Skialpinismus pro začátečníky: Jak se obléct na skialpovou túru?

Skialpinismus pro začátečníky: Jak se obléct na skialpovou túru?

Čeká tě skialpová túra a ty nevíš, co na sebe? Správně se obléct tak, aby člověku při výstupu nebylo horko a při sjezdu se neklepal zimou, je docela oříšek. Jak se obléct na skialpy poradí Standa Bartošek, horský vůdce a ambasador značky Simond.

Lyžařské oteplováky nebo funkční kalhoty?

Stejně jako u všech outdoorových aktivit závisí vhodné oblečení na počasí, zejména venkovních teplotách, a intenzitě pohybu. Je ovšem pravděpodobné, že se při výstupech kopců zapotíš, a proto se systém oblékání na skialpy blíží více tomu na zimní turistiku než na sjezdové lyžování. Naducané oteplováky, kombinézy a kulichy tedy nejspíš zůstanou doma.

Intenzita pohybu se na skialpinistických výpravách může značně lišit: od pohodového klouzání zvlněnou krajinou přes výstupy na alpské vrcholy až po závodní tempo na skialpových kláních.

  • Závodní skialpinisté cílí na maximální rychlost, a proto preferují co nejnižší hmotnost výstroje i oblečení. Vedle ultralehkých lyží a bot volí také tenké funkční závodní kombinézy.
  • Horolezci si přibalí jak lano, sedák či šrouby do ledu, tak odolné oblečení vhodné pro vysokohorskou turistiku a lezení.

Cibulový systém vrstvení

Osvědčený systém funkčních vrstev je vhodný pro většinu outdoorových aktivit. Stojí na principu tří funkčních vrstev, které eliminují pocit vlhka a chladu na těle a chrání před nepříznivým počasím. Více tenčích vrstev umožňuje ubírat nebo přidávat vrstvy na sebe a tím docílit optimálního poměru zateplení a odvětrání.

První vrstva: odvod potu a termoregulace

První vrstvu tvoří funkční prádlo neboli termoprádlo, které se stará o rychlý odvod potu a termoregulaci. Díky tomu udržuje tělo v suchu a teple. Termoprádlo vybírej z funkčních materiálů – přírodních (merino vlna, tencel) či syntetických (polyester, polypropylen).

  • Pro dynamické aktivity se výborně hodí funkční trika a spodky ze syntetických materiálů. Umělá vlákna totiž excelují v rychlosti transportu vlhkosti a schnutí, jejich dalšími výhodami je větší mechanická odolnost a delší životnost.
  • Pro pomalejší tempo nebo vícedenní přechody hor vol termoprádlo s příměsí vlny merino. Její velkou výhodou je, že neztrácí své izolační vlastnosti ani za vlhka (laicky řečeno: hřeje i mokrá) a odolá zápachu i při vícečetném použití. Její nevýhodou může být o něco kratší životnost a vyšší cena.
  • Stále oblíbenější jsou ale také kombinace různých syntetických i přírodních materiálů, které spojují funkční vlastnosti jednotlivých materiálů.

Krom trika a podvlékacích kalhot by z funkčních materiálů mělo být ideální i spodní prádlo a ponožky. Propocené bavlněné trenýrky nebo kalhotky, které začnou studit, efekt všech dalších funkčních vrstev dost ruší.

Do skialpových bot si vyber ponožky dostatečně vysoké – ideálně tedy podkolenky vyšší než komín boty, které nebudou klouzat dolů. Modely s vyztuženými nárty a patami omezí otlaky a udrží nohy v teple.

V seriálu Skialpinismus pro začátečníky už jsme se věnovali tématům: Skialpinistické disciplíny a jak neskončit pod lavinou a také Jaké vybavení vybrat na skialpy (lyže, boty, vázání apod.)

Druhá vrstva: zateplení

Střední vrstvu tvoří funkční mikiny, jejichž úkolem je zabránit úniku tepla a odvádět vlhkost dál od těla. Výrobci s oblibou používají jak přírodní, tak umělé materiály. I u izolační vrstvy platí, že v rychlosti odvodu vlhkosti vedou syntetická vlákna – k těm nejvyspělejším patří např. Polartec a jeho varianty. Stále populárnější jsou v posledních letech hybridní mikiny nebo bundy, které kombinují panely z rozličných materiálů na různých partiích těla a umožňují skvělou termoregulaci a volnost pohybu, a přitom ochrání před větrem a chladem.

Jelikož se na horách počasí může rychle měnit a rozdíl teplot v údolí a na hřebenech může být velmi výrazný, měla by mít své místo v batohu lehká zateplovací péřová bunda, která vyniká bezkonkurenčním poměrem skladnosti, nízké hmotnosti a hřejivosti. Obléknout se dá buď úplně navrch přes bundu nebo pod ni.

Jelikož se na horách počasí může rychle měnit a rozdíl teplot v údolí a na hřebenech může být velmi výrazný, měla by mít své místo v batohu lehká zateplovací péřová bunda.
Jelikož se na horách počasí může rychle měnit a rozdíl teplot v údolí a na hřebenech může být velmi výrazný, měla by mít své místo v batohu lehká zateplovací péřová bunda.

Třetí vrstva: ochrana před živly

Úkolem třetí vrstvy oblečení je ochrana proti nepříznivým klimatickým vlivům – větru, případně dešti či sněžení. Pro aktivní pohyb je ideální volit bundy z prodyšného materiálu, který neomezuje v pohybu a zároveň má vysokou odolnost vůči větru. Nejpoužívanějším a nejuniverzálnějším materiálem je při skialpinismu softshell, zejména díky své prodyšnosti, poddajnosti a pružnosti.

