Prošlapávat vlastní stopu čerstvě napadaným prašanem budí v každém milovníkovi skialpinismu pocity euforie. Tedy pokud mu skrz špatné oblečení nefouká na záda a nemrznou ruce i nohy. Co na sebe při aktivním pohybu v mrazivém počasí, doporučí slovenská značka Northfinder.
Méně je někdy více
Základem úspěchu pro aktivní pohyb v zimních podmínkách je vhodný výběr a vrstvení oblečení. Cílem je, abychom se příliš nezpotili. Odpařování potu totiž naše tělo ochlazuje několikrát rychleji než třeba vítr. Vlezlý pocit chladu jen umocní mokré propocené oblečení na kůži. Pokud se tedy chceme vyhnout nepříjemnému podchlazení, je potřeba se naopak obléknout méně. Pro intenzivnější sportovní aktivity bychom se měli v zimě obléknout, jako by venku bylo o 5-10 stupňů víc. Záložní zateplovací vrstva v podobě péřové nebo syntetické bundy patří do batohu.
Funkční prádlo
Ideální je vrstvit funkční kousky oblečení s dostatečnou prodyšností, které rychle odvádí pot od těla. Jako první vrstvu si tak sportovci oblíbili funkční trika a spodky ze syntetických materiálů. Umělá vlákna, jako polyester nebo polypropylen, totiž excelují v rychlosti transportu vlhkosti a schnutí, proto se výborně hodí (nejen) na aktivity s vyšší intenzitou. Jejich dalšími výhodami je větší mechanická odolnost a delší životnost.
Zajímavou alternativou při pomalejších aktivitách je vlna merino, která neztrácí své izolační vlastnosti ani za vlhka (laicky řečeno: hřeje i mokrá), ačkoli schne o něco pomaleji a má většinou kratší životnost a vyšší cenu. Stále oblíbenější jsou ale také kombinace různých syntetických i přírodních materiálů, které spojují funkční vlastnosti jednotlivých materiálů.
Tipy na funkční prádlo značky Northfinder
Northfinder Kralova | Northfinder Polartec Power Dry |
Funkční rolák z materiálu Dri-release® DUO, vyrobený z polyesterových vláken s příměsí spandexu, který vyniká jemností, pružností a nízkou hmotností. | Lehké technické pánské tričko s dlouhým rukávem vyrobené z výkonného materiálu Polartec Power Dry, který vyniká nízkou hmotností a rychlostí odvodu potu. |
Izolační vrstva
Střední vrstvu tvoří funkční mikiny a roláky, jejichž úkolem je zabránit úniku tepla a odvádět vlhkost dál od těla. Výrobci s oblibou používají jak přírodní, tak umělé materiály. I u izolační vrstvy platí, že v rychlosti odvodu vlhkosti vedou syntetická vlákna – k těm nejvyspělejším patří např. Polartec a jeho varianty.
Svrchní vrstva chrání před nepřízní počasí
Svrchní vrstva musí být prodyšná, ale zároveň dostatečně chránit před větrem a dalšími povětrnostními vlivy. Vítr totiž kvůli tzv. wind-chill efektu způsobuje, že naše tělo za větru vnímá pocitovou teplotu mnohem nižší, než ve skutečnosti je. Při výběru svrchní vrstvy dobře promyslete, co od ní očekáváte – univerzální bunda a kalhoty na všechno neexistují.
U oblečení pro aktivní pohyb se stále častěji prosazují tzv. hybridní konstrukce, které kombinují několik materiálů v různých partiích. Prvky, jako jsou boční strečové panely, zateplený přední díl s membránou nebo vyztužená ramena či spodní díly nohavic, umožňují zkombinovat optimální odvod potu, volnost pohybu a ochranu před povětrnostními vlivy. Sofistikované hybridní bundy dokáží propojit vlastnosti druhé (izolační) a třetí (svrchní, ochranné) vrstvy do jednoho kusu oblečení.
Tipy na hybridní bundy značky Northfinder
Northfinder Križna | Northfinder Solisko |
Dámská bunda kombinuje jedinečnou aktivní izolaci Polartec® Alpha® Direct se strečovými panely, které zajišťují maximální rozsah pohybu. To doplňuje lehká a pružná dvouvrstvá membrána (10 000 mm / 10 000 g/ m2/ 24 h), která chrání exponované části před větrem, deštěm a sněhem. | Izolační materiál Polartec® Alpha® Direct nepotřebuje žádnou podšívku, což přispívá k nižší hmotnosti a prodyšnosti. Strečové panely zajišťují volnost pohybu a před vlhkem a větrem chrání ultralehký odolný materiál Pertex® Quantum. |
Podrobněji jsme se vlastnostem, jaké má softshellová bunda, nepromokavá hardshell bunda a zateplovací bunda, věnovali v těchto článcích.
Nezapomeňte brýle!
A to nejlíp hned dvoje. Kvalitní sluneční brýle jsou v zimních horách nepostradatelnou ochranou před ultrafialovým zářením, které může způsobit tzv. sněžnou slepotu. Sluneční záření, které sníh ještě odráží, způsobí bolestivý zánět v očích. Ten se projevuje kromě pálením a řezáním v oku a obvykle není možné oči otevřít.
V batohu by neměly chybět ani lyžařské brýle, které naopak využijeme při silném sněžení a ve vánici. Ostré krystalky sněhu společně se silným větrem můžou bez brýlí způsobit, že i při chůzi sotva vidíme na krok.
Je vhodné nosit v zimě šátek přes pusu?
Při intenzivnějším pohybu v silných mrazech někdo doporučuje zakrývat si ústa šátkem, aby ledový vzduch nepoškodil plíce. Nebezpečná není ani tak nízká teplota, tělo vzduch při průchodu dýchacími cestami postupně ohřívá. Rizikem je velmi suchý vzduch, který při silných mrazech obsahuje minimum vodních par. Šátek přes pusu v tomto případě zachytí vlhkost při výdechu a při nádechu se pak vzduch při průchodu přes látku opět zvlhčí.