Skialpinismus v Krkonoších v 90. letech

Skialpinismus v Krkonoších v 90. letech

Komplexní společensko­‑politická změna po pádu železné opony přinesla v dravých 90. letech takřka nekonečnou plejádu nových možností, pochopitelně i v drtivé většině sportovních disciplín. Skialpinistům o to víc, když otevření hranic umožnilo běžným smrtelníkům snadno vycestovat do rozsáhlejších a strmějších pohoří, než se nacházely na území ČSSR, resp. ČSFR či nakonec ČR.

Zvlášť v první polovině 90. let však vlastnilo v tuzemsku skialpovou výbavu stále jen několik desítek, později možná nízkých stovek nadšenců. Důvodem byla zejména vysoká pořizovací cena i relativní nedostupnost na domácím trhu.

Ti „starší“, povětšinou horolezci, kteří disponovali alespoň základním kapitálem, se rozjeli do světa; zpočátku do různých koutů relativně nedalekých Alp, posléze i dál, do velehor. Vesměs studující nastupující generace „Husákových dětí“ za peníze tvrdě vydřené na brigádách získávala použitou skialpovou výbavu od starších kamarádů, často členů Horské služby. V Krkonoších pak objevovali běžně nepřístupná krásná místa. Nebudeme jmenovat konkrétně, každopádně se jednalo zkušené sjezdaře, jednotlivce, resp. nízké desítky nadšenců, kteří se k přírodě chovali vždy s citem a respektem. Moderní techové (pinové) vázání měl málokdo, a tak často na lehčích sjezdovkách byly fixovány různé typy oblíbené Silvretty. 90. léta v Krkonoších jsou ze skialpového hlediska stále průkopnickou záležitostí. Houfy běžkařů v té době nahlížejí na občasné jedince s pásy na lyžích jako na zjevení. K pozvolnému rozšíření skitouringu v našich horách dochází až po roce 2000 a o boomu lze hovořit až po roce 2010, respektive 2015.

Z výstupu na Mt. McKinley, 1994
Z výstupu na Mt. McKinley, 1994

První expedice a první úspěchy

První českou skialpinistickou expedici v roce 1994 na Mount McKin­ley (dnes Denali, 6 190 m) podnikl kolektiv chlapíků z Jizerských hor. Úspěšným výstupem ji završili Mirek KlínovskýLuboš Tesař, dalšími členy expedice byli vedoucí René Bulíř, Mirek Rozehnal, Milan Fuksa, Zdeněk ZapataHonza Jakl. Z dalších českých skialpinistických úspěchů stojí rozhodně za povšimnutí zvýšení laťky v rámci v pořadí třetí expedice Josefa Šimůnka v roce 1995 na Šišu Pangmu, při které Pepa společně s Oldou Ryplem sjeli na lyžích z výšky přibližně 7 200 metrů. První úspěšnou českou skialpinistickou výpravu do Himálaje zorganizoval o tři roky později, tj. v září–říjnu 1998, Robin Baum za podpory horolezeckého oddílu Slovan Karlovy Vary. Cílem výpravy byl sjezd 7 202 m vysokého Tarke Kangu (Glacier Dome), ležícího v Nepálu v oblasti Annapuren. Z vrcholu sjeli Robin BaumVladimír Smrž. Smrž byl též prvním Čechem, který se na skialpech vydal z vrcholu osmitisícovky, 5. října 2000 uskutečnil první český sjezd Čo Oju (8 188 m).

Účastníci expedice na Mt. McKinley, 1994
Účastníci expedice na Mt. McKinley, 1994

Závody na obou stranách Krkonoš

Nejvýraznější personou krkonošského, ale i českého závodního skialpinismu 90. let je bezesporu Pavel Jirsa (* 1961), dlouholetý člen HS Špindlerův Mlýnemeritní náčelník. Patří mezi zakládající členy SAC Špindlerův Mlýn, klubu, který vychoval mnoho mistrů republiky ve skialpinismu a ve kterém je od roku 1994 dlouhá léta také jeho předsedou. Aktivně se podílel na práci komise skialpinismu při Českém horolezeckém svazu od jejího vzniku v roce 1986 a od roku 2000 vede jeho závodní sekci. Zde je nezbytné zmínit dřívějšího a současného náčelníka HS Špindlerův Mlýn Adolfa Klepše (1964–2017) a Pavla Cingra (* 1964), kteří společně vyhráli 2. ročník závodu Karpacz–Špindlerův Mlýn v roce 1993.

Pavel Jirsa též stojí za významnou sportovní událostí: v roce 1992 založil a spoluorganizoval Mezinárodní závody ve skialpinismu Špindlerův Mlýn–Karpacz; dlouhou dobu jediné skialpinistické závody v Krkonoších. Prostřednictvím rozhovoru s ním rozkryjeme základní étos závodního skialpinismu poslední dekády druhého tisíciletí.
Pavel Jirsa též stojí za významnou sportovní událostí: v roce 1992 založil a spoluorganizoval Mezinárodní závody ve skialpinismu Špindlerův Mlýn–Karpacz; dlouhou dobu jediné skialpinistické závody v Krkonoších. Prostřednictvím rozhovoru s ním rozkryjeme základní étos závodního skialpinismu poslední dekády druhého tisíciletí.

Pavle, skialp v Krkonoších v 70. a 80. letech jsme probírali minulý rok (viz K+JH č. 2/2023), v tomto rozhovoru bychom rádi probrali 90. léta. Mohl bys, prosím, úvodem stručně shrnout svoji závodní kariéru v 80. letech?
V roce 1984 jsem se vrátil z vojny v Dukle Liberec, rok nato nastoupil jako čekatel u Horský služby ve Špindlu a tam jsme se dali dohromady s Vláďou Erlebachem. Nejvíc nás dal do kupy pan doktor Roučka, který u nás dělal sportovní prohlídky. Přiznám se, že jsem tenkrát o skialpinismu nic moc nevěděl, tak jsem to ještě moc neřešil, ale v osmdesátém šestém jsem se nechal přesvědčit a začal jsem poprvé závodit. Vláďa předtím závodil ve dvojce s Hubertem Slavíčkem. Ale třeba 3. ročník Ski­‑alpinismu na Krkonoších jsme jeli spolu a vyhráli ho, stejně jako ten další. 1988 jsem se neúčastnil, ale 1989 jsme zase vyhráli a poslední 7. ročník 17. března 1990 jsme byli taky první. S Vláďou jsme pak závodili v zahraničí ještě tu sezonu a jeden závod v roce 1991, pak už jsem začínal závodit s Honzou Zapletalem.

Luboš Novotný, Jiří Dunka, Pavel Jirsa, Luboš Šimek před startem 1. ročníku závodu Špindl–Karpacz, Špindlerův Mlýn 21. března 1992
Luboš Novotný, Jiří Dunka, Pavel Jirsa, Luboš Šimek před startem 1. ročníku závodu Špindl–Karpacz, Špindlerův Mlýn 21. března 1992

Kdy se na scéně objevil Honza Zapletal? Velký skialpový talent, který bohužel zemřel velmi mlád (1970–1994)…
Kde se vzal, tu se vzal (smích), z Pardubic. Přišel sem po škole hned po revoluci. Přes léto tu měl půjčovnu horských kol, přihlásil se k HS a začal dělat skialpinismus. Bohužel jenom krátce. Spolu jsme začali závodit v roce 1991 na Slovensku, třeba na Ďumbieru jsme byli druzí. Předtím Honza jezdil s jinejma parťákama. Spolu jsme úspěšně odjeli celou sezonu 1992 doma i v zahraničí. V roce 1993 už byl venku a dělal celou zimu na chatě Forni v oblasti Cevedale, tak nezávodil. Já taky ne, protože jsem zas byl skoro celou zimu v Německu. Další rok jsme se potkávali v Itálii na závodech, protože on chodil s Marcem Confortolou, když měl na víkend volno. Na jedny závody jsme byli domluvený, že se potkáme, a Honza tam nebyl. Nebyl tam ani jeho parťák, tak nám to bylo divný, volali jsme na chatu a tam nám nejdřív nechtěli nic říct, až pak jsme zjistili, že měl Honza nehodu. Doprovázel lidi na túře, na hřebínku byla mlha, neviděl, a místo aby sjel napravo, jak měl, stočil to doleva a schrastil asi 600 metrů. To se stalo zkraje dubna 1994.

