Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
Mezi hlavní cíle Setkání skialpinistů patří shrnutí upynulé skialpinistické sezóny, motivace na výlety do vzdálených míst a vysokých hor, laviny a lavinová prevence, technické novinky a aplikace pro pohyb v horách. V praktické části jsou workshopy zaměřené na základní a pokročilé metodiky od pohybu na lyžích přes laviny až po první pomoc v zimních horách. Na Chatě Jiřího na Šeráku a v jejím okolí se díky nabitému programu podařilo vše uvedené.
Páteční historický přehled
Po registraci a večeři začalo páteční promítání neúplným přehledem různých skialpinistických výletů do vysokých hor od konce devadesátých let dvacátého století. Mezi hlavními byly české prvosjezdy z osmitisícovek. Martin Kulda Kulíšek následně představil skialpinistické možnosti v Grónsku.
Sobotní venkovní workshopy na hromadách sněhu
Sobotní ráno začalo ukázkou možného využití Angle of Arrival u Blue Tooth pro možné vyhledávání zasypaných předmětů a osob. Před Chatou Jiřího na Šeráku byl experimentálně ověřeno zachycení prvního signálu ve více než čtyřnásobné vzdálenosti oproti lavinovému vyhledávači.
Následovaly jednotlivé workshopy, které zhodnotili jejich vedoucí
Filip Mef Vlček – Nácvik skákání pro bezpečný pohyb ve volném terénu
„Letos se nám jak v dopolední tak odpolední skupině sešlo spoustu nadšenců, kteří si chtěli chtěli procvičit bezpečné skákání, aby ho posléze mohli aplikovat ve volném terénu. Nicméně ranní skupina postavila celkem velký skok, na který si všichni hned netroufli, proto jsme pak přidali i jeden menší, který jsme následně využívali na trénink lehčích triků (180, 360, roznožky, atd.). Nakonec si všichni vyzkoušeli větší skok, byli k vidění opravdu daleké polety a později i nějaké triky. Atmosféra v obou skupinách byla parádní a každý si ji naplno užíval.“
Martin Kulda Kulíšek – Lavinový workshop
„Lavinový workshop při Setkání skialpinistů 2023 proběhl s ohledem na omezené časové možnosti v docela svižném tempu. Nácvik vyhledávání s lavinovými vyhledávači se učili nejen úplní začátečníci, kteří drželi v ruce pípák úplně poprvé, ale také zkušení skialpoví harcovníci, kteří využili této události k zopakování si postupů vyhledávání před sezonou. Následovalo praktické cvičení se sondou i lopatou, ukázka několika testů sněhového profilu a dále si účastníci vyzkoušeli změřit sklon svahu pomocí lyžařských hůlek.
Účastníci workshopu se asi nejvíce zapotili při vyhledávání vypnutého pípáku od nejmenované francouzské značky a následně i při diskuzi o obhajobě zvolené značky vlastního vyhledávače, kde nejhlasitějšími se zdáli býti právě zastánci oné nejmenované značky.
I přesto, že na oba časové sloty bylo přihlášeno přes 20 účastníků, se všichni prostřídali při všech cvičeních, nikdo neumrzl ani nezůstal zasypaný v lavině a my školitelé doufáme, že workshop všem zúčastněným přispěl k dalším bezpečným návratům z hor domů.“
Lucie Štěpánková – Základy první pomoci v zimních horách
„Páteční večírek byl bujarý, přesto se ale našlo několik odvážlivců, kteří ráno nezaspali snídani a ještě v sobě našli dostatek sil naučit se něco nového – základy první pomoci v horách. Odvaha hraničící s hrdinstvím. Totéž by se ale dalo říct i o skupince po obědě, která zase bojovala s gastrickou demencí. Tak či tak chci poděkovat všem, kteří se nebáli svěřit se na dvě hodiny do rukou manželů Štěpánkových.
Nejprve proběhl krátký úvod do problematiky první pomoci obecně a ukázka přístupu k bezvědomému. Účastníci si potom mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je zachraňovat kamaráda v bezvědomí, a recipročně jaké to je být zachraňován. To vyvolalo košatou diskusi, účastníci nás s dotazy nesetrili. Věříme ale, ze výuka „hands-on“ pomocí simulovanych situací přináší ve školení první pomoci nejlepší výsledky. Účastník odchází nejen s novými fakty, ale hlavně s prožitým zážitkem a emocemi, díky čemuž jsou znalosti mnohem hlouběji a přístupněji uložené.
V druhé části workshopu proto následovala vetší simulace, tentokrat přímo v terénu. Skupinka účastníků měla za úkol postarat se o dva podchlazené turisty. Díky dobrým sněhovým podmínkám byla simulace docela přesvědčivá. Oba teamy to zvládly bravurně. Některé překvapilo, jak dlouho museli čekat na odbornou pomoc. Už jen toto zjištění samotné může být klíčové v organizaci vlastního komfortu. Zachránci se naučili pracovat s mnoha dalšími faktory.
Účastníci workshopu se dále dozvěděli více o tématu podchlazení a o prevenci a léčbě omrzlin – ano, šup s nimi do teplé vody. Musím říci, ze to pro nás byly příjemně strávené (byť náročné) dvě hodiny. Měli jsme to štěstí pracovat s motivovanými a šikovnými lidmi. Doufam, že nově nabyté znalosti nebudou potřebovat.“
Jan Pala – Zlepšování výstupových a sjezdových technik
„Řada zájemců si chtěla procvičit jak základní, tak pokročilé techniky pro pohyb na skialpových lyžích. Mnozí si ověřili, že i některé základní sjezdové cviky nemusí být úplně triviální. U výstupových technik bylo hlavním záměrem zlepšení ergonomie výstupu a různé způsoby otáčení v traverzech.“
Přednáškový „maraton“ začal s menším zpožděním v pozdních odpoledních hodinách. Úvod zajistily Nela Kelnarová (11 let) a Eliška Cuníková (8 let), které přítomné seznámily s tím, jak se v útlém věku dostaly ke skialpu a kde už jezdily v České republice, na Slovensku a v Alpách. Martin Kulda Kulíšek ve své první prezentaci shrnul, jak a co dělat při cestách do oblastí, pro které není lavinová předpověď. Ve své druhé přednášce uvedl lavinové katastry v Jeseníkách a historický přehled lavinových nehod v Jeseníkách. Následoval přehled vybraných lavinových nehod za poslední rok a v podání Martina Vorla starší lavinová nehoda, při které se projel s lavinou i s kamerovým záznamem.
Technické novinky a aplikace
Sekci nových technologií zahájil Zdeněk Ziener, který představil možnosti a aktuální stav u vyvíjeného SkiFitu, u něhož se předpokládají rozsáhlé možnosti využití při sledování, zlepšování a optimalizaci pohybu na lyžích jak do kopce, tak při sjezdu. Bouřlivá diskuze ke SkiFitu se zopakovala u představení novinek a vývoje aplikace Záchranka, kterou prezentoval její hlavní autor Filip Maleňák. Technologické novinky zakončil Vit Strouhal s představením nadstandardního hardware pro skialpinistické použití od italské firmy Camp – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky, karabiny, batohy a přilby.
Večerní promítání z Tádžikistánu a Britské Kolumbie
Hlavní přednáškou Setkání skialpinistů 2023 bylo premiérové promítání českého prvosjezdu Piku Komunizma a sjezdů Piku Korženěvské a Piku Četyrjoch v Tádžikistánu. Martin Vorel se svým bratrem Tomášem vystoupil a sjel z Piku Komunizma 18. 8. 2023. Jakub Teplý následně představil některé skialpinistické možnosti v Britské Kolumbii a Jitka Růžičková zakončila večerní promítání skialpinistickým ledovcovým přechodem Icefall lodge.
Po skialpinistické tombole, do níž přispěli Gnarly Owl, Boatpark, Total Outdoor, Luciferlights a Lavinoffka následoval volný program s plánováním výletů v nádcházející skialpinistické sezóně.
Slunečná neděle s inverním počasím
Po nedělní snídani se účastníci „rozutekli“ na hřeben, kdy cílem většiny z nich byl vyhlídkový vrchol Keprník. Někteří pokračovali okruhem přes Vozku zpátky na Chatu Jiřího na Šeráku. Setkání skialpinistů 2023 přálo jak počasí, tak výborné sněhové podmínky.