Během lednovo-únorového skialpového a freeridového výletu na ostrov Hokkaido jsme vyrazili také k nejvyššímu vrcholu Hokkaido – aktivní sopce Asahidake vysoké 2291 metrů. Výstup na Asahidake je velmi populární v létě, ale v posledních letech i v zimním období s lyžemi či snowboardy.
Ideálním výchozím místem na skialpové túry v Krkonoších je Pec pod Sněžkou, kde je hned po příjezdu do Pece sportovní obchod Intersport – Sport Pec. V tomto obchodě je kromě tradičního zimního sortimentu také spousta věcí na skialpinismus a výborně vybavená půjčovna skialpinistického vybavení.
V rámci skialpového a freeridového výletu na japonský ostrov Hokkaido na přelomu ledna a února 2015 jsme si na poslední lednový den vybrali za cíl téměř 1900 metrů vysokou sopku Yotei. Předpověď počasí byla docela špatná, ale v sobotu bylo nakonec až na silný vítr krásně.
Chris je všeobecně považován za jednoho z předních „big mountain“ lyžařů současnosti. Ve skialpinismu je prvním člověkem, který během necelého jednoho roku zlyžoval všech 54 coloradských vrcholů nad 14000 stop (4270 m). Podílí se na řadě zajímavých lyžařsých projektů, spolupracuje na vývoji freeridových bot, lavinových pomůcek a díky spoluvlastnictví lyžařské firmy Kästle také na vývoji lyží.
Přímo nad chorvatským hlavním městem je v masívu Medvedica lyžařské středisko Sljeme, které se rozkládá v nadmořských výškách od 617 do 1035 metrů. Z centra Záhřebu je to přitom po silnici 15 km s dojezdem téměř k horním hranicím vleků. V posledních letech sněhové podmínky umožňují jízdu mimo sjezdovky jen pár dnů nebo několik málo týdnu v roce.
Reprezentant České republiky v kategorii KADET David Novák z Vysokého Mýta se intenzivně připravuje na únorové Místrovství světa ve Verbier. Příprava probíhá v Krkonoších a k simulaci podmínek ve Verbier je využitý i kyslíkový stan.
V posledním předvánočním týdnu 2014 měli členové reprezentačního družstva závodního skialpinismu soustředění v oblasti Stubai. Na stoustředění se snažili maximálně potrénovat kadet David Novák, za kategorii mužů Michal Štantejský a veterán Petr Novák. Krátké video shrnuje tréninkové aktivity.
Největší obtíže hlubokého sněhu jsou snad za námi, překonáváme strmý výšvih a svah se narovnáná. Nepadne o tom ani slovo, ale oba tušíme, že cesta v vrcholu Piku Komunisma (7495 m) je otevřená. Zase už na pásech stoupáme vzhůru. Najednou se ozve tupé, hlasité lupnutí. Svah nad námi jako by se vzedmul a tenhle děsivý expres vyráží směrem k nám. Radost v očích vystřídá děs. Tak tohle je ta jízda k nebeskýmu báru?
Poslední prosincovou sobotu 27. 12. 2014 proběhl na Šumavě první závod Českého poháru ve skialpinismu. Jednalo se o třetí ročník nočního závodu s názvem Železný pašerák, aneb Špičák night vertical race.
Ve dnech 16. až 21. prosince 2014 se členové reprezentačního družstva závodního skialpinismu zúčastnili zimního soustředění v oblasti Stubai. Konkrétně David Novák, Michal Štantejský a jako doprovod Petr Novák. Z důvodu zranění se nemohl zúčastnit Dominik Sádlo.
Ve dnech 26. až 30. prosince 2014 jsme pobývali na tradičním horolezecko-skialpinistickém memoriálu 155. horolezeckého oddílu Vsetín ve Vysokých Tatrách. Tentokrát jsme se pohybovali v okolí Chaty pri Zelenom plese. Předchozí počasí přívalům nového sněhu nepřálo, ale stejně jsme si lyže vzali s sebou.
One World, Two Skis to je putování po zemi od Tater až do Himalájí, extrémní skialpinismus a prvosjezdy hor v dosud málo prozkoumaných oblastech Albánie, východního Turecka, Íránu a Kyrgyzstánu. Je to pouť podél hedvábné stezky až pod dvě himálajské osmitisícovky (Cho Oyu a Shisha Pangmu) a pokus o jejich sjezd na lyžích.
V rámci přednášky „Provozování skialpinismu v České republice – pohled z hlediska aktuální legislativy v NP, CHKO“, která se konala na Skialpinistickém setkání v Beskydech, jsem provedl malý kvalitativní průzkum. Cílem bylo zjistit, jak je to s názorem na skialpinismus na správách národních parků a chráněných krajinných oblastí.
Další horská terénní lavinová předpověď nás vrhla směrem na východ, do naší prakticky domácí tatranské lokality zlehka ošoupat tulení pásy a zaškrtat hranami o tatranské končiare. Tentokráte nezaváhal ani jeden z prvních českých leaderů a průkopníku splitboardingu náš interní náčelník Jirka „Bůža“ Bůžek, což nás všechny velmi potěšilo.
Z mnoha směrů se můžeme doslechnout, že skialpinismus v chráněných rezervacích je zlo a s ochranou přírody je v jakémsi věčném sporu. Ovšem nemusí tomu být za každou cenu! Skialpinismus v České republice má určitou tradici a zakazovat ho nemá smysl – pokud se budou skialpinisti chovat zodpovědně vůči přírodě, není to boj s žádným zlem. Přehled a zároveň názor ochranáře-lyžaře si můžete přečíst v následujících řádcích.