Usínat pod nebem posetým hvězdami a probouzet se do zvuků lesa? Putování krajinou a stanování má své kouzlo, které by alespoň jednou měl zažít každý. Inspirujte se našimi tipy pro stanování mimo kempy a užijte si letní čundr se vším všudy.
Stanování a táboření v přírodě české zákony zakazují, nicméně na bivakování neboli spaní pod širákem se nevztahují. Stačí nafukovací karimatka nebo hamaka a můžete v české krajině přespat prakticky kdekoliv vyjma národních parků. Pokud byste ale na jednom místě strávili noci dvě, jedná se už o táboření, které je na většině míst zakázané. Že je pro vás spaní pod širákem už příliš? Máme pár tipů na krásná místa, kde lze přespat v objetí přírody i pod stanem.
Nocování v srdci Šumavy
Šumava je jediný národní park v ČR, ve kterém můžete bez obav přenocovat. Podél červené turistické trasy se totiž nachází hned několik nouzových nocovišť, kde je povoleno za určitých pravidel stanovat. Na vymezených místech můžete mít stan nebo přístřešek od večerních 18 do 9 hodin ráno, oheň lze rozdělat pouze v nocovišti Poledník, kde je krb.
Stanování v lesích Českosaského Švýcarska
Vyrazte na několikadenní přeshraniční trek a objevte krásy Českosaského Švýcarska. Lesní stezka Labské pískovce je dlouhá zhruba 100 km, vede převážně po saské straně a putování přírodou s batohem na zádech si tady užijete se vším všudy. Nocování je tu možné v trekovacích chatách nebo bivacích, stačí se jen zaregistrovat v přilehlém informačním středisku.
Kempování nadivoko napříč republikou
Najít romantické místo pro stanování mimo kempy vám ulehčí aplikace Bezkempu. Najdete tu louky, lesní mýtinky i vinice a farmy, na kterých lze se souhlasem majitelů a za malý úplatek tábořit se vším všudy. Na mapě si plácek pro stanování jednoduše vyberete a zarezervujete online.
Ať už spíte pod širákem, nebo rozděláváte stan, chovejte se k přírodě ohleduplně. Nenechávejte přes noc venku nezabalené potraviny, které by mohly přilákat divokou zvěř, nerozdělávejte oheň mimo povolená místa a odpadky odneste vždy s sebou.