Jaké jsou skialpové lyže, které vycházejí a mají vlastnosti jako freerajdovky? Testovali jsme skialpové lyže Armada Tracer 98.
Vlajkovou lodí mezi skialpinistickými lyžemi K2 je jednoznačně model Wayback 96, který je neustále vylepšován. Lyže jsou určeny pro ty, kteří už umí lyžovat, nebojí se vysokých rychlostí nebo strmých terénů.
G3 SEEKr patří do rodiny univerzálních a velmi lehkých „fošen“, které si lyžař po první (nejenom prašanové) jízdě zamiluje. Od jarních měsíců 2018 až po zimu 2019 jsme měli možnost SEEKry 110 důkladně vyzkoušet v různých evropských pohořích na všech možných druzích sněhu. Výsledkem bylo nadšení všech, kteří na těchto lyžích jezdili.
Na veletrhu ISPO 2016 představila kanadská firma G3 svůj model SCALA, u něhož je kombinován nylonový tulení pás Alpinist s plastovou polyuretanovou přední částí. Plastový úsek vzdáleně přípomíná přes sebe ložené „rybí šupiny“ posazené do oblouku symetricky kolem podélné osy lyže.
Na začátku roku 2018 představila kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) nové skialpinistické vázání, kterým se zařadila do kategorie ultra-light bezpečnostních skialpových vázání. Vázání jsme intenzivně používali od podzimu 2018 jak ve verzi pro půjčovny, tak i v klasické.
Před pár lety se začala firma Marker intenzivně věnovat progresivní oblasti skialpu a po rámových modelech řady Duke přišla s inovativním techovým vázáním Kingpin s mohutnou patou. Další vývojový skok na sebe nenechal dlouho čekat a v roce 2018 se objevil minimalistický model Marker Alpinist, u něhož má výrobci stlačili hmotnost jednoho vázání bez brzdy pod čtvrt kilogramu.
Jsem trochu ostuda, ale Jeseníky jsem vůbec neznala. Abych vůbec poznala ty nejhezčí a nejprofláklejší místa, každoročně se hlásím na nějaký tamní trailový závod. Letos to vyhrála Jesenická stovka, neboť není čas ztrácet čas a je lepší toho poznat víc při jednom zátahu, nechť je zážitek intenzívnější.
Hodně touhy a ještě víc obav…na skialpech už jezdím, co pamatuji, ale takové ty věci kolem komína. Po jedné tragické události jsem se zimním Vysokým Tatrám asi 15 let vyhýbala. Už bych se zase mohla vrátit…
V dalším dílu seriálu GIRLS ON SKIS představíme Moniku Novákovou, která se po studiu fashion designu na Vysoké škole umělecko průmyslové pracovala nějakou dobu na vývoji lyžařského oblečení pro německý Völkl. Posléze se začala naplno věnovat výuce lyžování a lyžování ve volném terénu. V současné době je po dobu evropské zimy v Evropě a místo léta tráví půl roku lyžováním v Chile.
Čtvrtý ročník československého firnového memoriálu v Norsku se uskuteční ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS a tulenipasy.cz v oblasti Jotunheimen a Hurrungane (podle počasí je možnost přesunu i jinam) ve dnech 16. až 21. května 2018. Všichni skialpinisté a splitboardisté různého věku a pohlaví jsou vřele vítáni na společném zakončení zimní sezóny.
Skialpinistická legenda s názvem BOKAMI, zkráceně BZT. Nejtěžší závod na Slovensku a prý také jeden z deseti nejtěžších závodů světa? Zajímalo by vás, co je na tom pravdy? Mě ano. Proto jsem se na letošní Bokami Západných Tatier ve dnech 22. až 24. března 2018 vydala i já.
Na webových stránkách www.tulenipasy.cz, zaměřených na veškeré zimní aktivity se sjížděním kopců, jek dispozici čtenářům nově průvodcovská sekce. Jedná se o katalog skialpinistických túr, v němž se postupně budou objevovat inspirující tipy na skialpinistické a splitboardové výlety z celého světa.
A je to tady nejdůležitější skialpový závod sezóny 2017-2018 se tentokráte odehrával v Rokytnici nad Jizerou a ne ve Špindlerově Mlýně. Zakončil jsem tak vynikající zimu ve skialpových závodech.
Na Slovensku jsou obecně známé skialpinistické a splitboardové aktivity z Vysokých a Západních Tater, stejně jako z Malé Fatry. Z kopců na jich od hřebene Nízkých Tater toho moc známého není. V městě Detva pod samotným pohořím Poľana je agilní splitboardový klub Bord N Roll…