Na delší túry by v batohu neměla chybět také odolná hardshell bunda s membránou, která v případě zhoršení počasí ochrání před srážkami i silným větrem.

A co kalhoty?

Volba kalhot záleží jak na počasí, náročnosti túry, tak na tvých zvyklostech.

  • Do nepříznivějších podmínek, kdy hrozí silný vítr nebo srážky, se hodí kombinace podvlékacích funkčních kalhot a svrchních nepromokavých kalhot.
  • Na túry za jasných dní se nohám bude lépe dýchat v prodyšnějších softshellových kalhotách, které se díky pružnosti přizpůsobí pohybu a ochrání před větrem.
  • Pro případ náhlé změny počasí je vhodné do batohu přibalit svrchní nepromokavé kalhoty. Nejlepší volbou je na skialpy celorozepínací model, který se dá snadno obléct bez nutnosti vyzouvání bot.
Úkolem třetí vrstvy oblečení je ochrana před nepříznivými klimatickými vlivy – větru, případně dešti či sněžení.
Úkolem třetí vrstvy oblečení je ochrana proti nepříznivým klimatickým vlivům – větru, případně dešti či sněžení.

Doplňky: Rukavice, čepice aspol.

Stejně jako u oblečení i u rukavic bude záležet na intenzitě pohybu. Pro výstup nejspíš využiješ lehké tenké prstové rukavice, ve kterých nebude problém zapínat zipy, dotáhnout přezky vázání nebo manipulovat se stoupacími pásy. Pro sjezd se budou hodit teplé hřejivé palčáky – např. pár lyžařských rukavic.

Podobná pravidla platí pro pokrývku hlavy. Při výstupu oceníš tenkou čelenku nebo čepici, která zajistí optimální termoregulaci. V ideálním případě se vejde i pod helmu. Velmi užitečným kouskem je multifunkční šátek nebo nákrčník, který si v případě silného mrazu přetáhneš přes ústa a nos. V teplých dnech pak může posloužit i místo čelenky nebo na otírání potu.

Když svítí na horách sluníčko, je to krásné, ale zároveň zrádné. Chránit před ním musíme jak holou kůži, tak oči. Na skialpy tedy nezapomeň ani na kvalitní opalovací krém s faktorem alespoň UV50 a sluneční brýle. Na sjezdy se můžou při sněžení nebo za větru hodit brýle lyžařské, které ochrání vaše oči.

Pro případ nouze

I při nejlepší přípravě se může na túře něco pokazit. Pokud se vydáváte do hor mimo civilizaci a víte, že záchrana může trvat, vyplatí se být připraven.

  • Pro drobné opravy hardwearu se hodí multitool se šroubovákem a šedá lepicí páska (kobercovka).
  • Při žádné výpravě do hor by neměla chybět dobře vybavená lékarnička.
  • Alespoň jeden ve skupině by měl mít s sebou také žďárák (bivakovací vak) akaždý by měl mít alufolii.
  • Před túrou zkontroluj nabití telefonu auložené číslo na horskou službu, na delší túry přibal powerbanku.

Při výběru skialpového vybavení je dobré si udělat rešerši mezi zkušenějšími kamarády, u proškoleného personálu v prodejně nebo na lavinovém kurzu. Než vyrazíš na dlouhou túru, vše si pečlivě vyzkoušej v dostupné vzdálenosti od horské chaty nebo skiareálu. Zbytečně neriskuj – nastuduj lavinovou problematiku, nauč se s vybavením zacházet a vždy sleduj aktuální předpověď.

A pokud máš toto všechno v malíku, tak už na nic nečekej a vzhůru za dobrodružstvím!

Vybav se na skialpovou túru v Decathlonu!

V čem vyráží na skialpové túry horský vůdce Standa Bartošek? Tyto modely se mu osvědčily na vlastní kůži.

Alpinistická hybridní bunda Simond Sprint
Hybridní bunda určená na alpinismus a skialpinismus. Technologie více materiálů (body mapping) pro ty nejlepší vlastnosti na správném místě: bedra a trup z hřejivé vaty a záda a paže z odolného a prodyšného materiálu.
Svetr z vlny merino s kapucí Simond Alpinism
Svetr z vlny merino reguluje tělesnou teplotu, odvádí pot a zabraňuje vzniku zápachu. Přiléhavý střih a strečový materiál poskytují optimální volnost pohybu při lezení. Přiléhavá kapuce přes helmu.
Alpinistická péřová bunda Simond
Lehká péřová bunda, zaručuje pohodlí až do -12 °C. Schváleno vysokohorskými vůdci. Ergonomický střih nijak neomezuje v pohybu, kapuce je dost prostorná, aby se natáhla přes helmu. Dvoucestný zip usnadňuje přístup k úvazku. Lze složit do přiloženého pytlíčku.
Alpinistická nepromokavá bunda Simond Alpinism Evo
Inovovaný model nepromokavé bundy určené na alpinismus za extrémních podmínek. Pohodlný a ergonomický střih, kapuce kompatibilní s přilbou, široké odvětrávací zipy, nepropustný dvoucestný zip pro přístup k sedáku a 4 prostorné kapsy!

Síť prodejen Decathlon nabízí dostupná a chytrá řešení pro nejrůznější outdoorové aktivity včetně skialpinismu.

S pobočkami v téměř 60 zemích světa je Decathlon největším světovým prodejcem sportovního zboží. V Česku najdeme 25 prodejen Decathlon. Jejich heslem je dělat sport dostupnější.

www.decathlon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: