Při připínání lyží na batoh se nekladou žádné meze vaší fantazii. V praxi se však používá několik základních způsobů podle toho, jaký máte batoh a jak je od výrobce předvybaven pro připnutí lyží. Rozdílné také je, zda jste s malým batohem na jednodenní túře, nebo máte na zádech batoh na několikadenní pobyt mimo civilizaci
Skialp a freeride metodika 12 – lyže na batohu
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieFotogalerie lyže na batohu >>
Lyže z boku na batohu středem
Tradiční klasika, kdy pomocí dvou kompresních či pomocných popruhů vybavených buď přezkami nebo posuvnými úchyty upevníme lyže spodním popruhem pod patou vázání, horním popruhem většinou pod špičkou. Nahoře se lyže spojí smyčkou nebo suchým zipem. Někteří je také nechávají nespojené, aby se volně pohybovaly. Rychlost připnutí a odepnutí je samozřejmě vyšší přezkami než posuvnými úchyty. Batohy určené na zimní sporty jsou v současné době v mnoha případech vybaveny dolními úchyty na lyže, takže k připnutí stačí lyže zasunout a zapnout z každé strany jednu přezku. Záležitost na pár sekund. Pohodlnost nesení takto připnutých lyží dost záleží na naplněnosti a tvaru batohu. Máte-li jej prázdný, lyže se budou docela pohybovat a hranami si třeba omlátíte hlavu zezadu. Je-li naopak batoh plný a má hruškovitý tvar dolů se rozšiřující (ideální případ), lyže jsou dobře upevněny, navíc patami od sebe, a neomlátíte si ani hlavu ani nebudete při chůzi narážet nohama do pat lyží.
Lyže na batohu připevněné patami
Pokud máte velký a těžký „krysa“ batoh, není výše popsaný způsob úplně ideální, protože při jakékoliv manipulaci s batohem, sundávání, nasazování apod. jej musíte pokládat naplocho na sníh a také jej takto zvedat. Při 30 kg hmotnosti je to docela zábava. Proto je výhodnější použít modifikovaný způsob, kdy lyže trčí vysoko nad batoh a s dnem batohu jsou zarovnány patky lyží. Těžiště se tak posune o něco výše a stejně tak díky trčícím lyžím vizuálně vzroste vaše výška. Posunu těžiště si při celkové hmotnosti batohu 30 kg ani nevšimnete. Velké batohy jsou po stranách prostoru na spacák vybaveny jakoby kapsami, do nichž strčíte patky lyží a opět během pár sekund dvěma popruhy z každé strany lyže připnete.
Lyže na batohu z jedné strany
Další možností připnutí lyží pro případ velkého množství neseného materiálu a nedostatku úchytů a popruhů na batohu je spojení lyží dohromady a jejich připevnění z jedné strany. Kvůli manipulaci je nejlepší přivázat lyže patkami v úrovni dna batohu, ale prakticky použitelné je také připevnění středem lyží.
Lyže na batohu zezadu v ose těla
Malé batohy určené pro skialpinismus mají v současné době téměř standardně úchyty zezadu dole na batohu nejenom na cepíny, ale také extra na lyže. Extra lyžařské „oko“ je v ose batohu ve středu. Při připínání lyže jednoduše, aniž bychom je spojovali suchými zipy, přiložíme skluznicemi či stoupacími pásy k sobě a zastrčíme do oka. Na horní části batohu je stálý či odnímatelný popruh vybavený přezkou či suchým zipem. Podle jeho délky a naplněnosti batohu jej jednou či vícekrát obmotáme kolem lyží, spojíme, a můžeme vyrazit pěšky k vrcholu. Společně s následujícím způsobem je tento způsob uchycení standardem na skialpinistických závodech.
Lyže na batohu zezadu vyoseně
Tento způsob je použitelný jak pro malé batohy, tak pro velké krysy. V případě malých batohů využijeme jeden z úchytů na cepín k zastrčení patek lyží, nahoře je připevníme popruhem s přezkou, je-li jím batoh vybaven. Vyosené připevnění lyží na batoh je dobře použitelné i u velkých batohů, dole opět využijeme jedno z ok na cepín, nahoře připevníme suchým zipem k popruhu na víku batohu. Výrobci nabízejí také batohy, které nemusíte ani sundávat ze zad, a lyže si přiděláte i sundáte sami s batohem na zádech – ideální pro skialpinistické závody. Patky lyží zasunete do velkého oka na jedné dolní straně batohu, zatímco nahoře obtočíte popruh, zacvaknete a vyrazíte. Záda vám neprochladnou, tepová frekvence neklesne, jste-li pohodovým skialpinistou / skialpinistkou, kterému nejde o maximum výškových metrů za den a rádi se pokocháte výhledem z vrcholu, je to pravý batoh pro vás.
Lyže napříč – pod víkem, na něm, nebo za krkem
Jediný širokorozchodný způsob, jste tak širocí, jak dlouhé máte lyže. Pokud z nějakého důvodu nemůžete lyže přidělat do vertikální polohy, nabízí se tři způsoby horizontální. Přidělání pod víko batohu je rychlé, snadné a znemožňující pohyb lyží. Pokud na nich nemáte brzdy, musíte je spojit suchými zipy. Připevnění na víko je méně stabilní, přeci jenom popruhy na víku jsou určeny na karimatku, bundu nebo něco další lehkého, lyže mají i přes pevné uchycení sklon k pohybu. Pokud máte dobré ramenní popruhy na batohu a krk, docela dobře se lyže volně nesou i napříč za krkem, jenom položené na popruzích.
Na skialpinistické výlety si kromě lyží, hůlek a stoupacích pásů často bereme také cepíny, stoupací železa a jiné nezbytnosti. Některé z nich je lépe mít kvůli snadnější manipulaci připevněné na batohu – hlavně cepíny. Cepíny většinou přiděláváme zezadu na batoh s pomocí předem připravených ok. Pokud máme i lyže připnuté zezadu, není tento způsob nošení cepínu někdy možné využít kvůli kontaktu vázání nebo lyže s částí cepínu. V takovém případě cepíny připneme z boku, nebo je strčíme přímo do batohu.
S hůlkami je to horší… Běžkařské (používané převážně u skialpinistických závodů) připevňujeme kvůli délce vždy nějak s lyžemi, zatímco u teleskopických je spousta možností – strčit je do batohu, připevnit pomocí volných ok na batohu, nebo je nezkracovat a stejně jako u běžkařských je připevnit spolu s lyžemi.
Pokud připínáme lyže každou zvlášť, mohou vzniknout problémy s prodřením batohu od hran lyží a/nebo v případě používání brzd jeho poškození či odření od konců brzd. To vše odpadá, pokud lyže připevňujeme společně.
Lyže na lavinovém batohu
Výrobci lavinových batohů mají základní připevnění lyží zezadu diagonálně-vyoseně. U některých je potom možnost připevnění lyží i křížem zezadu. Jen výjimečně v případech, kdy není lavinový systém batohu v aktivním stavu, je možné lyže připevnit i z boku.
Článek připraven s využitím knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol.), Epocha 2010.
Metodický seriál:
- Skialp a freeride metodika 1 – úvod do technik sjezdu
- Skialp a freeride metodika 2 – základní pojmy
- Skialp a freeride metodika 3 – přívrat alias pluh
- Skialp a freeride metodika 4 – krátký oblouk
- Skialp a freeride metodika 5 – střední a dlouhé oblouky
- Skialp a freeride metodika 6 – sjíždění strmých svahů
- Skialp a freeride metodika 7 – pádové techniky při sjezdu
- Skialp a freeride metodika 8 – zahájení sjezdu v různých podmínkách
- Skialp a freeride metodika 9 – přejíždění terénních nerovností a skoky
- Skialp a freeride metodika 10 – překonávání vodních toků
- Skialp a freeride metodika 11 – jízda lesem