Chcete mít jeden lavinový batoh na různé skialpinistické aktivity? Jednou byste rádi vyrazili nalehko a podruhé se chystáte na skialpový přechod? Popřípadě půjčit lavinový batoh někomu menšímu? Pravák nebo levák? Všechno tohle s jedním batohem? I tohle se dá zařídit!
Poradíme, jak vybrat skialpové lyže, boty, vázání, hole i lavinovou výbavu. Náš testovací tým má přehled o novinkách i stálicích na trhu.
Do skialpového vybavení nepatří jen standardní skialpový set a lavinová výbava. Patří sem i různé „doplňky“, z nichž fitness skialpinista využije asi jen čelovku. Mezi doplňující výstroj a výzbroj patří vybavení použitelné na ledovci a ve strmějším terénu – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky, stoupací železa na skialpinistické vázání a třeba také „hračky“ do sněhem zasypaného terénu – sněhové pily, a pomůcky pro měření sněhu.
Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
V posledních letech se testování dostupných lavinových vyhledávačů věnuje velká pozornost, ať už lokálně (horské služby jednotlivých států) nebo více globálně. Pravděpodobně nejlepším souhrnným testem nejnovějších dostupných lavinových vyhledávačů je v sočasnoti pravidelné testování německého Alpenvereinu (DAV).
Zatímco v předcovidovém období se mnichovský veletrh konal vždy začátkem roku, covid vše změnil a po online verzi se ISPO vrátilo v listopadu 2022. Rozsahem, zastoupením i zaměřením se od předešlých let změnilo. Přinášíme malé shrnutí některých zajímavostí souvisejících se zimním pohybem na horách a inovativním zastoupením výrobců „hardware“ z České republiky a Slovenska.
Den 2. 2. 2021 se stal významným pro všechny, kteří rok co rok vyrážejí do zimních hor a čelí lavinovému nebezpečí. Tímto dnem Ortovox představil, jako první na světě, lavinový vyhledávač s hlasovou navigací.
Na jaře 2019 jsme měli možnost vyzkoušet druhou verzi „elektrického“ lavinového batohu Pieps JetForce 2.0, který byl oficiálně představen na zimním veletrhu ISPO 2019. Lavinový batoh jsme zkoušeli nejenom v různých evropských pohořích, ale také při dubnovém dlouhém skialpinistickém výletu na Aljašku.
V sobotu 4. března 2017 se uskutečnil v Rokytnici nad Jizerou 16. ročník skialpinistického závodu O Dřevěného Krakonoše zařazeného do Českého poháru ve skialpinismu. Počasí opět vyšlo na výbornou – sluníčko nás vítalo už dole na parkovišti.
Jubilejní desátý ročník nejtěžšího středoevropského skialpinistického závodu Bokami Zapadných Tatier odstartoval v pátek 24. března 2017. Letošní ročník byl výjimečný v tom, že to bylo zároveň výročí 40. let slovenského závodního skialpinismu. Na Bokami Západných Tatier startovala řada českých dvojic, z nichž ve veteránech skončili druzí Petr Novák a Romanem Kuczynskim a šestí v mužích 18-40 let David Novák s Tomášem Lichým.
Vydali jsme se se Simonem po stopách Vlada ‚Gipsyho‘ Tatarky a jeho velekrásného projektu – třídenního skialpinistického okružního přechodu Vysokých Tater, z Chaty při Zelenom plese jižní částí pohoří od východu na západ a severní částí zase zpět na Zelené pleso.
Rodák z Vysokého Mýta Petr Novák se ve svém mládí věnoval převážně práci. Ke třicátým narozeninám dostal nabídku na výstup na Mont Blanc v zimním období přes Maudit a Tacul. Ačkoliv se do té doby věnoval pohybovým aktivitám minimálně, zjistil, že jeho výkonnost proti ostatním je podezřele větší. Proto se začal orientovat na skialpinismus ve vyšších a odlehlých horách.
Vzácnou shodou sknočilo naše účinkování na čtyřdenních skialpinistických závodech Pierra Menta 2017, když jsme se startovním číslem 69 skončili po necelých 100 km s převýšením 10 000 metrů v čase 14:09 h na šedesátem devátém místě!
Po velmi úspěšném 1. Mezinárodním kurzu horské medicíny v České republice, který se uskutečnil v průběhu roku 2016, začíná v neděli 19.března 2017 jeho pokračování na Dvoračkách v Krkonoších. Na 2.ročník Mezinárodního kurzu horské medicíny je přihlášeno dvacet účastníků, mezi nimiž je 18 lékařů, z nichž čtyři působí v zahraničí (Švýcarsko, Irsko, Slovensko a Austrálie).
Po loňské zkušenosti z miniaturního lyžařského střediska Goderdzi roste moje touha objevit další prašanová místa v Gruzii. Nejsem jediná, koho zaujalo vloni otevřené středisko Tetnuldi nad Mestií v oblasti Svanetie.