Bylo nebylo, ale na konci prosince 2021 jsem se na pár dnů dostala jako novicka se skialpinistickým vybavením do Vysokých Tater, kde jsem se zúčastnila Ropákova vysokotatrasnkého memoriálu 2021.
Při jakýchkoliv pohybových aktivitách se je možné rozbít složitě nebo jednoduše. Jak se dá vymlet prakticky z ničeho a jak si u toho může člověk pěkně natlouct, mě donutilo se nad sebou zamyslet. A sepsat i k tomu pár řádků.
Slovenská pohoří jsou aktivitám s tuleními pásy na lyžích nebo splitboardech přímo zaslíbená. Pochopitelně vysokou popularitu mají pro náročné výstupy a sjezdy Vysoké Tatry, pro méně náročné „výlety“ jsou vynikající některé oblasti v Západních Tatrách, Nízkých Tatrách, Malé a Velké Fatře.
V posledních letech došlo k obrovskému rozmachu pohybu na skialpinistických lyžích v rámci lyžařských středisek. Zatímco před dvaceti lety by nikoho nenapadlo chodit na tuleních pásech po sjezdovkách, většina dnešních skialpinistů patří spíše do sekce sjezdovkových fitness skialpinistů.
Prvotřídní sjezdovky, michelinské restaurace, krásnou turistiku i bohatý program pro rodiny s dětmi. To a mnohem více nabízejí regiony Eggental (zahrnující Obereggen a Carezzu) a Seiser Alm v Dolomitech i 3 Zinnen Dolomity v italských Alpách. Zkrátka top místo pro zimní dovolenou v Alpách.
Italská údolí Ratschings a Ahrntal jsou oblíbenou destinací nejen lyžařů. Na návštěvníky zde čeká krásná příroda, jedinečná gastronomie a bohatý program, který ocení i rodiny s dětmi. Pojďte s námi objevit tento krásný kout Jižního Tyrolska!
Na konci března 2021 jsme odjeli do Makedonie, což je jedna z mála zemí v Evropě, kde fungovaly vleky. Přes velikonoce jsme se měli věnovat freeridu a skialpinismu v pohoří Šar planina. Počasí se střídalo od slunečného po škaredé a napadlo nám i přes dvacet centimetrů sněhu!
Pro pohyb na splitboardu platí při výstupu podobná pravidla a techniky jako pro výstup s lyžemi. Pouze u dvoudílného splitboardu si musíme zvyknout, že šířka lyžin neumožní zatížení hrany ve stejné míře jako lyžařům.
Splitboard existuje už více než čtvrt století a otevřel libovolné volné terény i snowboardistům, kteří byli do té doby odkázáni na výstup na sněžnicích s prknem na zádech. V posledním desetiletí zažil splitboard obrovský boom a spousta firem se věnuje vývoji a výrobě vázání i „rozříznutých“ prken.
Kanadská firma Genuine Guide Gear sídlící ve Vancouveru představila v roce 2020 horkou novinku pro vyznavače širokých a “dlouhých” lyží – G3 SLAYr s šířkou pod vázáním 114 mm a v délkovém rozpětí od 178 do 195 centimetrů. Lyže jsme měli možnost vyzkoušet na SNOWfestu v Davosu na začátku ledna 2021.
Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.
V první polovině ledna 2021 jsem se poprvé zúčastnil tradiční akce SNOWfest ve švýcarském Davosu. Do Švýcarska jsme odjeli už v pátek, abychom se před začátkem SNOWfestu trochu rozhýbali na lyžích. Zatímco někteří z nás už byli na lyžích řadu dní, pro jiné to měly být první lyžařské dny v sezóně 2020-2021.
Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.
Lyžovat v Gruzii byl už ledaskdo a není to rozhodně nic převratného. V našem pojetí to ale přece jen trochu jiné bylo, podnikli jsme totiž výlet tří generací, s našimi dětmi a s našimi rodiči. Nejmladšímu účastníkovi zájezdu bylo devět let, nejstaršímu sedmdesát. Celkem dvanáct lidí, čtyři děti, čtyři rodiče, čtyři prarodiče, všichni lyžaři, někteří skialpinisté, jedna z babiček snowboardistka.
Po téměř roce mravenčí práce s využitím předchozích zkušeností představil cestovatel a fotograf Jan Hocek projekt Via Czechia. Jeho cílem bylo smysluplné propojení nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího bodu pěšky, na kole nebo na lyžích tak, aby výsledkem byly ucelené dálkové trasy obcházející Českou republiku ze severu (Severní stezka) a z jihu (Jižní stezka).