Skialpinistický areál Skialp na Hrobem byl průkopníkem v realizaci a propagaci aktivit na tuleních pásech. V lesích kolem vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m) je vyznačena řada výstupových a sjezdových tras různé obtížnosti. Vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám bylo na úterý 7. ledna 2020 vyhlášeno Mimořádné večerní ťapání na Bouřňáku.
O Islandu toho bylo napsáno už mnoho. Je to krásná země plná úchvatných scenérií, kterou rozhodně stojí za to navštívit a procestovat. Po celé délce Ring Road – 1300 km okružní silnice ostrova – je toho opravdu hodně k vidění. Drtivá většina turistů však vidí Island právě z této hlavní silnice. Co takhle se podívat na Island z ptačí perspektivy a ještě si u toho dobře zalyžovat? Heliskiing na Islandu vám zaručí zážitek do konce života.
Dálněvýchodní ruský poloostrov Kamčatka je u nás znám pro své aktivní a vyhaslé sopky, termální prameny, zemětřesení, velké množství medvědů a lososů, a třeba dolinu Gejzírů. Většina návštěvníků z České republiky zatím míří na Kamčatku pouze v letním období. Poloostrov přeplněný sopkami je ovšem mnohem zajímavější v zimních nebo jarních měsících, kdy nabízí dokonalé podmínky pro jakékoliv pohybové aktivity na sněhu.
Na Island jsme se vypravili na letní sezónu a původní plán byl vzít s sebou jen kolo. Protože náš trajekt měl připlout koncem dubna, což zdaleka není konec skialpové sezóny na Islandu, a v autě jsme měli ještě nějaké místo, rozhodli jsme se přibalit i lyže. Trajekt z Dánska přes Faerské ostrovy je nezapomenutelný a kromě nekonečného čtyřdenního čekání a houpání na vlnách, dává prostor k plánování vysněných lajn.
Každoročně jsou během listopadu v Söldenu představeny horké novinky americké firmy K2 v oblasti sjezdového lyžování, freeridu a skialpinismus. Ve dnech 19. až 21. listopadu se při prezentacích i praktických testech sešla řada lyžařů a prodejců. Počasí a sněhové podmínky vyšly dokonale, takže během dvou dnů jsme na upravené sjezdovky zabloudili jenom sporadicky.
Nejmladší dívkou v seriálu GIRLS ON SKIS je Julie Rampírová, která se od útlého věku věnuje řadě sportů v přírodě. Některé z nich provozuje i na vrcholové úrovni, kdy např. v zimě 2019 zvítězila ve smíšené dvojici na vytrvalostním závodě LH24.
Celá neděle je o sněhu, lyžování, skialpinismu a běžkách. Programem největšího českého setkání milovníků zimních sportů v teple nás provede horský vůdce Vojta Dvořák. Myslí na začátečníky skialpinisty, kteří s Viktorem Kořízkem nastudují problematiku lavin a hledají lehké trasy v blízkých Alpách a Krkonoších, i na pokročilé lyžaře expedičníky, kteří se vydají s Romanem Kozelkou do exotiky.
V roce 2000 vznikla ve slovinském regionu Carinthia mountains, neboli Koroška regionu, zajímavá výzva pro horské nadšence s názvem K24. Tato výzva měla jednoznačný cíl, a to zdolat 5 přilehlých horských vrcholů v časovém limitu 24 hodin. Některé z těchto vrcholů přitom dosahují výšky 2000 metrů.
Poprvé v historii československých firnových memoriálů v Norsku došlo k posunu termínu konání na přelom května a června, neboť v obvyklém termínu nevycházely nejlépe norské státní svátky. Stejně jako v roce 2018, jsme i na výroční memoriál přijeli předčasně s cílem se „rozehřát“ na kopcích s výhledy na fjordy.
Transylvania Ultra – ultra trailový závod v Rumunských Karpatech, je mezi komunitou českých a slovenských ultra trailových běžců stale více oblíbenější a rok od roku nabírá na popularitě i mezi dalšími sportovci ze západnějších evropských zemí.
Už o ní mluvíme roky… Akci necháváme na přelom dubna a května. Cílíme na delší dny, stabilnější počasí a hlavně na menší davy lidí. Parkujeme auto ve Vispu (Švýcarsko), vlakem přes Martigny do Argentiere (Francie), odkud máme nastoupit klasickou šestidenní variantu věhlasné Vysoké cesty (Haute Route).
Komise tradičního skialpinismu ČHS společně s ředitelem memoriálu zvou na pátý ročník československého firnového memoriálu v Norsku ve dnech 29.5. až 2.6.2019. Oblast konání memoriálu bude upřesněna na základě vývoje sněhových podmínek a počasí. Na výběr bude tradiční Jotunheimen, Strynefjell nebo Trollstigen.
Od druhé zářijové soboty roku 2018 začal pilotní premiérový Kurz horské medicíny pro horolezce se zaměřením na horské záchranáře, horské průvodce, instruktory lyžování a všechny, kteří se aktivně pohybují po horách. Po první části na Jizerce pokračoval kurz druhou částí ve francouzském horském středisku Avoriaz.
Pátého dubna 2019 směřuje naše auto za posledním důkladným provětráním se na skialpech, a také cílem letošní skialpové sezóny. Opět jedeme do Špindlu na akci Den Nahoru a Dolů pořádaném spolkem Špindl sportuje.
Přejít druhé nejvyšší pohoří Slovenska jsem se chystal už dlouho. Nízké Tatry jsou ale pověstné větrným počasím a mlhami a na exponovaný hřeben je dobré se vydat za hezkého počasí. Když na konci března konečně předpovědní modely hlásily slunečno a bezvětří, sedl jsem do nočního vlaku a brzy ráno už mě vítal Liptovský Mikuláš.