Pavel Jirsa s Honzou Zapletalem
Pavel Jirsa s Honzou Zapletalem

Jirka Dunka přišel s myšlenkou Mezinárodních závodů ve skialpinismu Špindlerův Mlýn–Karpacz. Tys ji rozvinul a navázal na tradici krkonošských skialpových závodů v 80. letech. Popsal bys počátky tohoto dnes již legendárního klání?
S Honzou jsme byli v jednadevadesátým na závodech na Slovensku a nebyli jsme úplně spokojený s organizací. Organizátor nám na naše výtky řekl: „Tak si udělejte svůj závod, když se vám to nelíbí!“ Tím to vzniklo. Tenkrát Jirka Dunka dělal starostu ve Špindlu a byl v kontaktu s Polákama, tak vznikla myšlenka, že bysme mohli udělat závody v rámci spřátelené Karpacze a jeden rok by se to mohlo chodit od nás tam a druhej zase zpátky. V podstatě to byl třídenní závod. V pátek odpoledne jsme se sešli, buď v Polsku, nebo tady, v sobotu probíhal samotnej závod a v neděli se vracelo domů, protože závody byly samozřejmě i s večírkem, takže to bylo dobrý. Etapa byla většinou 26 km. Startovalo se přímo ze Špindlu z náměstí nebo poblíž a cíl byl v Karpaczi na náměstí. Trasa byla různá, ale většinou se chodilo Dlouhým dolem nebo po hřebínku na Luční horu, pak se sjíždělo Slalomákem (rozuměj z Kopy severně, resp. severovýchodně dolů, pozn. aut.). Poláci dělali obří slalom a my zase časovku, která byla z Výrovky po Koňské cestě na Luční horu, v nejvyšším bodě byl cíl. Mívala kolem 250 m převýšení a 2,7 km. Vše se stihlo v rámci etapy, na kterou býval limit 6–7 hodin, podle počasí. Časovka i obří slalom se přepočítávaly na body, na to byl vzorec. Někdy byl i bodovací vrchol, kterej jsi mohl nebo nemusel navštívit, ale když jsi ho navštívil, tak jsi měl plusový body. Bývala to třeba Studna nebo Sněžka.

Většina závodníků byli Češi a Poláci, často kluci z GOPR, HS Krkonoše a dalších hor. Prvního ročníku se účastnilo 16 dvojic, z toho jedna smíšená (Jiří Zapletal, bratr Jana Z. – K. Levpuščáková). Vyhráli Pavel Jirsa – Jan Zapletal, druzí Luboš Šimek – Svatopluk Picek, třetí Hubert Slavíček – Luboš Novotný. Družstva postupně přibývala, v druhé půlce 90. let startovalo vždy do 40 dvojic, někdy i smíšených. Od r. 1995, kdy startovalo 31 týmů, má závod podtitul Memoriál Waldemara Siemaszki (1931–1994, boudař ze Samotni a člen GOPR, znalec lavin, zahynul při autonehodě v Karpaczi) a Jana Zapletala.

Kde všude jste se během 90. let v rámci závodu pohybovali?
Tenkrát jsme jezdili i ze Sněžky Lomničkou (dolina Łomniczki, pozn. aut.), to už je dnes nemyslitelný. Chodil se i Vrbatův žlab v Labským dole, taky se sjížděl Obří důl. V 80. letech, když trasy dělal Vali Spusta, se sjížděla i Krakonošova rukavice a vystupovalo Čertovým hřebínkem. V 90. letech jsem trasu značil já s Lubošem Novotným, ale šlo nás víc. S KRNAP vše řešil Jirka Dunka, který byl pak i náčelník HS. Za Poláky zase jak závody, tak komunikaci řešil Jurek Pokoj, tehdejší náčelník GOPR. S Polákama bylo celkem 10 ročníků. Pak jsme spolupráci ukončili a od tý doby se to jmenuje Rally Krkonoše, vše se odehrává na český straně a od r. 2005 se běhá způsobem start–cíl. Já šel r. 1992 s Honzou Zapletalem, 1993 jsem se neúčastnil a od roku 1994 s Pavlem Cingrem. A pokaždý jsme vyhráli. S Pavlem jsme jezdili i na zahraniční závody. Od roku 1995 jsou tyhle závody i součástí Českého poháru ve skialpinismu, od roku 2006 je to MČR a od 2015 Akademické MČR. Taky koncem 90. let dělali závody ve Strážném Luboš Šimek a Sváťa Picek, první byl 29. března 1998 a pamatuju šest ročníků, pak to nějak skončilo, a po roce 2000 začal Jirka Pleskač pořádat Noc tuleních pásů a kluci v Rokytnici O dřevěného Krakonoše.

O skialpinismu a skialpinistických závodech po roce 2000 poreferujeme v článku za rok.

Libor Dušek a David Horyna
Původní verze článku vyšla v časopise Krkonoše – Jizerské hory č. 3/2024

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: