Trochu oneskorená správa o konci sveta, ale hádam spomienka na tento aprílový tripík navodí správnu atmosféru k nostalgickej slze v ľavom hornom oku za zimou a snehom, pokiaľ ešte leto sa nám nie najkrajšou stranou svojho tela otočilo. Takže, písal sa rok 2013 a v krajine Slovakistane sa udialo …
V předchozím článku Ski Kamčatka 2013 – skialp v oblasti vulkánu Viljučinskij (2173 m) byl mou neomluvitelnou chybou opomenut večerní výstup a sjezd z kopce vysokého 925 m, který jsme si provizorně nazvali Pik Roman (Alternativní název Pik Kohútia tvár nebyl úspěšný).
Hned při příletu do Jelizova 26. dubna na Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu jsme se přesunuli do oblasti vulkánu Viljučinskij (2173 m). Všichni jsme vystoupili na vrchol a následně sjeli dolů na lyžích hned následující den 27. dubna.
První květnové dny jsme během Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu trávili v oblasti vulkánu Bakening (2278 m), kde jsme byli podle dostupných pramenů prvními Čechy a Slováky. V osmičlenné skupině jsme vystoupili na vrchol a následně sjeli dolů na lyžích.
Od nášho vyslaného spravodajcu z Kamčatky (Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu) sme dostali prudko subjektívnu, hrubo neobjektívnu, citovo zafarbenú, no zároveň exkluzívnu recenziu na turistický varič Jetboil Sumo.
Během výletu Makedonie – lyže, board, sněžnice, skialp, 1. až 10. března 2013 jsem měl možnost dokonale vyzkoušet Dynafit kombinaci lyže Dynafit Huascaran v délce 186 cm (135–114–124 mm) s novým vázáním Dynafit BEAST a botami Dynafit Mercury. Výsledky praktického vyzkoušení Dynafit BEAST jsou tady…
Pažout (www.horolezci.cz) využíval svů telefon během letošního výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu převážně pro natáčení videí. První ukázky jsou tady.
V neděli 12. května jsme se vrátili z velmi povedeného skialpování na poloostrově Kamčatka (25. 4. až 12. 5.). Lyžařsky to byl velmi výživný výlet, když skelety jsme na nohách neměli jen v den odletu do Evropy 12. května (až na dva účastníky, kteří letěli ve skeletech i zpět).
Redakčně kráceno. – 12:39 email „chceš jet na Haute Route?“. 12:40 „Jo“. 12:41 mi dochází, že na to nemám: peníze, čas, vybavení a fyzičku. Ale je to sen. Z těch, které se ani neříkají nahlas. V lednu se učím, že se to vyslovuje Ótrůt, kdybych to přece jenom chtěla někomu říct. Zhatit plán už může jen internetové hlasování potenciálních účastníků o tom, jestli s sebou budou vůbec brát ženy, potažmo mě.
Ve třetím článku věnovaném výročí tragického příběhu Bohumila Hanče a Václava Vrbaty se autor Jan Šťovíček pokusil vrátit na začátek minulého století. Chtěl zjistit, v čem se dnes lišíme od průkopníků, kteří prošlapávali v Krkonoších první stopy.
Jedna malá výzva ze Sibiře – přes 700 lidí na lyžích a snowboardech sjíždělo po sjezdovce jen v plavkách a bikinách.
Lyžařská helma by měla být samozřejmou součásti výbavy všech lyžařů včetně těch rekreačních. Ti, kteří se pak nejčastěji pohybují ve volném terénu, by měli výběru vhodné ochrany hlavy věnovat ještě větší pozornost…
Jelikož se mi málokdy chce (spíše samosebou nechce), tak sem tam hodím článek s nějakým tím zpožděním. A po Paličově článku (Konec skialp a telemarkové sezony v Beskydech 14. dubna 2013) a jeho zmínkách, že kdesi bymalý usměv – k vrcholu už moc nezbývál i sníh a dalo se po něm chodit přidávám tímto krátký textík s fotkami, jak to letošní zimu na Lysé vypadalo.
Každý to poznáme. Teda každý infikovaný a diagnostikovaný snehofyl a skialpomätenec. Lásku na prvý pohľad. Nu veru tak. Keď sa na vás nejaký kopec či žľab usmeje a proste vám nedá spať. Viete, že tam musia vaše lyže zanechať nejeden oblúčik.
Letošní zima se po špatném začátku s minimem sněhu rozjela na plné obrátky a ještě v polovině dubna bylo na horách sněhu až až. Využil jsem nabídku staršího brudera na zapůjčení telemarkového vybavení a v miniskupině 2× telemark a 1× skialp jsme vyrazili v neděli 14. dubna 2013 na královnu Beskyd – 1323 m vysokou Lysou Horu.