Skialpinismus pro začátečníky: Výběr vybavení – lyží, bot a další výbavy

Skialpinismus pro začátečníky: Výběr vybavení – lyží, bot a další výbavy

První skialpové pokusy máš za sebou a chceš se do toho opřít naplno? Jaké vybavení je potřeba na skialp, poradí Standa Bartošek, horský vůdce a ambasador značky Simond.

Základní vybavení

Nabídka skialpových lyží, bot a dalšího skialpového vybavení je velmi široká a je potřeba si nejprve ujasnit, jaká skialpová disciplína je pro tebe ta pravá. Pro skitouring na kopcích za městem nebo v pohodlí lyžařského střediska rozhodně nejsou potřeba ultralehké závodní lyže nebo široké freeridové rakety. Naopak při závodním skialpinismu oceníš vybavení speciálně určené pro tuto disciplínu – v závodě o rychlý čas se počítá každý gram. Jednotlivé typy vybavení mají svá pro a proti, ne každý kus má univerzální využití, proto nejdřív promysli své požadavky.

Jednotlivé typy skialpových disciplín a pár rad do začátku najdeš tady.

Ať už tě lákají závody, pohodové túry nebo freeride čerstvým prašanem, neobejdeš se bez lyží, skialpových bot, vázání, stoupacích pásů a hůlek. Nedílnou součástí základní skialpové výbavy je také lavinové vybavení. Jak tedy vybavení na skialp vybrat?

Skialpové lyže

Skialpové lyže vybíráme podle poměru mezi co nejnižší hmotností a ideálními jízdními vlastnostmi. Pro každou skialpovou aktivitu se hodí jiný typ lyže, s různou délkou a šířkou pod patou.

  • Délka skialpové lyže má být ideálně o 5-10 cm kratší, než je výška lyžaře skialpinisty. Maximální délka lyže se rovná výšce postavy, jen výjimečně mohou být lyže pro zkušené freeridery delší.
  • Šířka lyží pod patou určuje to, na jaký styl se lyže nejlépe hodí. Lyže pro skitouring a klasický skialpinismus mívají pod patou šířku okolo 80–90 mm, lyže s šířkou 100 mm a více se hodí pro volného terénu.

Obecně – čím je lyže širší a delší, tím vhodnější je do prašanu nebo volného terénu. Kratší lyže mají naopak snazší ovladatelnost na upraveném povrchu. S dlouhou a širokou, a tedy i těžkou lyží se při chození podél sjezdovky zbytečně nadřeš a lyže bude na upraveném povrchu hůř ovladatelná.

Skialpové lyže vybíráme podle poměru mezi co nejnižší hmotností a ideálními jízdními vlastnostmi.
Skialpové lyže vybíráme podle poměru mezi co nejnižší hmotností a ideálními jízdními vlastnostmi.

Skialpové boty

Při výběru bot na skialpy rozhoduje jejich hmotnost, ale také tuhost a především pohodlí. Vhodnou botu vybírej podle toho, jaké aktivitě se nejčastěji budeš věnovat. Bota musí vždy perfektně sedět. Křeče v lýtkách a odřené holeně nebo prsty na nohou dokážou pěkně znepříjemnit i ten nejkrásnější výlet.

  • Pokud 80 % času strávíš výstupem a chozením, sáhni po lehčích, měkčích a pohodlnějších botách s vyšším náklonem komínu.
  • Pro maximální požitek ze sjezdu se víc hodí tužší, těžší boty s větším množstvím přezek.
  • Skialpinistkám jsou určené dámské modely bot, které respektují jinou stavbu nohy u žen a mají širší komín a užší prostor na chodidlo a patu.
  • Vybírej boty kompatibilní s vázáním.

Skialpové vázání

Na poli skialpového vázání v současnosti dominují modelyzvané pinové vázání (taktéž techové). Starší varianta rámových vázání je na ústupu. Pinové vázání se skládá ze dvou samostatných dílů, které se podle velikosti boty montují přímo do lyže.

Vázání má několik poloh, které lze měnit v závislosti na typu aktivity nebo sklonu svahu. V botách je zapotřebí mít tzv. inserty, které zaručují kompatibilnost s vázáním. Vázání musí být seřízeno dle aktuální hmotnosti uživatele a stylu jízdy (při seřizování se na základě nejrůznějších faktorů nastavují správné vypínací síly pro případ pádu).

Při pádu a vypnutí lyží existují dvě možnosti, jak je zabezpečit proti tomu, aby ti odjely dolů ze svahu.

  • Jednou z variant jsou hrazdičky, tedy brzdy přímo na vázání – takové, jaké známe ze sjezdových lyží. U brzd na vázání ale hrozí, že se lyže na tvrdém povrchu nebo na příkrém svahu nezastaví.
  • K pojištění lyže slouží i tzv. sichráky. Jde o provázek nebo drátek, jímž se vázání připevní k botě. V případě pádu ale hrozí nebezpečí poranění. Obzvláště nebezpečné jsou potom v lavině, kdy mohou výrazně snížit šanci na vyváznutí z masy sněhu.

Stoupací pásy

Stoupací pásy se lepí na skluznici lyže a zaručují, že při výstupu nebude lyže prokluzovat ze svahu dolů. Pásy se ořezávají přesně podle tvaru lyže. Mohou být mohérové nebo syntetické, setkáváme se i s kombinovanými, u nichž je použito 30 % syntetického materiálu a 70 % mohéru.

O pásy je třeba se správně starat a skladovat je na suchém a teplém místě. Před nasazením pásů je nutné lyže dokonale očistit a usušit, jinak hrozí, že nebudou správně držet. Při opakovaném použití v průběhu jedné túry se pásy lepí na speciální folie (případně dvěma lepivými stranami k sobě) a během sjezdu je vhodné je schovat třeba pod bundu. Po příjezdu domů nebo na ubytování je důležité nechat pásy důkladně vysušit.

Tip: Při opakovaném nasazování a sundávání stoupacích pásů, kdy hrozí, že přestane fungovat lepidlo, se hodí mít s sebou v batohu (nebo třeba na hůlce) univerzální šedou pásku (duct tape). Ta v případě nouze poslouží k upevnění pásů na lyže.

Před nasazením pásů je nutné lyže dokonale očistit a usušit, jinak hrozí, že nebudou správně držet.
Před nasazením pásů je nutné lyže dokonale očistit a usušit, jinak hrozí, že nebudou správně držet.

Skialpové hůlky

Při skialpinismu se využívají především teleskopické dvoudílné skialpové hole, které mají větší pevnost než třídílné.

  • Délku holí je možné přizpůsobit terénu, náklonu svahu a dalším faktorům.
  • Hůlky musí být vybavené zimním talířkem, ten má větší průměr a lépe funguje v hlubokém sněhu.
  • Některé skialpové hůlky se prodávají bez poutek, která by se v lavinovém terénu vůbec neměla používat. Hůlky, stejně jako lyže připevněné sichráky, mohou v případě pádu laviny fungovat jako nechtěné kotvy, které znemožňují vyproštění.

Helma

Ochranu proti nárazu např. při pádu ve sjezdu, ale také před padajícím kamením a ledem poskytuje skialpinistická helma. Sportovní přilby mají různé normy, stále častěji je možné se setkat s helmami s certifikací primárně pro skialpinismus/skitouring. Běžně se pro skialpinismus také používají helmy lezecké, které ale nejsou pro tuto aktivitu speciálně atestované. Nedoporučuje se ale použití helemurčených ke sjezdovému lyžování.

Co by nemělo chybět v batohu na skialpovou túru?
Co by nemělo chybět v batohu na skialpovou túru?

Lavinové vybavení

Pro túry v terénu, v němž hrozí lavinové nebezpečí, je lavinové vybavení absolutní nutností. Základní lavinová výbava, tzv. svatá trojice, čítá lavinový vyhledávač (pípák), lopatu a sondu. Popularitě se stále víc těší také lavinové batohy a další pomůcky.

Samotné lavinové vybavení ale nic nespasí, je jen poslední možností záchrany v případě, že se pod lavinou někdo ocitne. Včasná vzájemná kamarádská pomoc je v takové situaci ve většině případů rozhodující, proto je potřeba nejen mít toto vybavení v batohu, ale také ho umět použít.

Do laviny je potřeba se v první řadě vůbec nedostat. Teoretické znalosti o lavinách, orientaci v lavinových předpovědích, ale také praktický nácvik práce s lavinovým vyhledávačem, sondou a lopatou poskytne nejlépe lavinový kurz. Případně se nech poučit zkušenějšími kamarády.

Další vybavení

Na skialpový výšlap se hodí ještě další vybavení – stejné jako na klasickou pěší túru. Na delší výpravy nezapomeň výkonnou čelovkutermosku s teplým čajem a vybavenou lékárničku.

I v horách se stále více z nás spoléhá na nejrůznější elektronická zařízení a mobilní aplikace. V mraze se ale elektronika daleko rychleji vybíjí, proto by v batohu neměla chybět také powerbanka a klasická papírová mapa s buzolou.

Se správným vybavením si túru na skialpech užiješ v pohodlí a bezpečí. Před nákupem je vhodné si udělat rešerši, vše si prohlédnout a nechat si poradit proškoleným personálem na prodejně.

Vybav se na skialpovou túru v Decathlonu!

Cepín Simond Fox Carving
Skladný a ultra lehký cepín pro horolezce a skialpinisty na strmých sněhových svazích. Účinný zásek zajišťuje kombinace ocelového zobáku a zahnutého topůrka.
Horolezecké lano Simond Edge Dry 8,9 mm × 50 m
Naprosto špičkové lano: lehké, vodoodpudivé a skladné lano pro horolezce. Trojí certifikace. Povrchová úprava UIAA Dry zajišťuje ochranu před vlhkostí i při použití v extrémních podmínkách.
Skialpová helma Wedze Wilder
Vhodné pro lyžaře, kteří hledají lehkou helmu přizpůsobenou na skialpinismus. Díky systému odvětrávání a nízké hmotnosti vás tato helma dvojí certifikace ochrání při výstupu na ty nejvyšší vrcholy. Je vhodná na skialpinismus i horolezectví.
Horolezecký úvazek Black Diamond Couloir
Lehký a skladný úvazek Couloir na alpinismus a skialpinismus.
Nová verze má prodyšnou, zjednodušenou konstrukci z jednovláknového popruhu Dynex s různou šířkou, který je ještě lehčí.
Horolezecké mačky 10 hrotů Petzl IRVIS HYBRID
Mačky IRVIS HYBRID jsou určeny na skialpinismus a přístupy do ledovcového prostředí. Mají ocelovou přední část a hliníkovou zadní část. Díky flexibilnímu systému přední a zadní spojky jsou velmi kompaktní při přepravě.

Síť prodejen Decathlon nabízí dostupná a chytrá řešení pro nejrůznější outdoorové aktivity včetně skialpinismu.

S pobočkami v téměř 60 zemích světa je Decathlon největším světovým prodejcem sportovního zboží. V Česku najdeme 25 prodejen Decathlon. Jejich heslem je dělat sport dostupnější.

www.decathlon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: