Kontakt na skupinu horských vůdců z Kamčatky jsem dostal během říjnového catskiingu v Priiskovom. V Šeregeši měli pronajatou „kvartýru“ a pozvali mě na týdenní návštěvu. Už předem hlásili, že nového sněhu je hodně, takže si pořádně zajezdíme v prašanu.
Nápad vyrazit na velký skialpový road trip do Norska se rodil, dá se říct, dlouhé roky. Poprvé jsme Norsko navštívili ještě s rodiči v roce 2005 a 2006, poprvé lezecky pak v roce 2009, kdy se nám podařilo několik prvovýstupů na lofotských ostrovech. Teď nás čekalo sedm dnů skialpování se začátkem v nejvyšším norském pohoří Jotunheimen.
V říjnu 2016 začal padat sníh nejenom v Evropě, ale také na severoamerickém kontinentu. Ve středu 12. října 2016 tak mohly být vytaženy lyže a snowboardy v Britské Kolumbii, kde se dalo dobře zajezdit v oblasti Revelstoke.
Kolébkou catski, nebo-li volného lyžování s využitím sněžné rolby pro výjezd k začátku sjezdu, je kanadská Britská Kolumbie. Před více než třiceti lety to byla aktivita využívaná jako náhrada heliski za špatného počasí nebo v místech, kde použití vrtulníku bylo zbytečné. Od té doby se catski značně rozšířilo – a to i do oblasti Priiskovoje na Sibiři.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, které se ukuteční na Holubyho chatě (910 m) na moravsko-slovenském pomezí v Bílých Karpatech. Ve dnech 9. až 11. prosince 2016 se v Bílých Karpatech sejdou nejenom tradiční skialpinisté, ale všichni příznivci pohybu na sněhu ve volném terénu.
Bratři Ondra a Jirka Švihálkovi patří k české špičce v extrémním skialpu. Pro své výpravy si vybírají netradiční destinace jako marocký Atlas, peruánské Andy nebo Himálaje. Vyzpovídali jsme Jirku Švihálka, jak vznikal film Whiskey Berber, který se letos představí na Snow film festu.
Po mnoha letech napadnul sníh na českých a slovenskýc horách v říjnu. Řada nedočkavců vyrazila na lyže v Beskydech už ve čtvrtek 6. října. V Krkonoších jsme sezónu zahájili až v sobotu, neboť čtvrtek a páteky byly pracovní. Viditelnost byla díky husté mlze zanedbatelná, ale sněhu na hřebenu celkem přiměřeně.
Chcete začít se skialpem? Zasvětí vás Karel Svoboda, člen Beton ski teamu. Zajímají vás lyžařské túry ve Slovinsku, Švýcarsku nebo extrémní sjezdy v Tatrách? Nebo snad letošní TOP lyžařská expedice Ski Nošak? Naučte se něco o lavinách, vybavení a správném pohybu na ledovcích. Program pro lyžaře a skialpinisty bude opravdu nabitý.
V pondělí 29. 9. 2014 zahynuli v lavině z Monte San Lorenzo na pomezí Chile a Argentiny vynikající extrémní lyžaři Andreas Fransson a JP Auclair – Další lavinová tragédie extrémních lyžařů – v Patagonii. Přesně po roce představil Bjarne Salén vzpomínkový film Apogée
Závěrečná letní část I. Mezinárodního kurzu horské medicíny se uskutečnila na chatě Stará Pila v Jizerských horách od 8. do 14. září 2016. Kurzisté absolvovali bohatý program, který začínal po snídani a končil v pozdních večerních hodinách. Kromě teorie získané během přednášek byl maximální důraz kladen na praktické nacvičování v terénu různé obtížnosti.
Ve dnech 28. až 30. října 2016 se v Moravském krasu nedaleko Blanska uskuteční 27. ročník Pelikánova semináře pořádaného Společností horské medicíny, Lékařskou komisí ČHS a Medicínskou komisiou SHS James. Seminář se pořádá na počest MUDr. Jiřího Pelikána, který zahynul při výstupu na osmitisícovou Annapurnu v roce 1988.
Nejnovější film a přednáška z dílny Kejda Ski Teamu nám představí jedinečnost extrémního skialpu v norské jarní krajině. Originálními sjezdovými liniemi nad hlubokými fjordy a jejich temnými vodami, ve spletitém světě zasněžených ostrovů, nad nekonečnými rozlohami arktické tundry, okolo žulových monolitů i na blyštivých kontinentálních ledovcích a jejich nunatacích nás provedou bratři Švihálkové.
Davos je světoznámým centrem zimní turistiky, jejíž základy byly položeny před více než stopadesáti lety právě v tomto vysokohorském švýcarském městě. Davos je ideálním místem pro jakékoliv zimní aktivity ať už s lyžemi nebo snowboardem, a nebo bez nich. Jednou z těchto aktivit mohou být skialpové túry.
Skialpová závodní sezóna skončila a bylo potřeba se přeorientovat na letní sporty. Původně byl plán jet do Krkonoš na trénink v kopcích, ale věděli jsme, že je na Slovensku beznadějně vyprodaný Běh do Choča. Ve čtvrtek reagovala na náš zájem o start Barbora, že je nemocná a může nám prodat startovné. Neváhali jsme.
Celkem 38 účastníků obou pohlaví původem z České republiky a Slovenska se průběžně vyskytlo na druhém ročníku československého firnového memoriálu v Norsku od 12. do 17. května 2016. Počasí bylo převážně výborné, jen sníh měl místo firnu charakter poněkud betonový.