradila své tipy na zajímavé destinace a zhodnotila poslední trendy v cestování.

SVĚT OUTDOORU 1/2018 ONLINE

Svět outdooru 1/2018.

SVĚT OUTDOORU 4/2017: 18 stran o běžeckém lyžování, treky na Novém Zélandu a v Kanadě a tipy na zimní táboření

Zimní číslo přineslo 18 stran věnovaných běžeckému lyžování: na běžkách  v něm přejedem Krkonoše, Jizerky nebo Jeseníky, naučíme se správně vybrat lyže na klasiku, skate i backcoutra a odhalíme tajemství mazání běžek.

Na sněžnicový přechod vyrazíme na Malou Fatru nebo na Šumavu.

V rozhovorech jsme vyzpovídali českou stálici v dálkových bězích Kateřinu Smutnou a musherku Janu Henchovou, která brázdí severské pláně se svými tažnými psy.

Projdeme trekové stezky skrz pralesy a hory divokého národního parku Kahurangi na Novém Zélandu. Vydáme se i na západní pobřeží ostrova Vancouver v  Britské Kolumbii – trasa treku West Coast Trail původně sloužila k záchraně ztroskotaných osadníků, dnes patří k nejdrsnějším, ale i nejkrásnějším trekům Kanady. Za teplem se vypravíme na skály ve slunné Andalusii nebo do Rumunska.

Na skialpech se vydáme do Vysokých Tater, kde si přijdou na své jak začátečníci, tak milovníci úzkých strmých žlabů. Nebudou chybět ani tipy na túry v českých horách.

Tep vám zvedne vyprávění o extrémní kajakářské expedici do Kyrgyzstánu. Jakub Šedivý sjel s parťáky z mezinárodní expedice teprve potřetí v historii divoké peřeje řeky Sary Jaz.

SVĚT OUTDOORU 4/2017 ONLINE

Svět outdooru 4/2017

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2018: 30 zemí na 6 kontinentech

V předposledním čísle 2017 jsme pro vás připravili přehled s praktickými radami na cesty do různých koutů světa. To nejlepší z 30 zemí a 6 kontinentů. Kompaktní a přehledné!

Vybrali jsme nejzajímavější destinace pro rok 2018. Manuál poradí, kam na trek či túru, kam se vydat za pádlováním, kam na skialpy a dalšími zimními radovánkami nebo kde si můžete zaběhat.

Objevte oblíbené lokality v Alpách – Raxalpe, Dachstein, Stubai, Ötztal, Dolomity a Brenta, Zillertal, Julské Alpy, Berchtesgaden nebo Vysoké Taury – a ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Přinášíme tipy, kam za dobrodružstvím v Gruzii, Turecku a Maroku nebo evropských zemích jako Francie, Španělsko, Island, Rumunsko, Norsko, Řecko nebo Itálie. Pohorky nebo skialpy protáhneme i na Balkáně – v Černé Hoře, Chorvatsku, Makedonii, Bulharsku nebo Albánii.exotičtějších destinací jako Indie, Srí Lanka, Írán, Indonésie, Peru, Čína nebo Thajsko přiblížíme místní tradice, poradíme s bezpečnostní situací, dopravou i co ochutnat. Za outdoorem se podíváme i do USA a Kanady.

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2018 KE STAŽENÍ ZDARMA

Manuál 2018

SVĚT OUTDOORU 3/2017: Mára Holeček na G1, slovenské hory a vulkanická Kamčatka

Svět outdooru 3/2017 přinesl rozhovor s Márou Holečkem o úspěšném výstupu novou cestou Satisfaction na Gasherbrum I. (8080 m). Na prodloužený víkend jsme vás pozvali k sousedům do Vysokých a Nízkých Tater, Roháčů nebo na Velkou Fatru. Pohorky protáhneme i na vulkanické Kamčatce nebo v neznámých Kamnických Alpách.

Nevynecháme ani české hory, na kole se vypravíme třeba do Krušných hor a pěšky projdeme pohodovým tempem Orlické hory.. Těšit se můžete na články o cyklistice „na lehko“, tzv. bikepackingu. Sport, při kterém se snoubí požitek jízdy a večery u ohně, vás jistě nadchne stejně jako nás.

Na expedice se vypravíme na nezlezené vrcholky v Pákistánu nebo na sólo přeběh Islandu za 9 dní.

Nechybí ani důkladné recenze outdoorového vybavení, které si vzal na starost náš tým testerů.

SVĚT OUTDOORU 3/2017 ONLINE

Svět outdooru 3/2017.

SVĚT OUTDOORU 2/2017: Skandinávie, Zakavkazsko a feratový speciál

V druhém čísle 2017 jsme se vydali objevovat trekové krásy drsného severu – konkrétně islandských duhovýchhor, švédského Sareku, norského Jotunheimenu, Hardangerviddy, Trollheimenu a dalších míst. Dozvíte se také, kde v létě protáhnout pohorky v GruziiArménii a Ázerbájdžánu. Podíváme se jak do oblíbené gruzínské Svatenie, tak k arménským klášterům, až magicky zasazeným do okolní krajiny. Pro milovníky ferat, turistiky i VHT jsme připravili tipy na pohodovou turistiku ve slunných Korutanech, popis šestice oblíbených feratových lokalit v dojezdové vzdálenosti z ČR s tipy na feraty pro lezce každé pokročilosti i na náročnou VHT túru ve švýcarském Wallisu. Po Česku se vydáme na pohodovou plavbu po řece Ohřina kole se projedeme po severní Moravě a nahlédneme také na krásy, které skrývá pod povrchem.

V rozhovorech jsme vyzpovídali extrémní bikerku Markétu Peggy Marvanovou, která se s přítelem Adamem vrátila úspěšně z 900 km dlouhého závodu laponskou tundrou, a ultramaratone Zbyňka Cypru.

V lezeckém speciálu, zaměřeném tentokrát na feraty, se podíváme na zoubek metodice a nejčastějším chybám na zajištěných cestách. Horský vůdce Vojta Dvořák připravil devět stran nabitých praktickými metodickými tipy, jak se na feratách pohybovat bezpečně. Poradíme také tipy na top lokality u nás i v Alpách.

SVĚT OUTDOORU 2/2017 ONLINE

Titulní strana Světa outdooru 2/2017.

LEZECKÝ SVĚT 2017: FERATOVÝ SPECIÁL

Co dělat, nedělat a jak s lezením zajištěných cest začít. Tipy na lezení s dětmi. Dále se můžete těšit na přehledný „obrázkový“ seznam doporučeného vybavení na feraty. Dále jsme pro vás vybrali nejhezčí feraty v Alpách a v Česku. Navrch jsme přidali spousty recenzí a samozřejmě rozhovory.

LEZECKÝ SVĚT 2017 KE STAŽENÍ

Speciální příloha Lezecký svět se tentokrát zaměří na feraty. Foto Hannah/Jakub Cejpek.

SVĚT OUTDOORU 1/2017: TREKY V NEPÁLU, PERU, RUMUNSKU I ČR, SINGLETRAILY VE ŠVÝCARSKU A SPECIÁL SVĚT BĚHU

Na stránkách Světa outdooru 1/2017 se vydáme na trekování kolem impozantní hory Alpamayo v Peru nebo do základního tábora Mt. Everestu. Z evropských hor vás zavedeme do méně známých rumunských pohoří Capatani a Paring. A k jarním toulkám rozkvetlými loukami vybízí článek o přechodu Bílých Karpat. V sedle kola prozkoumáme top oblasti Švýcarska, kde si můžete užít MTB a singletraily. Představíme singletrailové lahůdky v okolí Davos – Klosters, Engadin Sv. Mořic a Scuol, které si užijí jak zkušení bikeři, tak rodiny s dětmi. Jak nezůstat ani v přírodě bez šťávy? Přinášíme článek o dobíjení na cestách, který shrne základy, které by měl znát každý outdoorový nadšenec.

Petr a Olga Koskovi loni v létě během pěti měsíců prošli nejdelší a nejnáročnější dálkový trail v USA, Continental Divide Trail, dlouhý 4500 km! Jaké to je strávit půl roku na nohou a jak se jim podařilo sbalit vybavení do 5 kilo Špičkového českého triatleta Petra Vabrouška jsem se zeptali na jeho úspěch v závodě World Marathon Challenge. Zvládl při něm vyběhnout stříbro v 7 maratonech během 7 dní na 7 kontinentech!

Speciální příloha Svět běhu přináší 32 stran plných praktických tréninkových plánů pro závody na 5, 10 km a půlmaraton, tréninkové rady špičkových českých běžců i řadu recenzí novinek v běžeckém vybavení.

SVĚT OUTDOORU 1/2017 ONLINE

Svět outdooru 1/2017, foto: David Sodomka.

SVĚT BĚHU 2017

Přečtěte si tréninkové plány na 5, 10 km a půlmaraton, rozhovor se Zdeňkem Křížem, rady odborníků: Miloše Škorpila, Roberta Krupičky, Evy Vrabcové-Nývltové a Zuzany Kocumové. Poradíme i kam vyrazit za závody do zahraničí a provedeme vás po běžeckých trasách po méně známých českých vrcholech. Nechybí ani recenze a tipy na horké novinky v běžeckém vybavení.

SVĚT BĚHU 2017 KE STAŽENÍ

Svět běhu 2017

SVĚT OUTDOORU 4/2016: BĚŽKY, SKIALPY, SNĚŽNICE

Ve posledním Světě outdooru 2016 jsme přichystali tipy na skialp v zajímavých i exotických destinacích, jako je Írán, Norsko nebo ruský Kavkaz. Za heliskiingem se vypravíme do prašanem pokryté Britské Kolumbie. Pokud vás zajímá jízda volným terénem, nechte si od horského vůdce Karla Kříže poradit, jak a kde s freeridem začít. Zaměříme se i na běžky – kromě tipů na trasy v Jizerkách, Krušných horách, na Vysočině nebo v Beskydech a Javorníkách na Valašsku představíme nejhezčí dálkové běhy na lyžích v Evropě i ve světě. Načerpáte tipy na tři víkendové sněžnicové výpravy v rakouských Alpách (Totes Gebirge, Raxalpe nebo Vysokých Taurách). Za treky, ale i pádlováním se vypravíme na Nový Zéland.

V rozhovorech jsme vyzpovídali extrémního bikera Jana Kopku, který má za sebou závody v drsných mrazech Aljašky, v pouštních oblastech Austrálie nebo Maroka, stepích Mongolska nebo horách Kanady, i členy expedice SKI Nošak. Zdeňkovi „Háčkovi“ Hákovi se dokonce podařilo sjet nejvyšší vrchol Afghánistánu na lyžích – jako prvnímu Čechovi a druhému člověku v historii! Nenechte si ujít článek o novinkách v lavinové výbavě ani nezávislé recenze vybavení.

SVĚT OUTDOORU 4/2016 KE STAŽENÍ

Titulní strana Světa outdooru 4/2016.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2017

V posledním čísle 2016 jsme pro vás připravili přehled s praktickými radami na cesty do různých koutů světa. Kompaktní a přehledné!

Vybrali jsme nejzajímavější destinace pro rok 2017. Manuál poradí, kam na trek či túru, kam se vydat za pádlováním, kam na skialpy a dalšími zimními radovánkami nebo kde si můžete zaběhat. Objevte oblíbené lokality Česka, Sovenska i dalších sousedních zemí. Přinášíme tipy, kam za dobrodružstvím v Evropě i mimo ni. U exotičtějších destinací přiblížíme místní tradice, poradíme s bezpečnostní situací, dopravou i co ochutnat.

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2017 KE STAŽENÍ

Cestovatelský a outdoorový manuál 2017

SVĚT OUTDOORU 3/2016: TREKY S VŮNÍ EXOTIKY A SE SKIALPY NAD FJORDY

V podzimním čísle 2016 vystoupíme na nejvyšší hory MadeiryMaroka nebo Mexika. Podíváme se také do sluncem zalité Kalifornie nebo načerpáme klid ve sněhem zavátém Ladákhu. Připravili jsme rozhovor se skialpovými mistry bratry Švihálkovými, kteří se letos vypravili s lyžemi nad modré hladiny norských fjordů. Dozvíte se také, jak trénují čeští mistři, jestli dbají na výživu nebo zda jim v tréninku pomáhá nějaká „chytrá“ aplikace. S horolezkyní Markétu Hanákovou, která s implantovaným kardiostimulátorem podniká výpravy do vysokých hor, jsme si povídali o neúspěšném pokusu vylézt na afghánský Nošak. Po řece Alatně propujeme společně s expedicí Fjolls aljašskou divočinou až k polárnímu kruhu. Připomeneme si, jak se v horách orientovat bez mobilu, pěkně klasicky s buzolou. V podzimním nečasu jistě uvítáte návod, jak se správně starat a impregnovat outdoorové boty.

SO3/2016 KE STAŽENÍ

Titulní strana Světa outdooru 3/2016.

SVĚT OUTDOORU 2/2016: BALKÁNSKÉ HORY, LEZECKÝ SPECIÁL A REKORDNÍ POČET RECENZÍ

Druhé číslo časopisu Svět outdooru 2016 přineslo našlápnuté tipy na letní výpravy na nejvyšší vrcholy Balkánu nebo do hor, kam se (ne)jezdí v Kyrgyzstánu. Dannyho Menšíka jsme se zeptali na detaily jeho světového rekordu v délce highline. Vyzpovídali jsme také Markétu Peggy Marvanovou, která se vrátila z extrémního cyklozávodu ve Finsku. A do světa sněhu a ledu se vrátíme ještě s expedicí českých polárníků Václava Sůry a Petra Horkého, kteří zřejmě jako první na světě přešli severomongolské jezero Khuvsghul.

Na jaře 2016 se testovací tým Světa outdooru skutečně nenudil, do parády si vzal 35 produktů, které jsme měli za úkol řádně vyzkoušet a prověřit. Pokud vás tedy zajímají horké novinky ve výbavě, rekordních 14 stran recenzívás jistě uspokojí!

Ve druhém čísle vyšel navíc lezecký speciál!

SO2/2016 KE STAŽENÍ

Svět outdooru 2/2016

LEZECKÝ SVĚT 2016: METODIKA, RECENZE, ROZHOVORY

Součástí druhého čísla je speciál Lezecký svět, ve kterém jsme pod vedením horského vůdce Vojty Dvořák a připravili 32 stran metodických vychytávek, recenze novinek ve vybavení, rozhovory s Martinem StráníkemJakubem Konečným nebo tipy na lezecké oblasti v Česku i zahraničí.

PDF KE STAŽENÍ

Lezecký svět přináší 32 stran o lezení.

SVĚT BĚHU 2016: TIPY PRO TRÉNINK A ROZHOVOR S KILIANEM JORNETEM

Po úspěchu loňského tištěného speciálu Svět běhu jsme na letošek připravili repete. Co všechno se na 32 stránkách věnovaných běhu v přírodě dočtete?

Tipy pro efektivnější trénink

Každému vyhovuje něco jiného, pro trénink tedy neexistují univerzálně platná pravidla. Na stránkách Světa běhu jsme připravili 44 tréninkových tipů, dozvíte se, jak se připravit na závod typu Beskydská sedmička nebo čím může váš trénink zpestřit třeba orientační běhnebo kolečkové lyže. O plánech pro nadcházející sezonu jsme si povídali s Radanem GrohemTomášem Lichým, ale po mailu jsme se ptali také Kiliana Jorneta. Pokud Vám chybí inspirace na neokoukané běžecké trasy, vybrali jsme do časopisu z naší databáze Salomon běžeckých tras některé z těch nejzajímavějších.

SVĚT BĚHU 2016: PDF KE STAŽENÍ

Svět běhu 2016

SVĚT OUTDOORU 1/2016: DÁLKOVÉ TREKY A SPECIÁL SVĚT BĚHU

Připravili jsme tipy na dálkové treky v Evropě, rozhovor s Jánem Smoleněm nebo Kilianem Jornetem a nechybí ani recenze a rady k vybavení. První číslo navíc obsahuje speciál Svět běhu!

Dálkové treky a mnoho dalšího

Batoh si připravte a boty nakrémujte na korsickou GR20, nebo pochod švédskou divočinou Kungsleden, na pyrenejskou GR11 a toulat se s námi můžete i skotskou vysočinou po West Highland Way. Nepřeberné trekové možnosti nabízí také Balkán, představíme mozaiku těch nejzajímavějších trekových cílů tohoto poloostrova. V rozhovoru s horolezcem Jánem Smoleňem se dozvíte podrobnosti o prvovýstupu na legendární Fitz Roy v Patagonii. Pro méně vzdálené cesty v sedle kola se můžete inspirovat v článcích o cykloterénech v Alpách – podívat se s námi můžete do rakouských Korutan nebo k italskému Lago di Garda. Dále vám pomůžeme s výběrem správného batohu v praktickém článku „Jak vybrat batoh?“ A na co nezapomenout na cestě do divočiny, se dozvíte v článku od experta na přežití Ladislava Siegera „Příprava je půl úspěchu aneb Co nepodcenit“? V recenzích jsme si doslova posvítili na čelovky, vařiče, boty, batohy a spacáky světových i domácích značek.

Speciální příloha Svět běhu

Jarní speciál Svět běhu přinese praktické tréninkové tipy, rady k výživě běžce a doporučí řadu zajímavých závodů této sezony. Těšit se můžete na rozhovory s inspirativními běžci, včetně legendy horského běhu, Kiliana Jorneta. Ani běžce neochudíme o recenze a novinky ve vybavení.

PDF KE STAŽENÍ

Svět outdooru 1/2016

SVĚT OUTDOORU 4/2015: JAK NA ZIMNÍ LENIVOST

Tématem prolínajícím se celým číslem jsou zimní aktivity od těch tradičních až po adrenalinové – vyzkoušejte s námi lezení v ledu, snowkite nebo jízdu na fatbiku. Pokud hledáte méně adrenalinové zimní radovánky, zalistujte na strany o skialpu v bulharském Pirinusněžnicových túrách v Krkonoších, Nízkých Tatrách i pod Dachsteinem nebo tipech na běžkování v českých horách.

Dočtete o možnostech trekování v australském Queenslandu nebo kam se vydat v zimě s pádlem. Blíž se v rozhovoru můžete seznámit s českou ledolezkyní Luckou Hrozovou. Olympijského medailisty v biatlonu Ondry Moravce jsme se zeptali, proč tráví dovolenou zase na lyžích. Borci z Beton ski teamu nám popsali své osmiměsíční dobrodružství se skialpy podél Hedvábné stezky až na osmitisícovou nepálskou Manáslu.

Nechsbí článek o peří a oblékání v chladném počasí, poradíme jak vybrat ten nejlepší vařič a s jakým vybavení se pustit do ledolezení. Důkladně jsme probrali také lavinovou výbavu, včetně novinek a vychytávek, dozvíte se nejen, co mít s sebou, ale i zásady, jak postupovat, když už se něco utrhne.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 3/2015: FOCENÍ NA CESTÁCH

Třetí letošní číslo Světa outdooru je rozesláno všem odběratelům a již na vás čeká i na pultech outdoorových obchodů. Hlavním tématem, které se prolíná celým číslem, je focení na cestách a technika do přírody, samozřejmě nechybí ani rozhovory se zajímavými osobnostmi a novinky v outdoorové výbavě.

Focení na cestách a outdoorová technika

Technika se prosazuje na cestách do přírody stále razantněji. Focení jde skoro samo a roste i počet outdoorových elektronických hraček. Jedni tento vývoj vítají, jiní nejsou příliš nadšeni, ale málokdo se bez techniky obejde. Ve třetím letošním čísle Světa outdooru jsme se proto zaměřili na techniku. Najdete tady jednak články věnované novým možnostem focení na cestách, jak najít kvalitní záběr a další tipy a nápady například kolem fotografické dokumentace. Nechte se inspirovat od třech fotografů, kteří vám poradí, jak se zdokonalit ve focení krajiny, na co si dávat pozor při vodních aktivitách a jak nemít přepálené snímky na sněhu. V článku „S prstem na spoušti“ najdete obecné rady, čím je outdoorové fotografování výjimečné a jak chránit svou výbavu před poškozením. Druhá skupina textů mapuje, kam míří svět outdoorové techniky. Dozvíte se nejen o možnostech tradičních GPS přístrojů nebo odolných chytrých telefonů. Podíváme se společně na čím dál rozšířenější Open Street mapy. V článku „Víte co je POV?“ představujeme také outdoorové akční kamery. Rozebíráme žhavé téma dronů, takže jestli vás zajímá pohled z ptačí perspektivy, určitě si článek přečtěte.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 2/2015: LÉTO V POHYBU

Toto číslo je věnováno aktivitám, které se dají v létě provozovat, a destinacím, kam se za nimi vypravit. Naleznete v něm také články o vybavení pro přespání, konkrétně pro vás máme připraveny rady kolem spacáků a karimatek, rozhovory se zajímavými osobnostmi a samozřejmě nechybí novinky v outdoorovém vybavení.

Letní outdoorové aktivity

Dlouho jsme se vyhýbali kolům, i když je cyklistika společně s během jedna z nejoblíbenějších českých aktivit vůbec. Proto představíme nejznámější české singletrackové areály v článku „Jednosměrky lesem i mýtinou“. A v dalších článcích se dočtete, kam na kola vyrazit za naše hranice, např. do rakouských Korutan nebo do okolí Dachsteinu, známého také jako „Rakouské Kolorádo“ (i zde kolo musí být v názvu). A když kola, tak nesmí chybět rozhovor s jedním z našich nejlepších cyklistů – Jardou Kulhavým. Zapomenout jsme nemohli ani na feraty, tentokrát přinášíme tipy nad italským Lago di Garda. V článku „Skalní výstupy v Tatrách“ se dočtete, že i v těchto nejmenších velehorách se najdou lehké lezecké cesty. A aby i vodáci si přišli na své, objevíte s námi turisticky téměř nedotčenou polskou řeku v článku „Dvě stě třicet sedm zatáček v písku…“. Opomenut nezůstane ani pořádný trek, i když přeci jen trošku vzdálenější od našich krajin, a to patagonský, který absolvoval náš šéfredaktor Jirka Červinka. Jeho vyprávění jsou vždy zážitkem, určitě si přečtěte článek „Velmi větrná země“.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT BĚHU 2015: BĚH V PŘÍRODĚ

V prvním tištěném vydání speciálu Svět běhu čtenáře čekalo 24 stran nabitých čtením o běhání v přírodě. Nechyběly rozhovory s osobnostmi jako Núria Picas nebo Zdeněk Kříž, tipy na běžecké trasy po českých horách, rady a tipy o běžeckém tréninku a výbavě ani doporučené závody na jaro a léto.

SVĚT BĚHU 2015: PDF KE STAŽENÍ

Svět běhu 2015 titulka

SVĚT OUTDOORU 1/2015: ČESKÉ HŘEBENOVKY

Dvacet čtyři stran o běhání v přírodě, rozhovor s Davidem Švejnohou o mizejícím světě přírodních kmenů, články o vybavení pro trekování a samozřejmě novinky outdoorového vybavení.

Na české hory a řeky

Jarní pozvání na přechody hor „České hřebenovky“ naladí na outdoorovu notu a ve stejném duchu se nese i zasvěcený článek „ Pojeďte na vodu na jaře“ o přednostech jarního splouvání českých řek s mnoha tipy na víkendové i týdenní vodácké kratochvíle. A pokud dáváte přednost běžeckým zážitkům, nabízíme popisy a převýšení celkem osmi tras v článku „Zaběhejte si po českých hřebenech“.

Outdooorové vybavení jsme zaměřili na trekování. V článku „Pohory na hory“ se dozvíte, co zvážit před koupí nových trekových bot a v článku „Proti trudnomyslnosti“ najdete řadu zajímavých tipů pro vybavení, na které je dobré myslet už před cestou.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 4/2014: SKIALP

Skialpové lahůdky, možnosti sněžnic, lavinové batohy, jak otestovat riziko laviny, vodácký „Mistr světa“ Sam Sutton a rozhovor s Jiřím Švihálkem o tragédii pod Dhaulágirí, to vše v novém čísle Světa outdooru.

Víte, jak zjistit nebezpečí laviny přímo v terénu? Jak na to se dozvíte v článku „Jak otestovat riziko laviny“. K tématu v čísle dále najdete tipy na zajímavé skialpové terény v zahraničí nebo skromné možnosti skialpu u nás. Určitě nepřehlédněte obsáhlé články „Zůstat na povrchu“ o novinkách mezi lavinovými batohy a „Šup do pastičky“ o trendech ve skialpinistickém vázání. Otázky bezpečnosti řeší článek o tragické chybě skialpinisty a číslo přináší také velké rozhovory s předním „big mountain“ lyžařem současnosti Američanem Chrisem Davenportem a se slovenskou osobností strmých sjezdů Ivou Sikulovou-Filovou.

PDF KE STAŽENÍ

Titulka SO4

SVĚT OUTDOORU 3/2014: PŘEŽITÍ

Příběhy neuvěřitelných přežití, dobíjení elektroniky v divočině, trio expedic Radka Jaroše, Libora Uhra a Zoltána Pála a osobnosti Pavol Barabáš a Jaromír Štětina v novém vydání Světa outdooru.

Boj o přežití

Kolik dní byste si troufli bloudit divočinou bez vody a bez jídla jen s tím co najdete a ulovíte vlastníma rukama? Bylo by to 8 dní, jak to zažil český dobrodruh v článku „Ztracen na Jamajce„, nebo hned 71 dní jako Australan Ricky v článku „Přežít svou smrt„, který ztratil plných 55 % své hmotnosti? Nejde jen o příběhy, které se už staly, je třeba znát své možnosti a být připraven se o sebe postarat, jak radí v článku „Hranice lidských možností“ odborník na vlivy extrémních podmínek Ladislav Sieger.

PDF KE STAŽENÍ

titulni_strana_SO3

SVĚT OUTDOORU 2/2014: VIA FERRATY

Neláká vás podívat se ze zajištené horské cesty ho hloubky pod sebou, i když nepatříte mezi horolezce? Ochutnávku alpských, světových a dokonce i malých ale našich českých ferat nabízí nové číslo tištěného magazínu Svět outdooru.

U článků k tématu ferat nazvaném Uprostřed vertikály se rozhodně nudit nebudete. A kdo exponované zajištěné cesty moc nemusí, může si s Radkem Jarošem zatrénovat na K2, přečíst si rozhovor s horolezcem Pavlem Vrtíkem, vydat se s kajakem do pralesa na Borneu nebo vyšlápnout na kole do nejvyššího silničního sedla. To vše je jen zlomkem toho, co nové vydání magazínu Svět outdooru nabízí.

Mezi hodně čtené články se určitě zařadí už zmiňovaný rozhovor s Radkem Jarošem o jeho přípravě na další expedici v článku K2 se neptá. Půjde o mediálně sledovaný výstup na tuto osmitisícovku, která českému horolezci jako poslední chybí k dovršení Koruny Himálaje. Nebezpečí výškové nemoci se podrobně věnuje článek Bojte se, ne však příliš.

PDF KE STAŽENÍ

Svět outdooru 2/2014

SVĚT OUTDOORU 1/2014: NAD 6000 METRŮ

Možná nevíte, že výstupu do výšky 6000 m není třeba se tolik bát, pokud máte dost natrénováno a máte dostatečné zkušenosti z nižších hor. V novém čísle tištěného magazínu Svět outdooru se dozvíte o potřebném vybavení, o tréninku, expediční stravu přibližuje Radek Jaroš a máme pro vás i tipy, kam do takových výšek nejlépe vyrazit.

