Kromě různých terénních nerovností, které se mohou vyskytnout na svazích – viz předchozí díl Skialp a freeride metodika 9 – přejíždění terénních nerovností a skoky, je občas nutné se dostat přes vodní toky, horská plesa a jezera. Vodní toky můžeme překonávat různými způsoby – s lyžemi nebo bez lyží.
V klasických zimních měsících si vodních toků ani nevšimneme, protože jsou pod tlustou vrstvou sněhu. Jejich důležitost stoupá na jaře, kdy už jsou částečně odkryté a voda v nich pěkně hučí. Někdy je snadné dostat se z jedné strany na druhou tzv. suchou nohou, jindy to může být obtížnější, a někdy se člověk nevyhne nedobrovolnému vykoupání se.
S lyžemi po sněhovém mostě přes vodní tok – najdeme vhodný sněhový most a rychle přes něj napříč přejedeme bez zdržování se uprostřed.
S lyžemi přes úzké potoky – pokud jsme dostatečně technicky zdatní a máme jistotu dobrého dopadu, můžeme přes otevřený potok přeskočit po rozjezdu.
Překročení potoku do šířky 1,5 metru s lyžemi – postavíme se souběžně s vodním tokem a připravíme si dostatečnou plošinu, která se nepropadne. Jednu hůl zapíchneme do protějšího břehu a přemístíme za ni i nohu s lyží. Musíme stoupnout dostatečně daleko od vody a mít jistotu neujetí nohy, neboť na ní bude v následujícím kroku spočívat celá naše hmotnost. Na původním břehu se odrazíme z lyže a přeneseme hmotnost na druhou lyži. Vzduchem lyži přesuneme přes potok s udržováním rovnováhy pomocí hole na původním břehu.
S lyžemi i bez lyží přes širší vodní toky o malé hloubce – máme-li starší lyže a potok před námi je už několikátý v řadě, tj. nechce se opět vyzouvat lyže, je možné přejít na lyžích vodou. Pokud na lyžích nechceme do vody a přes vyčnívající kameny není možné přejít na druhou stranu, máme v případě vhodného oblečení další možnost. V goretexových kalhotách s převleky přes boty dotáhneme tyto převleky co nejtěsněji kolem boty nebo natáhneme návleky. Lyže vezmeme do ruky nebo připevníme na batoh. Rozdýcháme se a přes potok či užší řeku přeběhneme. Vzhledem ke klouzavosti kamení ve vodě je nutné mít připravené hole nebo lyže pro udržení rovnováhy při podklouznutí bot. Na druhém břehu máme mokré pouze skelety z venku a také kalhoty. Vevnitř zůstává sucho.
Hluboké potoky a řeky – bez lyží přes široké nebo extra prudké potoky přecházíme stejně jako v létě, bez kalhot, na boso nebo v sandálech, případně s různým typem jištění, což je nad rámec tohoto uvozujícího článku a prakticky je možné setkat se s tímto způsobem pouze pozdě na jaře a v létě ve velehorách v Asii a Jižní Americe. Další variantou je mít membránové kalhoty, pevně utažené návleky a dobré boty – přejít potok nebo řeku až do půlky stehen v ledové vodě.
Článek připraven s využitím knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol.), Epocha 2010.
Metodický seriál: