Davos je světoznámým centrem zimní turistiky, jejíž základy byly položeny před více než stopadesáti lety právě v tomto vysokohorském švýcarském městě. Davos je ideálním místem pro jakékoliv zimní aktivity ať už s lyžemi nebo snowboardem, a nebo bez nich. Jednou z těchto aktivit mohou být skialpové túry.
Advokát Karel a Martin, sportovec tělem i duší, který se živí výškovými pracemi, jsou hlavními hrdiny nového seriálu ČT. Dokumentuje jejich osmiměsíční putování směrem na východ, které zakončili v Himáláji na hoře Manáslu.
Štít Nošak – persky „Devět rohů“ (7492 m) je druhou nejvyšší horou Hindúkuše a nejvyšším bodem Afghánistánu. Navíc je možné sjet kopec na lyžích, o což se už v roce 2015 pokoušela dvojice Beton Ski Team v rámci výpravy One World Two Skis po Hedvábné stezce. Nošak je jednou z mála sedmitisícovek, na kterou stojí povolení jen 20 amerických dolarů.
V půlce února jsme se vydali s Kačabou do Kanady. Jak to vypadalo v okolí Revelstoke, Rogers pass a taky v kanadských Rockies jste si mohli přečíst v předchozích dvou článcích. Tentokrát bych chtěl ukázat jinou možnost využití helikoptéry než je jednodenní nebo několikadenní program s vůdci.
V polovině května 2016 se v Norsku uskutečnil druhý ročník československého firnového festivalu za účasti 38 vyznavačů sněhových sportů na lyžích, splitboardech a snowboardech. Počasí nám přálo jak je vidět z právě dokončeného videa.
Skialpová závodní sezóna skončila a bylo potřeba se přeorientovat na letní sporty. Původně byl plán jet do Krkonoš na trénink v kopcích, ale věděli jsme, že je na Slovensku beznadějně vyprodaný Běh do Choča. Ve čtvrtek reagovala na náš zájem o start Barbora, že je nemocná a může nám prodat startovné. Neváhali jsme.
Celkem 38 účastníků obou pohlaví původem z České republiky a Slovenska se průběžně vyskytlo na druhém ročníku československého firnového memoriálu v Norsku od 12. do 17. května 2016. Počasí bylo převážně výborné, jen sníh měl místo firnu charakter poněkud betonový.
Čelovka Led Lenser XEO 19R je aktuálně nejvýkonnější model zacílený na komplexní outdoorové použití. Dříve už byl zveřejněn podrobný test čelovky při použití čelovky mimo období se sněhem a teplotami pod bodem mrazu. Tady se zaměříme čistě na zimní použití v náročných klimatických podmínkách.
Po vydařeném skialpování s mezinárodní účastí na poloostrově Kamčatka v roce 2015 jsem se na stejné sopky vydal se skupinkou skialpinistů i v dubnu 2016. Vše bylo naplánováno, letenky zakoupeny, a nezbývalo než se těšit na aktivní i vyhaslé kamčatské vulkány.
V Norsku dlouhodobě žije větší množství Čechů a Slováků, kteří se přes kalendářní rok většinou nemají moc příležitostí se setkat. Po předchozí úspěšné premiéře se letošní celonorské firnové setkání uskuteční pod záštitou Komise tradičního skialpinismu ČHS a tulenipasy.cz v oblasti Hurrungane ve dnech 13. až 17. května 2016.
Před tím, než schováme naše split-kamarády, jsme se rozhodli rozloučit se sezónou někde, kde ještě sníh drží i během těchto prvních květnových dnů. Po zvážení všech pro a proti padla volba na Dolomity a jejich hlavní vrchol Marmolada (3343 m).
Do Vysokých Tater jezdíme pravidelně celou zimu, ale stejně se nejvíce těšíme na jaro, kdy jsou sněhové podmínky i počasí obvykle nejlepší. Pár dnů v první polovině dubna může být vyplněnon krásným skialpem, strmými i extrémními sjezdy.
První nutkání, letět zase na kukačku do Kanady, se objevilo v létě, když brácha dostal roční pracovní víza. S první informací o roce El Niňo se mi začaly zdát sny o zasněžených štíhlých smrcích a s prvním listopadovým násněhem nad Revelstoke se dalo pár chytrých hlav dohromady nad přerovským Zubrem a koupilo letenky.
V dubnu končí hlavní lyžařská sezóna ve střední Evropě. Pokud ale vyjedete do Alp, Norska nebo do mimoevropských horských oblastí, lyžovat můžete ještě dlouho. K tomu se mohou hodit skialpové nebo freeridové sety od kanadské firmy G3.
Na beskydské Lysé Hoře (1323 m) se začalo lyžovat v průběhu druhé světové války. První vlek se objevil na zalesněném severním svahu v roce 1954 a fungoval téměř padesát let. Krásné retrospektivní video mapující podrobně historii lyžování na Lysé Hoře vytvořil Bohusla Cihla a kolektiv.