S mobilem na skialp a freeride 1 – některé užitečné aplikace pro mapování a plánování

S mobilem na skialp a freeride 1 – některé užitečné aplikace pro mapování a plánování

Současné mobilní telefony mají téměř neomezené možnosti použití při pohybu ve sněhem pokrytých horách. Existují desítky různých aplikací, které mohou pohyb na sněhu nejenom ulehčit z hlediska navigace a plánování túry, ale také z hlediska lavinové prevence. V první dílu představíme některé z nich, které se můžou hodit při plánování túr a sjezdů.

Využití aplikací v mobilních telefonech můžeme rozdělit do několika kategorií. Do první může zařadit vše, co má jakoukoliv spojitost s plánováním túry a orientací v terénu. Další rozsáhlá kategorie pokrývá vše ohledně lavinové prevence (aktuální lavinová předpověď, rozhodovací strategie, měření sklonu svahu a mnohé další). Třetí kategorie může mít označení záznamová, neboť do ní patří aplikace zaznamenávající trasu, čas, převýšení, průměrné a maximální rychlosti. Aplikací je velké množství, každá z nich má vlastnosti, které někdo může považovat za výhody, jiný za nevýhody. Níže uvedený výběr je pouze na základě osobních zkušeností.

Plánování túry a navigace v terénu

V České republice je patrně nejrozšířenější „domácí“ aplikace mapy.cz, která nabízí stažení offline map celého světa. Na území České republiky a Slovenska mapy.cz mají dokonale zpracované letní značené turistické chodníky i neznačené cesty a stezky. Ať už úmyslně nebo neúmyslně v některých místech mapových podkladů tyto stezky i cesty chybí, přičemž stačí přepnout do leteckých snímků, kde jsou v terénu jasně patrné. Mimo ČR a Slovensko využívají mapy.cz otevřených mapových dat včetně zadaných turistických značených tras, což v praxi znamená, že některé oblasti jsou zpracovány dokonale, v jiných mapy žádné značené turistické trasy nezobrazují.

Nejzajímavější novinkou pro rok 2020 je u mapy.cz možnost přepnutí si zobrazení na zvýraznění sklonů svahů rozdělených na svahy nad 30 stupňů, nad 38 stupňů a nad 45 stupňů. Pro základní orientaci v terénu je to vynikající pomůcka, ale stejně jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, jsou v tomto případě ještě důležitější zdrojová data, resp. jejich dostatečná přesnost.

Do mapy.cz je možné si předem nadefinovat trasy po značených i neznačených chodnících a cestách. Další možností mimo jakékoliv stezky je si trasu předem „naklikat“ přes POIs. A konečně třetí možností je načtení GPX souboru do online nebo offline aplikace mapy.cz. Takto jsme se zatím pohybovali jak v různých evropských pohořích s absencí turistických map, tak třeba při skialpu v Japonsku. Mapy.cz byly ve všech ohledech zcela vyhovující. Kromě mapování a plánování túr navíc nabízejí i „Stopaře“, tj. záznam trasy.

Oproti mapy.cz je výrazně pokročilejší aplikací Locusmap, která nabízí obrovské množství funkcí využitelných při plánování výletů. Na rozdíl od mapy.cz nabízí Locusmap i variantu Locuspro, kde po zaplacení malého poplatku zmizí reklamy. Do Locusmap je možné nahrát spoustu podkladových map z různých zdrojů, které jsou rozdělené na bezplatné a placené. K placeným mapovým podkladům je možné se dostat přímo přes v aplikaci integrovaný Locusshop.

FATMAP má zřejmě nejlépe propracované různé varianty zobrazení terénu. Například při obecném zobrazení sklonu terénu (Gradient) se barevně odlišuje strmost svahu v krocích po 10 stupních od 5 stupňů až po devadesát stupňů. Při přepnutí do zobrazení lavin se barevná škála mění a barevně jsou v letecké mapě odlišeny s krokem 5 stupňů svahy se sklonem od 25 stupňů až nad 45 stupňů. Dále možnost zobrazení rovinatých úseků, orientační určování vzdáleností v mřížce beroucí v potaz sklon svahu, barevně odlišená orientace svahu.

Možnost přímého propojení se záznamovou aplikací Strava. Varianta pro nabízí aktuální informace o výšce sněhové pokrývky, sněžení a předpovědi.

Bergfex je vícejazyčný portál nabízející podrobné informace pro různorodé aktivity na horách. Pokrývá standardní alpskou oblast zahrnující Rakousko, Švýcarsko, Německo, Itálii, Slovinsko a Francii s podrobnou předpovědí počasí. V sekci lyžařských středisek v jejich počtu vede Rakousko před Německem, Francií a Švýcarskem. Hned za nimi je ovšem Česká republika s 230 lyžařskými středisky! Pro ty, kteří netuší, že i v Chorvatsku se dost intenzivně lyžuje, bude asi překvapující, že je v Bergfexu zahrnuto i osm lyžařských středisek v Chorvatsku. Ke všem střediskům jsou uvedeny podrobné informace.

Katalog různých túr Bergfexu, včetně skialpových, sněžnicových a sněhových pěších. Kromě mapy, gpx jsou samozřejmostí podrobnější parametry: vzdálenost, obtížnost, výškový profil, čas, fotografie a podrobný popis. Nechybí ani zhodnocení na šestistupňové stupnici k potřebné technice, Stamina, nabízeným výhledům a „dobrodružnosti“.  Výborné je, že mapové rozdělení horských terénů je podle sklonu svahu ve čtyřech stupních – nad 30 stupňů, 35, 40 a 45 stupňů. Bergfex umožňuje také offline stažení map a plnohodnotný pohyb s mapovými podklady v lokalitách bez mobilního signálu.

Ortovox Alpine Tours společně s OutdoorActive obsahuje kromě map a túr také komplexní podklady pro pohyb ve volném terénu Safety Academy LAB od základů lavinové prevence, přes přípravu, průběh túry, řešení lavinové nehody až po záchranné akce V rámci Safety Academy LAB jsou obsahem kromě textů a fotografií také výuková videa.

Katalog skialpových túr je rozdělen mezi „klasické“ a Long Distance Ski Touring, kde je aktuálně jeidná položka – Haute Route Graubünden v délce 74 km s převýšením přes 5000 metrů. U klasických skialpových túr je standardní obsah – délka, převýšení, obtížnost, časová náročnost a další.

Lavinoá předpověď načítá lokální data nebo otevírá příslušnou stránku v internetovém prohlížečí (např. pro Švýcarsko). Předpověď počasí je „integrována“ s Meteoblue pro hlavní alpské oblasti – Německo, Rakousko, Francie, Itálie a Švýcarsko.

V části Emergency call to vypadá jako velmi zjednodušenuá verze české aplikace Záchranka. Zobrazuje se podrobná poloha s nadmořskou výškou a možnost přímého volání Call Emergency Hotline. Nechybí ani záznam trasy s využitím OpenStreetMap, do něhož je možné vkládat fotografie, body zájmy a výstupem je podrobná statistika záznamu.

V sekci Tools má aplikace Ortovox Alpine Tours kromě výškoměru, sklonoměru a kompasu také Peak finder, který online na displej telefonu s aktivovaným fotoaparátem promítá nalezené vrcholy s jejich názvem a výškou.

Shrnutí mobilních aplikací pro mapování a plánování

Výše uvedené aplikace jsou jenom malým výběrem z toho (například chybí velmí dobré mapové a túrové aplikace pro Norsko nebo Švýcarsko), co je v současné době dostupné pro využití v horách. Zatímco některé z nich jsou primárně určené na mapování a orientaci v terénu, jiné mají navíc i integrovanou metodiku k pohybu v horách a lavinové prevenci. Podle oblastí, kde se má člověk v úmyslu pohybovat, je vhodné volit jednu či více aplikací. Jako úplný základ mohou celosvětově sloužit Mapy.cz, které jsou podle oblasti doplňovány např. FATMAP. Aplikace se samozřejmě liší v mnoha ohledech, a každý zájemce postupně přijde na to, které jsou pro jeho potřeby více vyhovující.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: