Skialp a freride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit

Skialp a freride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit

V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.

V minulém dílu seriálu Skialp a freeride metodika 16 bylo podrobně probráno, co, kdy a jak dělat s dětmi při skialpových začátcích. V článku bylo jen orientačně zmíněno jaké lyžařské a skialpové vybavení je vhodné použít. Tentokrát budou popsány s výhodami a případnými zápory různé možnosti skialpinistického vybavení pro děti.

První kroky na lyžích (2,5-5 let)

V útlém dětském věku je „relativně“ jedno, na čem dítě začíná, pokud se jedná o funkční a bezpečnostní vybavení. Pro rychlejší pokroky je možné kombinovat pokusy s běžkami se sjížděním na sjezdových lyžích. Malé běžky mají velkou výhodu v tom, že dítě rychle pochopí, co a jak má dělat se svou rovnováhou, jak má přenášet svou hmotnost z lyže na lyži, apod. V případě čistě sjezdových začátků má dítě tendence si více sedat, protože lyžařské skelety jej udrží, zatímco na běžkách by hned spadlo.

Výhody a nevýhody? Dítě se musí naučit ovládat lyže.

První nasazování pásů na lyže Dynafit SL80 ve skialpinistickém areálu Skialp nad Hrobem
První nasazování pásů na lyže Dynafit SL80 ve skialpinistickém areálu Skialp nad Hrobem

Běžky s tuleními pásy na výstup a klasický sjezd (6-7 let)

Jednoznačně nejlepší možností pro menší děti je použití běžkařských bot na výstup ve vyšlapané stopě za rodiči. Běžkařské boty jsou lehké, pohodlné a snadno ohebné, tj. pro děti příjemné. Pro první „skialpinistické“ výlety tak k běžkařskému kompletu stačí pořídit cca jeden metr metráže tuleního pásu. Ten stačí podélně rozříznout, opatřit úchyty pro špičky běžek a je možné vyrazit ať už po rovině nebo do kopce.

Běžky s tuleními pásy bez kovových hran naprosto dostačují pro všechny myslitelné aktivity, v nichž se mohou menší děti objevit. Mezi ně patří nejenom přesun po rovině, ale i do různě strmých svahů na sjezdovce i ve stopě v hlubokém sněhu za jedním z rodičů. Běžky s tuleními pásy jsou také vhodné pro nácviky otáčení při výstupu – nejlépe ve stopě za rodiči.

Pokud by děti byly schopné zvládnout i náročnější výlety, kde je potřeba k výstupu lyže s hranami, nezbývá než namontovat běžkařské vázání na rovné lehké dětské lyže, a opatřit je tuleními pásy.

Výhody:

  • Hmotnost setu na výstup
  • Pohodlnost pro dítě
  • Cena – pokud má dítě běžky, tak stačí dokoupit metr tuleních pásů v metráži

Nevýhody:

  • Absence hran, tj. nemožnost traverzů na tvrdém podkladu
  • Rodiče s sebou musí nést sjezdové boty a lyže s vázáním
Příprava na výstup na Bílé v Beskydech
Příprava na výstup na Bílé v Beskydech

Adaptér do sjezdového vázání (5-99 let)

Někteří skialpinističtí experti v České republice nedají dopustit na chodící adaptér do klasického sjezdového vázání s tím, že je to ta nejlepší věc, se kterou můžete začít s dětmi na skialpech. Argumentují jeho všeobecnou výhodností kvůli ceně (cca 3800 Kč za adaptér plus tulení pásy). Citace některých „negativních“ problémů spojených s adaptérem z jednotlivých testů:

„Pozor na rovnováhu při výstupu, boty je o cca 5 cm výše, než je dítě zvyklé a boční stabilita lyží je horší. Martin občas spadl, ale bylo to hlavně v závěru výstupu, kdy mu ubývalo sil.“ (Michal Bulička: Adaptér Startup od Contouru, Na skialp s dětmi levně, 7.12.2020 )

„Problémy nastávají v hlubokém, nebo jinak obtížném sněhu. Vložky hodně zvyšují postavení bot nad lyžemi, a tak se s nimi občas špatně manipuluje. Překvapivě nepříjemná chůze je po rovině a z mírného kopce, protože pata je mírně zvýšená a to nutí jít lyžaře s koleny mírně dopředu.“ (Jakub Turek: TEST Vložky na příležitostný skialp, 7.12.2020).

Jak to vypadá s adaptérem do sjezdového vázání?

Pro dítě máte klasické sjezdové lyže s vázáním a nepohodlnými sjezdovými botami. Do vázání vložíte adaptér, kterým se klasická sjezdová bota posune přibližně o pět centimetrů výše nad sníh. Dítěti obujete sjezdové lyžáky, kterým necháte odepnuté horní přezky (jak se chodí v lyžákách s odepnutou horní přezkou? Obvykle dost špatně.). Dítě se nacvakne do adaptéru a hned může začít zkoušet svou rovnováhu s botami vysoko nad sněhem. Na upraveném svahu nemusí být zpočátku problém s pohybem do mírného kopce. Po chvíli se ovšem projeví nepohodlnost sjezdových skeletů a hmotnost celého kompletu. Pohyb v hlubokém sněhu je obtížný nebo úplně nemožný. Pro vyzkoušení u dospělých stačí, když si při montáži vázání na staré lyže napřed přimontují 4+ cm vysoké hranoly a na ně teprve vázání

Výhody:

  • Pro některé údajně cena a univerzálnost

Nevýhody:

hmotnost klasického sjezdového setu

  • hmotnost klasického sjezdového setu
  • klasické sjezdové boty, jejich hmotnost a jejich neuzpůsobení na chůzi
  • kromě adaptéru je nutné pořídit tulení pásy (někdy jsou univerzální součáastí setu s adaptérem)
  • postavení boty nad sněhem
  • obtížný pohyb v hlubokém sněhu
  • obtížné nebo nemožné traverzování, zvláště na tvrdém podkladu
  • obtížné nebo nemožné otáčení na svahu kvůli postavení boty nad sněhem a nevyváženosti lyže s adaptérem

Dětský skialpinistický set (8+ let)

Jakmile dítě při svém non-dŠP (není dítětem pohybu se štítícím) rozpoložení doroste do malých pinových skialpových bot, je vyhráno. Proč? Protože je možné se věnovat plnohodnotnému dětskému „skialpu“ bez nutnosti zatížit rodičovský batoh dalšími lyžemi a botami. Nemá smysl dětem kupovat kompletní skialpinistický set lyže, vázání, pásy a hole, když existuje řada půjčoven skialpinistického „nářádí“ pro děti, které toto zajistí.

Boatpark – skialpinistická a freeridová prodejna a půjčovna v Praze u Palmovky. V Boatparku je velký výběr dětských a kratších lyží, a to včetně sirších (100 mm pod vázáním). V Boatparku je největší výběr „širších“ skialpových a freetour lyží v České republice. Lyže jsou převážně G3, Armada a Scott, vázání G3 ZED a G3 ION.

Koloshop – skialpinistická půjčovna na dohled od skialpinistického areálu Skialp nad Hrobem nabízí řadu modelů lyží Armada a Dynafit SL 80. K tomu vázání Dynafit ST Rotation 7 a Armada.

Dynafit centrum Dolní Morava má v nabídce kratší lyže k praktickému vyzkoušení přímo na místě, neboť na Dolní Moravě je řada značených skialpových tras.

Rumasport Ostravice – skialpinistická speciálka (prodej, servis, poradenství a půjčovna) přímo pod nejvyšším vrcholem Beskyd – 1323 metrů vysokou Lysou horou – nabízí řadu skialpinistických setů pro děti i dospělé.

Jeden z možných dětských skialpových setů - 140 cm dlouhé lyže Atomic, vázání Marker, boty Fischer Travers a hole Leki
Jeden z možných dětských skialpových setů – 140 cm dlouhé lyže Atomic, vázání Marker, boty Fischer Travers a hole Leki

Co je potřeba? Základem jsou skialpinistické lyže 140-155 centimetrů – ze standardních to mohou být Atomic Backland , Dynafit SL80, Hagan Ride JR a Kästle TX82, Armada Trace 88, Scott Superguide 88 Women, zatímco mezi „širšími“ to mohou být G3 FINDr 94 a 102, G3 SEEKr 100. K tomu je potřeba pinové vázání s možností nastavení RV-DIN od 2,5-3 výše. Aktuálně jsou v tomto rozsahu k dispozici vázání Dynafit ST Rotation 7, G3 ZED 9 nebo Plum Guide 7, ATK RT 8, ATK CREST 8.

Asi nejdůležitější součástí pro celkovou pohodlnost skialpového výletu s dítětem jsou vhodné boty – asi nejmenšímí jsou Scarpa F1 ve velikosti 22. Od velikosti 23 je výběr výrazně větší, např. Fischer Traverse, Dynafit Neo.

K základu k prvním túrám v bezpečném terénu už chybí jenom tulení pásy a vhodné lehké hole s většími kotoučky.

Výhody:

  • Plnohodnotný skialpinistický set pro dítě

Nevýhody:

  • Cena, pokud pořizujete set pro dítě, které roste
  • Půjčovné, pokud jedete mnohokrát za rok (jaké je ovšem půjčovné v porovnání s cenou vleku?)
  • Půjčovny nejsou vždy po ruce

Které půjčovny nabízejí dětské skialpové sety?

Pro děti je zbytečné pořizovat kompletní skialpinistický set. Rostou, roste jim noha a není jisté, kolikrát do roka vyrazí na tuleních pásech. Je vhodnější využít nabídky řady půjčoven skialpinistického vybavení, z nichž už mnohé nabízejí i dětské skialpové sety.

Největší výběr dětských (malých lyží a bot) je v pražském Boatparku na Palmovce. Dětské sety mají ve své nabídce také Koloshop v Teplicích, Sportpec v Peci pod Sněžkou, Rumasport Ostravice a Dynafit centrum Dolní Morava (chybějící budou doplňovány).

Skialpové túry vhodné pro děti budou postupně zveřejňovány, případně doplněno doporučení ve stávajícím katalogu skialpových túr

Metodický seriál:

Zkušenosti čtenářů

Skialp a freeride metodika 18 – trochu sjezdové zábavy v potocích a s „pillows“ | Tulení pásy

[…] Skialp a freeride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit […]

Skialp a freeride metodika 19 - splitboard a výroba vlastního splitboardu | Tulení pásy

[…] Skialp a freeride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit […]

Skialp a freeride metodika 20 – dětský skialp, anebo co a jak dělat s dětmi bez sněhu | Tulení pásy

[…] Skialp a freeride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit […]

Skialp a freeride metodika 21 – výstup na splitboardu | Tulení pásy

[…] Skialp a freeride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit […]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: