Závěrečná letní část I. Mezinárodního kurzu horské medicíny se uskutečnila na chatě Stará Pila v Jizerských horách od 8. do 14. září 2016. Kurzisté absolvovali bohatý program, který začínal po snídani a končil v pozdních večerních hodinách. Kromě teorie získané během přednášek byl maximální důraz kladen na praktické nacvičování v terénu různé obtížnosti.
Po středečním večerním přijezdu účastníků byl první a zároveň poslední volný večer. Od čtvrtečního rána začal přednáškový maraton věnovaný všem aspektům výškové nemoci včetně příkladů z praxe. Následovala problematika výživy, medikace a přednáškový den zakončila přednáška Dominique Jean o všech oblastech expediční medicíny.
Přednáškový byl i pátek opětovně s důrazem na expediční medicínu a vhodných konzultacích před návštěvou vysokých hor pro ty, co trpí některými z nemocí nebo pro těhotné ženy. Večerní program zajistila Kristina Höschlová a Lucie Langová, které podrobně představily problematiku letecké záchrany v Alpách a v České republice.
Další čtení:
International MOUNTAIN MEDICINE course in the Czech Republic od Kurz horské medicíny na Vimeo.
Na přednáškách, praktických ukázkách a výcviku v terénu se podílel sbor lektorů Emmanuel Cauchy, Dominique Jean, Johan Holmgren, Jana Kubalová a hlavní organizátorka Kristina Höschlová. Praktickou víkendovou část vedli horští vůdci UIAGM Karel Kříž, Vojta Dvořák a Petr Giacintov. Další aktivity v terénu proběhly v úzké spolupráci s Horskou službou Jizerské hory, firmou Singing Rock, Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje, letecká společnost DSA (Delta System Air), na čemž se podílely lékařky a účastnice kurzu Eva Tauchmanová a Lucie Langová. |
Víkend ve znamení horských vůdců UIAGM
Trojice horských vůdců naučila účastníky v zimní části kurzu to, jak se mají jistit na sněhu, záchranu z ledovcové trhliny a mnohé další dovednosti pro zimní pohyb v horách. V této letní části se účastníci důkladně seznámii se vším, co je může potkat ve skalním terénu od lezeckých aktivit po via ferraty. K tomu byla doplněna záchrana ve skalním terénu ať už se spouštěním zraněného dolů, nebo naopak jeho vytažení k vrcholu skály.
Víkendový pobyt venku zakončila v neděli večer přednáška dvojice pražských skialpinistů Martina Šťourače a Karla Svobody z Beton Ski Teamu, kteří se s účastníky podělili o své zkušenosti s velkými nadmořskými výškami a dlouhodobou skialpinistickou expedicí One World Two Skis, kterou v roce 2015 zakončili na vrcholu osmitisícové Manaslu.
„Díky mým pobytům v zahraničí jsem v roce 2013 dostala nabídku absolvovat Mezinárodní master kurz horské medicíny, který probíhal v Itálii. Kurz mě nadchnul a tehdy jsem se rozhodla umožnit podobné vzdělání mým českým a slovenským kolegům. Tak tedy vzniknul stávající Kurz horské medicíny. Vznikl jen díky neobyčejnému nadšení všech organizátorů, lektorů a instruktorů,“ shrnuje motivaci k organizaci I. Mezinárodního kurzu horské medicíny hlavní organizátorka Kristina Höschlová. |
Liberecké stanoviště letecké záchrany DSA
Po fyzicky náročnějším víkendu se účastníci přesunuli na pondělní dopoledne na letiště v Liberci, kde si prošli a prohlédli letiště, jeho zázemí a žlutě svítící vrtulník DSA. Měli možnost se podrobně pobavit s pilotem, technikem a záchranáři. Následovalo předvedení, jak se správně obléct, jak se pracuje s pracovními úvazky tak, aby se mohlo přejít k nácviku techniky slaňování z vrtulníku na trenažeru. K tomu byly vyzkoušeny transportní prostředky používané při letecké záchraně v České republice.
Po návratu na Starou Pilu měli účastníci čas pouze na oběd, po kterém se ve skupinách po čtyřech vydali řešit několik zraněných v terénu. Večerní program zajistila česká firma Singing Rock, jejíž zástupce prakticky ukázal rozdíly, výhody a nevýhody různého materiálu používaného při lezení a záchraně.
Co je to Mezinárodní kurz horské medicíny? Kurz horské medicíny je vytvořen v souladu s lékařskými komisemi mezinárodních organizací UIAA, ICAR a ISMM a je první vzdělávací akcí na území České republiky, která umožní dosažení diplomu uznaného lékařskou komisí mezinárodní alpské asociace MedCom UIAA a mezinárodní asociace pro alpskou záchranu ICAR MedCom. Absolventi kurzu získají mezinárodně uznaný diplom DiMM (Diploma in Mountain Medicine). |
Praktická letecká záchrana na via ferratě
Ráno se přijelo do Semil, kde zástupci Singing Rocku obeznámili přítomné s pravidly pohybu na ferratě. Po rozdělení do dvou skupin vystoupili všichni na vrchol ferraty. Z jedné skupiny byl vrtulníkem DSA transport v síti, zatímco níže ve stěně ferraty byla letecká záchrana provedena v „transportním trojcípém šátku“. Jak zhodnotil jeden z účastníků: „Několika hodinové čekání na slunci výrazně přebil přílet vrtulníku a následný let na blízkou louku, přesednutí do vrtulníku a další let.“
Po letecké záchraně si účastníci vyzkoušeli ještě přeručkování přes řeku na laně a kamarádskou záchranu na via ferratě. Večer následovala velmi dobrá přednáška Emmanuela Cauchyho z telemedicíny s několika praktickými příklady a jejich řešením.
Středa byla posledním dnem I. Mezinárodního kurzu horské medicíny, kdy na všechny čekaly závěrečné zkoušky sestávající ze tří částí – testu, ústní zkoušky a praktické ukázky. Před mezinárodníh komisí všichni účastníci u zkoušek uspěli.
Jak kurz hodnotili samotní účastníci?
- „Kurz mě ovlivnil hodně. Přišla jsem na kurz hlavně se zájmem o expediční medicínu, ale paradoxně jsem se teď zamilovala spíše do alpské zimní medicíny. Uvidím, jak to zužitkuji z hlediska profesního uplatnění.“
- „Je těžké psát o tomto kurzu jinak než v superlativech! Jak odborná náplň, tak praktická složka byla na nejvyšší úrovni. Moc se mi líbilo, že teorie byla spíše přesunuta do sféry samostudia. Skvěle připravené workshopy.“
- „Moc díky za zorganizování tohoto kurzu. Skvělí přednášející, spousta inspirace pro moji další práci. Díky, díky, díky.“
FOTO: Hana Kubinová, Jan Pala a Jan Kostík
Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky. |