V Arménii jsou tři lyžařská střediska, z nichž ideálním na rozlyžování ve volném terénu před skialpovými výlety je lázeňský Jermuk. Ve středisku je jedna dvousedačka postavená v roce 2007, a kolem ní vedou dvě sjezdovky o délce 2,7 km. Dolní stanice je ve výšce 2100 metrů a nahoře se končí v 2438 m.
Ve dnech 9. až 11. prosince 2016 se v Bílých Karpatech uskuteční tradiční Setkání skialpinistů 2016 pořádané Komisí tradičního skialpinismu ČHS, Tulenipasy.cz a MountainSki.cz. V roce 2016 se uskutečnila řada velmi povedených skialpinistických a splitboardových akcí, takže program je nabitý.
Kungsleden, v překladu královská cesta, protíná v délce 440 kilometrů od severu k jihu pustinu švédského Laponska. Jedná se o poslední oblast Evropy se skutečně divokou přírodou, jež je domovem původního obyvatelstva – Sámů. Dálkové trase vedoucí z velké části za polárním kruhem dominují nedotčené hory, četná jezera, ledovce a ryzí severská krajina.
Start závodní skialpinistické sezóny jsme zahájili výletem do Rakouska na zahajovací závod skialpinistické sezóny – Kitzsteinhorn Schneekönig, který se konal 26. listopadu 2016. Jednalo se o vertikál s možnou volbou mezi dvěma převýšeními – Schneekönigin 480 výškových metrů a Eisbrecher s převýšením 870 metrů.
Údolí Ötztál nabízí nepřeberné množství skialpinistických túr různého stupně obtížnosti a za jakýchkoliv podmínek. Na začátku sezóny je za horšího stavu sněhu možné absolvovat okruh z konce silnice v Obergurglu přes vyhlídkový vrchol Hohe Mut do restaurace Hohe Mut Alm se sjezdem zpátky po sjezdovce.
Během sedmitýdenní skialpinistického road tripu jarním Norskem jsme navštívili i okolí Narviku, regionu, z kterého vybíhá řetězec Lofot směrem do oceánu. Protože zde pár let před námi působil i náš oblíbenec Andreas Fransson, rozhodli jsme se jít po jeho stopách.
Po velmi úspěšném premiérovém ročníku Mezinárodního kurzu horské medicíny 2016 připravila hlavní organizátorka MUDr. Kristina Höschlová ve spolupráci s řadou tuzemských i zahraničních specialistů na rok 2017 druhý ročník, který bude opět rozčleněn do tří částí.
Malé shrnutí freeridové sezóny 2015-2016 v Britské Kolumbii – spousta prašanu, skoky, pillows, faceshots, a mnoho dalšího.
Přes šedesát aktivních a pasivních účastníků přijelo do Moravského krasu na 27. ročník Pelikánova semináře, který uspořádala Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny v hotelu Skalní Mlýn. Centrum krasové oblasti se spoustou různých jeskyní se projevilo i na programu semináře, v němž byly výrazně zastoupeny i speleologické aktivity.
Letošní sezóna 2015-2016 moc dobrých podmínek na skialp a telemark nepřinesla. Ochlazení ke konci května vyprovokuje i v mých letech ještě jednu akci v rakouské oblasti Rottenmanner Tauern. Přesouváme se po mýtné horské silnici za posledním sněhem pod nejvyšší dvouapůltisícovou horu této východní oblasti, Gr. Bösenstein (2445 m).
Sháníte vybavení na hory? Lyže, přeskáče, helmu, oblečení? Pořízení kompletní zimní sportovní výbavy je finančně poměrně náročná záležitost, proto není od věci poohlédnout se po bazarovém zboží. Toto zboží nemusí být vždycky použité, někdy jen zkrátka nejde o nejnovější modely. Ale funkci plní stejnou.
Než v ruském olympijském lyžařském středisku Soči napadne sníh, je možné trénovat i na jiném než sněhovém podkladu. Hodí se k tomu řídké listnaté lesy s různým sklonem svahů a vylepšením o přírodní překážky.
Po několika vydařených extrémcích v jižním Norsku bylo třeba otočit list a ještě před přesunem do severního Norska okusit tundru. A protože jsme museli hodit Johanku do Otty na bus zpět do Osla, Rondane byla jasná volba. Je to nadmíru hezký kout Norska, o čemž svědčí i fakt, že se jedná o jejich nejstarší národní park.
Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dvacetiletou existenci. Od začátku se G3 zaměřilo na vývoj po všech stránkách nových výrobků počínaje lavinovými sondami přes telemarkové vázání, tulení pásy a v současné době velmi úspěšným skialpinistickým vázáním G3 ION, lyžím a splitboardům. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.
Ve dnech 12. až 16. listopadu 2016 se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uskutečnil další ročník Festivalu Obzory. V sedmi sálech byl připraven bohatý program, jehož významnou součástí byly skialpinistické aktivity. Nejinam tomu bylo i mezi vystavovateli, kde byla řada z nich zaměřena na freeride a skialp.