Skyrunning a Youth Test Event 2015 v Gran Sasso velmi úspěšný pro českou výpravu

První neoficiální Mistrovství světa ve SKYRUNNINGU se uskutečnilo v italském Gran Sasso na přelomu července a srpna 2015. Účinkování bylo pro českou výpravu velmi úspěšné, když během Mistrovství získala devět medailí! Závodilo se přitom v Gran Sasso Vertical Run a Skyrace. Jak to všechno začalo? Naším odjezdem z Vysokého Mýta ve středu 29. července.

V hlavě se nám míhají poslední myšlenky na to, jestli máme všechno a jedeme vyzvednout zbytek týmu do Brna. Pak už hurá do Itálie do Gran Sasso. Cesta utekla celkem rychle a brzy vyjíždíme serpentýny k hotelu Campo imperatore na vršku lanovky ve výšce 2100 metrů nad mořem. Dojeli jsme 30. července kolem třetí hodiny odpoledne. Po vybalení věcí se hned převlékáme a vyrážíme se rozeběhnout na hřebínek nad hotelem. Následuje výborná večeře a padáme do postele, abychom se pořádně vyspali na první závodní den.

První den závodu byl 31. července. Po snídani si akorát nachystáme věci a odpočíváme, protože start byl naplánován až na pozdní odpoledne. Oproti původně plánovanému zahájení v 16:30 h se start bohužel kvůli technickým problémům musel posunout. K tomu ještě předpověď s 5 mm srážek nebyla také zrovna přívětivá. Počasí bylo nakonec v průběhu závodu navzdory předpovědi hezké, takže se běželo dobře. Jen posunutý start nám trochu zkazil náladu, jelikož jsme rozběhávání před závodem směřovali na původní čas. Ale pak už to přišlo: Gran Sasso Vertical Run – 3,5 km a 1020 výškových metrů.

Startovalo se po 15 vteřinách u dolní stanice lanovky a cíl byl u její horní stanice. Podařilo se mi vybojovat třetí místo v kategorii 16 až 19 let a šesté v celkovém pořadí v čase 42 minut a 36 vteřin. Z českého týmu doběhl na celkovém druhém místě Tomáš Lichý a stejně se umístil i ve své kategorii. Na třetím místě v kategorii doběhla jediná česká zástupkyně Lucka Luštincová, což znamená tři medaile z Vertical Run pro český tým! Večer proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků závodu.

První srpnový den se nezávodilo. Po ranní snídani dáváme přednost odpočinku v hotelovém bazénu. Když už jsme ve vodě téměř rozpuštění, následuje trocha pohybu. Jdu se zlehka proběhnout, abych se připravil na další den. Vybíhám opět na hřeben nad hotelem a pokračuji proti směru trasy až k nejvyššímu bodu zítřejšího závodu – Pizzo Cefalone (2533 m) a zpátky. Po obědě už nás čeká jenom vyhlášení Youth Test Event 2015 neboli nultého ročníku MS mládeže ve Skyrunningu. Všichni si to náležitě užijeme a následuje slavnostní večeře nazvaná jako “pizza party“, po které jdeme rychle spát.

V neděli druhého srpna nás čeká SKYRACE. Po snídani sjíždíme dolů, a jdeme na místo startu na náměstíčko Fonte Cerreto. Poslední přípravy, rozběhání a už stojíme na startu. Před námi je 21,6 kilometrů tratě s převýšením 2226 metrů. Tentokrát se startuje přesně na vteřinu v 8:30 h, a všichni se vrháme do prvního kopce, který vede po stejné trase jako celý Vertical Run. První kopec všichni začali pekelným tempem a pořadí se pak už až do konce závodu příliš nezměnilo. S Italem Antoniem Carfagninim jsme se střídali na průběžné sedmé a osmé pozici. Na posledním kopci jsem před ním měl pořád náskok ale potom mě úplně “seklo“ a na posledním seběhu mi dal ještě minutu a dvacet vteřin.

Naštěstí však nebyl z mé kategorie, takže jsem skončil na třetím místě v kategorii a na osmém celkově, v čase dvě hodiny, čtyřicet osm minut a pět vteřin. A tím jsem si zajistil i třetí místo v kombinaci (sečtení obou časů z vertikálu a ze skyrace). Výborně zaběhl opět Tomáš Lichý, který skončil na druhém místě celkově i v kategorii. A Lucka Luštincová, která byla také zase třetí. Teď už zbývalo jenom užít si předávání medailí, ceremoniál a poslední noc, kdy jsme vstali ve čtyři hodiny ráno a vyšli si prohlédnout východ slunce z nejvyšší hory Gran Sasso. což byl úžasný zážitek! Cestou zpátky do ČR jsme se zastavili vykoupat v moři, aby nám zbytek cesty příjemně utíkal. S vědomím, že naše česká výprava získala 9 medailí, byla cesta zpět opravdu příjemná. Celá tato akce byla úžasná a se skvělou partou!

Podpora reprezentanta České republiky ve Skyrunningu v kategorii junior Davida Nováka VTZ s.r.o.,  CZSA, Helly Hansen, Sapa LPJ, Composit Airplanes spol. r.o., Český horolezecký svaz.