Zimní sezóna 2016-2017 je po několika slabých zimách konečně štědrá na bohatou sněhovoou nadílku. Výborné sněhové podmínky je možné využít různými způsoby od lyžařských a snowboardových aktivit přes boby, sáně, až po jízdu na horském kole s velmi širokými pneumatikami – fatbike. Pec pod Sněžkou je ideálním nástupním místem pro jízdu na fatbike.
Japonská lyžařská střediska jsou proslulá svými výbornými sněhovými podmínkami a hlavně prašanem. Světovou proslulost má hlavně Niseko na ostrově Hokkaido, ale neměly by se opomíjet ani střediska na jiných ostrovech. Jedním ze středisek, které při lyžování nabízí výhledy na Japonské moře je prašanové eldorádo Charmant Hiuchi.
K myšlence vyrobit si vlastní lyže mně dohnal předmět Kompozitní materiály, který jsem studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zrovna bylo období výběru bakalářských prací a po několika konzultacích bylo rozhodnuto, vyrábím si lyže na bakalářku.
Lyžování s vrtulníkem neboli heliskiing je to nejlepší, co se dá s lyžemi nebo snowboardem na zimních horách zažít. Kolébkou heliskiingu je Britská Kolumbie v Kanadě, kde první výpravy s lyžemi a vrtulníkem začal organizovat zakladatel tohohle sportu Hans Gmoser. Jak si tedy nejlíp užít jízdu v čerstvém prašanu?
V mém případě probíhá skialp příprava asi tak, že dělám tisíc a jeden sport – v zimě tedy převážně skialp. Většinou se toulám po horách sama či s přáteli, kde se snažím nachodit kopce. Nejsem jedním z těch, co jim pípá hrudní pás, sledují každý gram výstroje nebo si váží vločky k snídani.
V lednu 2017 panovaly po mnoha letech výborné sněhové podmínky jak v České republice, tak na Slovensku. Využili jsme toho, a předposlední lednový víkend vyrazili na skialpové poběhání v Malé Fatře. Zažili jsme přitom neuvěřitelnou variabilitu sněhu, kterou jsme dosud znali jen ze sjezdů sopek na Kamčatce.
Vysoké Tatry už jsou pořádné hory, nedá se jenom píchnout prstem do mapy a říct si: „Sem si vyšlápnem!“ Takový kopce už chtějí znalost terénu a vědět, co si můžete dovolit. Rosťa Tomanec z týmu Climbing Technology je v zimě v Tatrách jako doma, takže nám sepsal pár tipů na túry a sjezdy nedaleko Štrbského plesa.
Vdruhém lednovém týdnu napadlo v Krkonoších větší množství sněhu. Převládající silný vítr způsobil, že samotný hřeben byl dost vyfoukaný, zatímco v nižších polohách byly místy podmínky prašanově podobné jako v Britské Kolumbii.
Keďže vianočné sviatky sú sviatky pokoja, hľadali sme niečo v tomto duchu. Zároveň sme potrebovali prispôsobiť prostredie zloženiu účastnikov, resp. dvaja sme mali skialpy a traja mali snežnice. Hneď mi napadla Ukrajina, už aj preto, že sviatky na Ukrajině majú až od 31. 12. do 6. 1, čo sľubovalo pokoj na tunajších horách.
Už vás nebaví přeplněné sjezdovky, nebo si toužíte vyzkoušet něco nového? Zveme všechny zájemce o vyzkoušení pohybu na skialpových lyžích, ale i ty, kteří se chtějí zdokonalit v lavinové problematice, na K2 SKITOURING DAYS.
V období mezi Vánocemi a Silvestrem vyjíždíme pravidelně do Vysokých Tater kvůli lezení a skialpu. Od 26. do 30. prosince 2016 jsme pobývali na Zbojnické chatě ve Velké Studené dolině. Od slunečného prvního dne se počasí změnilo na vichřici, abychom mohli v posledních dvou dnech rozjezdit velké množství prašanu.
Čas letí jako splašený, do Norska vtrhlo jaro s nevídanou dravostí. Sníh na ostrovech mizí přes očima a padají laviny mokrého sněhu. Je čas vyrazit dál na sever, do kraje Troms, domova Laponců, sobů a obřích sněhových úhrnů. Čekají nás Lyngenské Alpy a hornatý ostrov Kågen, kde sníh zůstává až dlouho do léta.
Aktivní lavinový systém Ortovox AVABAG byl představen na německém veletrhu ISPO 2016. Ortovox u AVABAGu zdůrazňoval kompaktnost a jednoduchost systému, stejně jako jeho nejnižší hmostnost v porovnání s jinými systémy. Lavinový systém měl v první verzi hmotnost pouhých 640 gramů, ale aktuální verze má hmotnost zvýšenou o 50 gramů. V průběhu roku 2016 jsme měli možnost vyzkoušet Ortovox AVABAG v praxi jak na sněhu, tak při nácviku i mimo sníh. Zde jsou naše poznatky.
V druhé polovině listopadu 2016 uspořádalo české zastoupení americké lyžařské firmy K2 dvoudenní testování v rakouském Söldenu. Od pondělního večer do středečního pozdního odpoledne byl program zaplněný jak večerními přednáškami, bootfitting workshopem, tak hlavně testováním jízdních vlastností různých lyží.
Hornaté Švýcarsko zimním radovánkám jen přeje. A nemusí jít jenom o sjezdové lyžování. Vyžití zde najdou i skialpinisti, freerideři, bruslaři i sáňkaři. Všichni od začátečníků po profesionály. Ti, kteří sportu moc neholdují, si jistě užijí termální lázně nebo jedinečný zážitek – nocleh v iglú!