Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
V obvyklém termínu 26.-30. 12. se uskutečnil další Ropákův vysokotatrnaský memoriál zaměřený na skialpinistické a lezecké aktivity v některé z dolin ve Vysokých Tatrách. Tento ročník proběhnul na Téryho chatě a v jejím okolí v Malé Studené dolině.
Zatímco v předcovidovém období se mnichovský veletrh konal vždy začátkem roku, covid vše změnil a po online verzi se ISPO vrátilo v listopadu 2022. Rozsahem, zastoupením i zaměřením se od předešlých let změnilo. Přinášíme malé shrnutí některých zajímavostí souvisejících se zimním pohybem na horách a inovativním zastoupením výrobců „hardware“ z České republiky a Slovenska.
V metodickém seriálu se dosud opomíjely situace, ke kterým může dojít při velkém množství nového sněhu. V podmínkách České republiky to není úplně běžné, ale v jiných místech světa dochází k řadě nehod ve stromových studnách nebo obecně v čerstvém hlubokém sněhu.
Letošní osmý firnový memoriál, ve složení místních Čechů a Slováků, co bydlí v krásných norských domečcích s mechovou střechou i těch co přiletěli za nádhernou přírodou, se konal po dvou dlouhých letech takže jsme se všichni těšili minimálně třikrát tolik.
Španělsko je pro středoevropana především přímořskou krajinou s mnoha velkými hotely posetými letovisky. Méně známé je to, že pevninské Španělsko je poseté různě vysokými horami, v nichž může být I bohatá sněhové nadílka a výborné terény na skialpinismus. Které oblasti stojí za návštěvu?
Italské Alpy slibují perfektní zimní dovolenou. Lyžařské areály na slunné straně Alp nabízí skvělé podmínky pro lyžování, kvalitní služby, zábavu pro celou rodinu, to vše šmrncnuté pověstnou italskou pohostinností a skvělou kuchyní.
Hole G3 PIVOT jsou svou kompaktností ve složeném stavu určeny primárně pro splitboardisty, jejich využití je ale univerzální.
V seriálu GIRLS ON SKIS se představuje splitboardistka Ola XXX, která ve splitboardu, fotografování a objevování nových nepoznaných míst našla smysl svého života. Na horách se snaží žít celoročně, i když každý den nejezdí na splitboardu.
A je to tady! Dneska je den, kdy jedeme na skialp a freeride do Švýcarska. Jsem nadšená, že nebudu ve škole a nebudu muset vidět některé méně oblíbené učitele. Je nás deset a napřed máme dva dny chodit na skialpech a potom budeme jezdit tři dny freeride v Davosu. Na to se těším, protože nebudu muset šlapat na tuleních pásech do kopce.
Při jakýchkoliv pohybových aktivitách se je možné rozbít složitě nebo jednoduše. Jak se dá vymlet prakticky z ničeho a jak si u toho může člověk pěkně natlouct, mě donutilo se nad sebou zamyslet. A sepsat i k tomu pár řádků.
Slovenská pohoří jsou aktivitám s tuleními pásy na lyžích nebo splitboardech přímo zaslíbená. Pochopitelně vysokou popularitu mají pro náročné výstupy a sjezdy Vysoké Tatry, pro méně náročné „výlety“ jsou vynikající některé oblasti v Západních Tatrách, Nízkých Tatrách, Malé a Velké Fatře.
Pro pohyb na splitboardu platí při výstupu podobná pravidla a techniky jako pro výstup s lyžemi. Pouze u dvoudílného splitboardu si musíme zvyknout, že šířka lyžin neumožní zatížení hrany ve stejné míře jako lyžařům.
Splitboard existuje už více než čtvrt století a otevřel libovolné volné terény i snowboardistům, kteří byli do té doby odkázáni na výstup na sněžnicích s prknem na zádech. V posledním desetiletí zažil splitboard obrovský boom a spousta firem se věnuje vývoji a výrobě vázání i „rozříznutých“ prken.
Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.