Skialp a freeride metodika 20 – dětský skialp, anebo co a jak dělat s dětmi bez sněhu

Skialp a freeride metodika 20 – dětský skialp, anebo co a jak dělat s dětmi bez sněhu

Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.

Výhody a případné nevýhody některých z těchto aktivit jsou podrobněji rozepsány v následujících odstavcích.

Horská kola

Několik let se už je možné zúčastnit Vrchařské koruny Valašska, kterou vymysleli Adam Hloch a Michal Horský v roce 2013. To znamená dostat se na kole na 20 předepsaných vrcholů od konce března do konce listopadu.

V současné době nezáleží na tom odkud jste, neboť Vrchařskými korunami je pokrytá většina území České republiky a Slovensko. V rámci letního sportovního vyžití #skimokids tak je dobré vyjíždět na kole na některá známá i neznámá místa. Cestou do kopce se pořádně unavíte a při sjezdu si zlepšíte své dovednosti v ovládání kola. Jen u Vrchařské koruny Valašska jsou cyklovýlety na kopce vylepšeny o to, že pro děti je předepsaných padesát vrcholů ve variantě junior.

Pěší horské výlety

Hory a pohyb v nich je přirozeností snad každého člověka. Děti může vše bavit podle toho, jestli jsou samy, nebo ve skupině. Potom je klidně možné nastoupast spoustu výškových metrů za den. Často je to ale doprovázené „oblíbenými“ otázkami a poznámkami: „Už tam budeme?“, „Proč tam jdeme?“, „Jak je to ještě daleko?“, „Kolik ještě výškových metrů“, „Já mám hlad“, „Já mám žízeň“, a mnoho dalších. Pokud se podaří děti motivovat, tak jim nevadí ani zvýšená námaha, horko, chlad. Typickou ukázkou může být letní #skimokids výstup na Grintovec (2558 m) na konci června.

Ve Vysokých Tatrách v oblasti Ostrvy nad Popradským plesem
Ve Vysokých Tatrách v oblasti Ostrvy nad Popradským plesem

Kde se vydat do hor? V rámci České republiky odlehlejší oblasti Krkonoš, většina Krušných hor, větší část Jeseníků, Beskyd. V zahraničí je toho spoustu počínaje slovenskými horami přes Alpy až po vzdálenější státy a pohoří v nich.

Na vrcholu Vojak (1401 m) v NP Učka v Chorvatsku
Na vrcholu Vojak (1401 m) v NP Učka v Chorvatsku

Orientační běh

Dokonalou pohybovou aktivitou pro každého člověka jakéhokoliv věku je orientační běh nebo rychlá orientační chůze. Až na malé výjimky se vždy jedná o pohyb na čerstvém vzduchu buď v rovinatém nebo kopcovitém terénu. K tomu je potřeba se ještě umět orientovat jak v krajině, tak v mapě. To vše bez navigace v mobilním telefonu. Orientační běh je tak ideální průprava jak po fyzické, tak po dovednostní stránce pro následné skialpové zimní aktivity.

Ferraty a lezení

Jedná se o ideální aktivity pro zapojení celého těla. V přírodě to vypadá většinou tak, že se k ferratám nebo nějakým skalám musíme nejprve nějak dostat, což bývá často i dlouhý obtížný pěší výstup. Teprve u zajištěné cesty nebo u skály se dostáváme do terénu, kde normální pěší chůze nestačí. Po ferratě bezpečně lezeme s výbavou, jejíž součástí je helma, jistící ferratový set, na kterém jsou dvě karabiny, abychom se jistit na ocelovém laně.

Sestup z vrcholu Snjeznik (1505 m) v NP Veliki Risnjak v Chorvatsku
Sestup z vrcholu Snjeznik (1505 m) v NP Veliki Risnjak v Chorvatsku

Vhodné jsou také ferratové rukavice. Samotné lezení po skalách nebo v horách je ještě o dost těžší než ferraty, když na nohou máme lezečky a jištění je dynamickým horolezeckým lanem od prvolezce. Navíc se nepoužívají žádné umělé chyty a stupy.

Plavání

Nejvšestrannější pohybová aktivita pro rozvoj fyzických schopností, koordinace pohybu a správného dýchání je samozřejmě plavání a jakýkoliv pohyb ve vodě. Ve vodě je potřeba umět koordinovat celé tělo a správně dýchat.

Skokanský trénink u Jaderského moře
Skokanský trénink u Jaderského moře

Navíc voda umožňuje skákání z libovolné výšky s dobrým dopadem, což se hodí jako předstupeň pro skákání na sněhu. Ve vodě se také můžeme různě honit na hladině nebo pod hladinou, házet balónem nebo třeba sjíždět na tobogánu různou rychlostí.

Paddleboarding

Paddleboard je výborná věc pro rozvoj koordinace pohybu a rovnováhy. Kromě ježdění na klidné hladině se může jezdit na vlnách. Kromě toho paddleboard dovoluje různá cvičení, např. přemety a salta.

Gymnastika

Protahuje se celé tělo, zahřejí se všechny svaly, které pracují na různých cvicích, musíme mít vytrvalost, protože se všechno nemůžeme naučit na poprvé. Jsou různé druhy gymnastiky jako např. základní, rytmickou, moderní, sportovní a aerobní. Gymnastika mě baví, protože si protáhnu tělo, naučím se nějaké nové cviky a rýsuji si svaly.

Bruslení na asfaltu

Inline brusle pomáhají k rovnováze, k udržení těla, protahuje tělo, poměrně jednoduchý sport, který zvládne určitě každý. Bruslením na asfaltu se taky naučíme bruslit na ledě, protože je to skoro stejné.

Poledance

Sport, při kterém se zapojí snad každý sval v těle, tělo musí být pružné a dost se hodí, když je tělo ohebné. Vypadá to poměrně jednoduše, ale opak je pravdou. Tento sport je velmi náročný, protože máme hodně zranění jako jsou například modřiny nebo spáleniny. K tomuto sportu používáme tyč, na které zkoušíme různé pohybové kombinace. Na tyči se dělají různé akrobatické kousky, které vedou přes stojky až po salta.

Volejbal

Tento kolektivní sport spočívá v celkové koordinaci těla, ale především pohybem těla a velmi rychlou reakcí na vývoj hry. Při volejbalu zapojujeme hlavně nohy, ruce a oči, abychom viděli, kam míč padá a bylo možné reagovat na jeho pohyb. Zatímco klasický šestkový volejbal vyžaduje výbornou spolupráci až šesti hráčů/hráček na hřišti, debly nebo plážový volejbal se hraje ve dvou. Dva hráči tak musí pokrýt velké hřiště, na němž je pohyb stížen pískem, v němž se hůře pohybuje a skáče. Zato se do něj krásně padá. Je to parádní na trénink dynamiky, výbušnosti a koordinace.

Zimní aktivity mimo skialpu

Bruslení na ledu

Důležitá je rovnováha těla, abychom se udrželi na bruslích a nepadali jsme, zapojíme nejvíce nohy. Bruslení je celkem jednoduchý sport, když se naučíme držet rovnováhu těla. Z bruslení se odvozují další sporty třeba lední hokej, krasobruslení nebo rychlobruslení.

Koulování

U této aktivity není asi nic moc co dodat, protože v podstatě jenom děláme sněhové koule a házíme je po ostatních. Koulování je zábava, zvlášť když porazíte tátu, ale když se vám promočí oblečení nebo rukavice, tak už to moc zábava není.

Sáňkování

Asi každé dítě ví, jak se sáňkuje. V podstatě máme nějaké sáňky nebo boby, na kterých sjíždíme nějaký kopeček nebo pro některé kopec na sněhu.  Válení se na sněhu, pokusy o padání, zastavování, apod.

Stavba záhrabů

Po lyžování nebo jakékoliv zimní aktivitě je to nejlepší způsob, jak zabavit, a hlavně unavit, děti. Stačí na to myslet předem a vzít si s sebou dostatek lopat. Na místě potom stačí najít vhodnou závěj dostatečně rozsáhlou na to, aby se v ní dala vykopat velká díra. Jde o to, že ve sněhu vykopete nějakou díru, do které si pak můžete sednout, nebo lehnout a pokud chcete, tak vás může i někdo zahrabat. Navíc, když v záhrabu ležíte, tak můžete dělat lavinového figuranta, a ostatní vás hledají pomocí lavinových vyhledávačů a lavinové sondy. To spočívá v tom, že na sobě máte zapnutý lavinový vyhledávač, a z venku, přes strop vás pomocí lavinových vyhledávačů a sond hledají ostatní.

Běžecké lyžování

Rozvoj pohybových schopností, vytrvalosti, rovnováhy nejenom při pohybu po rovině, ale hlavně při sjezdech. Velká legrace je sjíždět na běžkách hlubokým sněhem v lese.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: