Ski centar Mariborsko pohorje – ideální na freeride pro začátečníky i pokročilé

Ski centar Mariborsko pohorje – ideální na freeride pro začátečníky i pokročilé

Slovinsko je ideálním místem pro jakékoliv celoroční outdoorové aktivity, nevyjímaje vše, co je jakkoliv spojeného se sněhem od běžeckého lyžování, přes sjezdové lyžování, freeride a skialp. Mezinárodně je známá řada středisek v Julských Alpách a Kamnišsko-Savinských Alpách, zatímco “městské” středisko v Mariboru je opomíjeno.

Fotogalerie Freeride Mariborsko pohorje >>

Maribor má necelých sto tisíc obyvatel, a zná ho každý, kdo jezdí přes Vídeň do Chorvatska. Kousek za rakousko-slovinskými hranicemi se Maribor objíždí po nedávno dokončené dálnici. Pokud je pěkné počasí, tak je po pravé ruce vidět masív Pohorje s nejvyšším vrcholem Žigartov vrh (1346 m). Kousek pod ním začíná nejvyšší sjezdovka střediska Mariborsko pohorje – modrá 22. Osmimístná kabinková lanovka začíná u konečné městského autobusu v výšce přibližně 340 metrů nad mořem, takže mezi nejvyšším a nejnižším místem střediska je tisíc výškových metrů. Navíc se tady už třetí desetiletí jezdí jeden ze závodů Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Největší lyžařské středisko ve Slovinsku

Mariborsko pohorje se představuje jako největší slovinské lyžařské středisko, co do délky sjezdovek a jejich plochy. To je pravda, ale za sjezdovky se tady počítají I např. modré propojovací č. 9, 10, 13, 14, atd. Na těchto “sjezdovkách” je přitom potřeba bruslit, aby se lyžař dostal z bodu A do bodu B. Co tam dělají snowboardisté těžko říct. Na carvingování jsou výborné červené sjezdovky 12, 16, 18, 23 a 24. Dolní část černé 11 je označena jako svah s muldami, čehož jsme si nějak nevšimli. Tato černá je navíc jediná, u níž se ke kotvovému vleku J Videc musí šlapat do kopce.

INFO MARIBORSKO POHORJE
jedna kabinková lanovka, jedna šestisedačka, jedna čtyřsedačka, tři dvojsedačky, pět kotev, čtyři pomy a několik zrušených vleků. Jednodenní skipas 31 EUR, junioři 26 EUR a děti 17 EUR
noční lyžování na pěti kilometrech osvětlených sjezdovek

Z hlediska klasického sjezdového lyžování jsou nejlepší červené sjezdovky 4, 5a a 5b, na nichž se jezdí Světový pohár. Na nich jsou take ještě sloupy ze dvou zrušených vleků. V přehledu sjezdovek a vleků take chybí vlek pro červenou sjezdovku č. 6 (Gradišova proga), která bývá upravovaná.

Freeridové možnosti v Mariborskom pohorji

Černé sjezdovky č. 7 (FIS slalom) a 8 (Jonatan), včetně propojky z červené 6 na černou osmičku jsou ponechány svému osudu, takže postupně zarůstají náletovými dřevinami. Díky tomu jsou tyto sjezdovky ideální pro freeridové rozlyžování se ve volném terénu. Potkali jsme na nich jen pár lidí, z nichž většina šla nebo běžela do kopce pěšy. K výběru jsou jak volné svahy různorodého sklonu, tak hustější nálety, mezi nimiž se parádně kličkuje. Na povyražení je přejezd z černé sedmičky na osmičku, kde se přeskakuje nebo překračuje malý potok.

Pro začátečníky a ty, kteří si úplně nevěří ve volném terénu, jsou ideální okraje červených sjezdovek 4, 5a a 5b, kterénebývají upravovány. Z neupraveného terénu je tak možné kdykoliv vyjet zpátky na sjezdovku.

V případě, že už se podařilo rozjezdit dostupné otevřené terény, je ideální čas se vydat do lesů. V lyžařském středisku Mariborsko pohorje jsou lesy na lyžování nebo snowboard ideální – vzrostlé stormy, které rostou relativně daleko od sebe. Možností v lesích je nepřeběrně. Je potřeba dát pouze pozor na to, aby se člověk v dolní části sjezdu dostal na modrou sjezdovku č.1, po níž se dojede k dolní stanici kabinkové lanovky.

Mariborsko pohorje je možné vřele doporučit jak pro klasické sjezdové lyžování, tak pro freeride.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: