Slovinsko je pro našince známé hlavně Julskými Alpami a nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie Triglavem. V této horami poseté zemi je však řada dalších pohoří vhodných pro skialpinistické nebo splitboardové aktivity. Jedním z nich jsou Karavanky
Na silničním spojení od rakouského Klagenfurtu do slovinského Tržiče leží silniční tunel Ljubelj (1050 m) pod hraničním hřebenem (1430 m). Na slovinské straně se jedná o ideální nástupové místo na pěší i skialpinistické túry. I za špatné viditelnosti a počasí je pro tulení pásy využitelný areál bývalého lyžařského střediska, z něhož poslední kotvový vlek byl zrušen v roce 2020. Z jihu areál kryl mohutný skalnatý hřeben Begunjščica, pod nímž se nacházelo několik vleků a sjezdovek až do výšky 1600 metrů. Nad chatou Dom na Zelenici to byly pláně s malým převýšením pro začátečníky, ale od mezistanice lanovky (a chaty Vrtača) ve výšce cca 1300 metrů to byly výše krásné strmé terény.
Velkolepou skialpinistickou túrou v této oblasti je výstup a sjezd z hraničního vrcholu Stol (2236 m). Kousek nad sedlem Šija (1693 m) se potom vypíná vyhlídkový Srednji vrh (1797 m), který i přes poměrně husté pokrytí klečí, nabízí několik pěkných sjezdů. Přímo nad výcvikovou „základnou“ PZS (Planinska Zveza Slovenie) Dom na Zelenici se tyčí vrcholy Vrh Ljubelijščice (1705 m) a Spodnji Plot (1682 m). Na oba z nich se stoupá nejčastěji. Na Spodnji Plot vede i ferrata, takže je možné různorodě zkombinovat výstup a sjezdy. V protilehlém mohutném hřebenu vynikají vrcholy Veliki vrh (2060 m) a Begunjska vrtača (1994 m) se skalnatými hřebeny i stěnami směřujícími k severu.
Bez lavinového nebezpečí a někde jen pěšky
Koncem ledna 2022 jsme vyjeli do Slovinska v kombinované skialpinistické skupině za účelem výstupů a sjezdů v Karavankách. Předpověď počasí slibovala krásné slunečno a žádné sněžení. To se vyplnilo do puntíku, když jsme se přes den pohybovali po venku jen se slunečními brýlemi na očích, přičemž sníh byl převážně tvrdý a zmrzlý. Jen na několika málo místech ukrytých před sluncem bylo možné najít i zbytky nepřeměněného prašanu. Tvrdý a přemrzlý sníh nás odradil od náročnějších výstupů po strmých svazích s následným sjezdem po přemrzlém „květáku“. Vybírali jsme tak výstupy a sjezdy, u nichž byl předpoklad, že povrch sněhu sluncem během dne alespoň trochu změkne. To se potvrdilo.
Absence nového sněžení a dlouhá perioda stabilního počasí způsobily, že v lednu 2022 bylo lavinové nebezpečí v této oblasti nebylo žádné. Nějaké samovolné laviny vypadaly po oteplevní v prosinci, ale od té doby bylo vše stabilní. Slunečné počasí a předchozí silný vítr způsobily, že na některé vrcholy bylo možné vystoupat pouze pěšky. Jedním z nich byl tentokrát vyhlídkový Srednji vrh (1797 m), na nějž jsme si lyže ani nebrali, a nechali je v sedle Šija.
Jak zhodnotili lednový skialpinistický výlet do Karavanek účastníci?
Lukáš Budínský: „Skialp zájezd do Karavenek byl pro mě po strašně dlouhé době organizovaný výlet a bylo to parádní. Nemuset sám plánovat a jen si užívat hory. Díky zkušenosti průvodců se i méně vhodné sněhové podmínky využily na maximum. Za 4 dny jsem nabral spoustu nových zkušeností a zbavil se zlozvyků ze sjezdovek. Díky za to a určitě to zopakuji.“
Števo: „Ľadové kráľovstvo v Karavankách nám síce neumožnilo zdolať najvyššie vrcholy v okolí, ale januárový skialp v krátkych rukávoch a opalovanie lýtok na slnkom zaliatych svahoch bolo úžasné. Skvelá partia a klobása se zelím boli zárukou dlhých večierkov. Určite sa rád zúčastním znovu.“
Jaro: „Súhlasím s Pištikom. Ďakujeme aj my za super akciu. Ešte teraz grgám tú klobásu“
Peter: „Dakujem za vylet bolo to super aj bez prasanu“
Přemek: „Všem vám děkuji za slunečně hřejivý, bíle jiskrný, vesele zábavný zážitek“