V polovině prosince se v Krkonoších potkala řada skialpinistů a skialpinistek různého věku a úrovně, aby si v rámci metodického, cestovatelského, historického a praktického setkání rozšířili své znalosti a dovednosti v rámci přednášek i praktických venkovních workshopů.
V metodickém seriálu se dosud opomíjely situace, ke kterým může dojít při velkém množství nového sněhu. V podmínkách České republiky to není úplně běžné, ale v jiných místech světa dochází k řadě nehod ve stromových studnách nebo obecně v čerstvém hlubokém sněhu.
Při jakýchkoliv pohybových aktivitách se je možné rozbít složitě nebo jednoduše. Jak se dá vymlet prakticky z ničeho a jak si u toho může člověk pěkně natlouct, mě donutilo se nad sebou zamyslet. A sepsat i k tomu pár řádků.
Na konci března 2021 jsme odjeli do Makedonie, což je jedna z mála zemí v Evropě, kde fungovaly vleky. Přes velikonoce jsme se měli věnovat freeridu a skialpinismu v pohoří Šar planina. Počasí se střídalo od slunečného po škaredé a napadlo nám i přes dvacet centimetrů sněhu!
Archiv Světa outdooru 2013 – 2019
Spoluzakladatelka klubu Kérkonošská Telechasa a bývalá lyžařská instruktorka Tereza Hájková v rozhovoru představuje telemarkové lyžování a důvody, proč s telemarkem začít. Tereza sice pochází z města, ale srdcem je z hor. Proto na horách už delší dobu žije.
Mikulášsky špeciál je na svete a prináša 200 sekúnd bielomodrej fatranskej akcie. Produkcia ďakuje službukonajúcim lyžiarom Martin Hatala, Łukasz Gali Gallo, Mirka Kuchynova a Inzinier Kuchyna, ktorí sa takto bezostyšne predvádzali bez nároku na honorár. Hore zdar!
V Arménii jsou tři lyžařská střediska, z nichž ideálním na rozlyžování ve volném terénu před skialpovými výlety je lázeňský Jermuk. Ve středisku je jedna dvousedačka postavená v roce 2007, a kolem ní vedou dvě sjezdovky o délce 2,7 km. Dolní stanice je ve výšce 2100 metrů a nahoře se končí v 2438 m.
Ve dnech 9. až 11. prosince 2016 se v Bílých Karpatech uskuteční tradiční Setkání skialpinistů 2016 pořádané Komisí tradičního skialpinismu ČHS, Tulenipasy.cz a MountainSki.cz. V roce 2016 se uskutečnila řada velmi povedených skialpinistických a splitboardových akcí, takže program je nabitý.
Kungsleden, v překladu královská cesta, protíná v délce 440 kilometrů od severu k jihu pustinu švédského Laponska. Jedná se o poslední oblast Evropy se skutečně divokou přírodou, jež je domovem původního obyvatelstva – Sámů. Dálkové trase vedoucí z velké části za polárním kruhem dominují nedotčené hory, četná jezera, ledovce a ryzí severská krajina.
Start závodní skialpinistické sezóny jsme zahájili výletem do Rakouska na zahajovací závod skialpinistické sezóny – Kitzsteinhorn Schneekönig, který se konal 26. listopadu 2016. Jednalo se o vertikál s možnou volbou mezi dvěma převýšeními – Schneekönigin 480 výškových metrů a Eisbrecher s převýšením 870 metrů.
Údolí Ötztál nabízí nepřeberné množství skialpinistických túr různého stupně obtížnosti a za jakýchkoliv podmínek. Na začátku sezóny je za horšího stavu sněhu možné absolvovat okruh z konce silnice v Obergurglu přes vyhlídkový vrchol Hohe Mut do restaurace Hohe Mut Alm se sjezdem zpátky po sjezdovce.
Během sedmitýdenní skialpinistického road tripu jarním Norskem jsme navštívili i okolí Narviku, regionu, z kterého vybíhá řetězec Lofot směrem do oceánu. Protože zde pár let před námi působil i náš oblíbenec Andreas Fransson, rozhodli jsme se jít po jeho stopách.
Po velmi úspěšném premiérovém ročníku Mezinárodního kurzu horské medicíny 2016 připravila hlavní organizátorka MUDr. Kristina Höschlová ve spolupráci s řadou tuzemských i zahraničních specialistů na rok 2017 druhý ročník, který bude opět rozčleněn do tří částí.
Přes šedesát aktivních a pasivních účastníků přijelo do Moravského krasu na 27. ročník Pelikánova semináře, který uspořádala Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny v hotelu Skalní Mlýn. Centrum krasové oblasti se spoustou různých jeskyní se projevilo i na programu semináře, v němž byly výrazně zastoupeny i speleologické aktivity.