Pokud vás velehorské výšiny nelákají, můžete zůstat na úrovni mořské hladiny s expedicí Petra Majora na kajaku kolem Skandinávie, vydat se do výšky desítek až stovek metrů nad zem s highlinerkou Ančou Kuchařovou, nebo se zúčastnit antarktické expedice Marka Holečka a také si přečíst o plánech Tomáše Petrečka, jeho parťáka pro dokončení prvovýstupu na Gasherbrum. Z dalších článků o vybavení nejdete třeba přehled specializovaných batohů nebo exkluzivní info o vyhřívaných botách Radka Jaroše.

PDF KE STAŽENÍ

Titulní stránka Světa outdooru 1/2014

SVĚT OUTDOORU 4/2013

Poslední vydání roku 2013 přináší mimo jiné rozhovor se slovenskými horolezci, kteří začátkem roku 2013 dokázali bez podpory uskutečnit zimní přechod kompletního hřebene Tater po neuvěřitelných 35 letech. Honza Haráč se s námi podělil o zážitky z afghánské expedice na tamní nejvyšší vrchol Noshaq (7492 m) a Jack Bright se Zdeňkem Tlamichou přiblížili, co obnáší přeplavání Beringovy úžiny mezi Aljaškou a Čukotkou.

Dále v něm najdete třeba inspiraci pro zimní aktivity v Alpách. Co takhle na příští skialpový výlet vyrazit letecky, třeba do údolí Aosty? Vyzkoušet můžete také ledolezení v rakouském Pitztalu, mushing nebo snowkiting v Obertauern. Samozřejmě nechybí články o vybavení, tipy na cesty a recenze konkrétních výrobků.

PDF KE STAŽENÍ

Titulní stránka Svět outdooru 4/2013

SVĚT OUTDOORU 3/2013

Přečtěte si rozhovor s britským dobrodruhem Alastairem Humphreysem, osudovou expedici na stolovou horu či pestrou paletu nejhezčích trekových možností. Další pozoruhodnou osobností je dvojnásobný vítěz českého extrémního cyklozávodu 1000 mil Adventure Zdeněk Kříž a také povídání o outdoorových zážitcích zpěváka Václava Bárty, mezi jiným o podivuhodném koncertu s vlčí smečkou v Laponsku.

Článek o trekařských lahůdkách přibližuje rozdílné možnosti trekových zážitků v nejrůznějších koutech naší planety. Věříme, že nabídka od chladného Islandu přes putování do Santiago de Compostela, ománské horské treky či trek Arizonou v sedle koně až k džungli kolem papuánské hory Trikora zaujme a inspiruje.

PDF KE STAŽENÍ

Titulní stárnka Světa outdooru 3

SVĚT OUTDOORU 2/2013

Rozhovory s Markem Holečkem nebo Sashou DiGiulian a tipy na exotické lezecké zážitky, to je první co upoutá z obsahu magazínu Svět outdooru. Lezecké číslo vás zavede na skály do Jordánska, Kyrgyzstánu nebo s Adamem Ondrou na Madagaskar. Článek o expedicích mapuje lezecký úspěch českých horolezců na Baffinově ostrově, kde Jakub Novák a Pavel Krýže zaujali v květnu 2012 svým prvovýstupem na Great Cross Pilar.

PDF KE STAŽENÍ

Obálka

SVĚT OUTDOORU 1/2013

Tentokrát se s lyžařskou expedicí podíváme do Grónska. V rozhovoru s velkou osobností světového paraglidingu, Daliborem Carbolem, se zaměříme na krásy a záludnosti extrémních bivakovacích přeletů ve velehorách. V článku „Indický pětiboj“ si můžete podrobněji přečíst, co vše se dá zažít a objevit v Indii, a to na kole, kajaku, pěšky nebo na skalách. A pro nadšence do techniky jsme připravili článek o outdoorových aplikacích do chytrých telefonů.

PDF KE STAŽENÍ

SO titulní stránka 1

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: