Třetí lednový týden 2020 se uskutečnil další ročník freeridového a skialpinistického setkání SNOWfest. Místem konání byl poněkolikáté švýcarský Davos v předvečer Světového ekonomického fóra. Celý týden dokonale přálo počasí, když nepřetržitě svítilo slunce. To se však negativně projevilo na vlastnostech sněhu.
V zimní sezóně 2019-2020 se konal již pátý ročník seriálu skialpových závodů Autocont Skialp Koruna Beskyd. Seriál se v letošní sezóně skládal ze tří závodů. Prvním z nich byl Sachasport Skialp Sprint, který proběhl již v prosinci. Následoval Buff Skialp Vertical, který se konal v první půlce ledna 2020. Závěrečným závodem byl na začátku února nejdelší Kilpi Skialp Maraton.
V rámci svých pracovních povinností, ale i mého nespoutaného ducha jsem se rozhodla absolvovat svůj první závod v životě. Pro začátek jsem si nechtěla vzít příliš velké sousto, proto byla Noc tuleních pásů 2020 v Peci pod Sněžkou příjemným kompromisem, 800 výškových metrů a 12 km to přeci musím dát. 18. ledna 2020 jdu na to.
Lysá hora v Beskydech. Ano, chodíme tam často a podle některých neuvěřitelně často. Pro mnohé je to bláznovství, pro některé magická hora, pro mě krásná tělocvična kousek za barákem. Ty panaromata Tater a Fatry z vrcholu jsou jedinečné.
Po absolvování Sellaronda Skimarathon s parťačkou Jíťou v roce 2019 jsem se rozhodla vyzkoušet další závod podobného ražení, tentokrát v Rakouském Saalbachu – Mountain Attack, jehož 22. ročník se uskutečnil 17. ledna 2020. Žádný technický ani volný terén, v podstatě túra napříč ski resortem pro každého (jak s oblibou doma ze srandy říkáme) alpského důchodce nebo českého hobíka jako já.
Máme pro Vás skvělé zprávy: i nezdravotničtí nadšenci horské medicíny mají aktuálně jedinečnou možnost zapojit se do „Mezinárodního kurzu horské medicíny pro lékaře 2020“:www.KurzHorskeMediciny.cz a to včetně vrtulníkových výcviků!
Vyhrajte jednu ze dvou knih od vydavatelství Jota! Soutěžíme o knihu Zabíjení nemožného od Reinholda Messnera, v níž se diskutuje o proměnách hodnot v lezení, a metodickou příručku Skialpinismus.
Skialpinistický areál Skialp na Hrobem byl průkopníkem v realizaci a propagaci aktivit na tuleních pásech. V lesích kolem vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m) je vyznačena řada výstupových a sjezdových tras různé obtížnosti. Vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám bylo na úterý 7. ledna 2020 vyhlášeno Mimořádné večerní ťapání na Bouřňáku.
O Islandu toho bylo napsáno už mnoho. Je to krásná země plná úchvatných scenérií, kterou rozhodně stojí za to navštívit a procestovat. Po celé délce Ring Road – 1300 km okružní silnice ostrova – je toho opravdu hodně k vidění. Drtivá většina turistů však vidí Island právě z této hlavní silnice. Co takhle se podívat na Island z ptačí perspektivy a ještě si u toho dobře zalyžovat? Heliskiing na Islandu vám zaručí zážitek do konce života.
Dálněvýchodní ruský poloostrov Kamčatka je u nás znám pro své aktivní a vyhaslé sopky, termální prameny, zemětřesení, velké množství medvědů a lososů, a třeba dolinu Gejzírů. Většina návštěvníků z České republiky zatím míří na Kamčatku pouze v letním období. Poloostrov přeplněný sopkami je ovšem mnohem zajímavější v zimních nebo jarních měsících, kdy nabízí dokonalé podmínky pro jakékoliv pohybové aktivity na sněhu.
Na Island jsme se vypravili na letní sezónu a původní plán byl vzít s sebou jen kolo. Protože náš trajekt měl připlout koncem dubna, což zdaleka není konec skialpové sezóny na Islandu, a v autě jsme měli ještě nějaké místo, rozhodli jsme se přibalit i lyže. Trajekt z Dánska přes Faerské ostrovy je nezapomenutelný a kromě nekonečného čtyřdenního čekání a houpání na vlnách, dává prostor k plánování vysněných lajn.
Každoročně jsou během listopadu v Söldenu představeny horké novinky americké firmy K2 v oblasti sjezdového lyžování, freeridu a skialpinismus. Ve dnech 19. až 21. listopadu se při prezentacích i praktických testech sešla řada lyžařů a prodejců. Počasí a sněhové podmínky vyšly dokonale, takže během dvou dnů jsme na upravené sjezdovky zabloudili jenom sporadicky.
Nejmladší dívkou v seriálu GIRLS ON SKIS je Julie Rampírová, která se od útlého věku věnuje řadě sportů v přírodě. Některé z nich provozuje i na vrcholové úrovni, kdy např. v zimě 2019 zvítězila ve smíšené dvojici na vytrvalostním závodě LH24.
Celá neděle je o sněhu, lyžování, skialpinismu a běžkách. Programem největšího českého setkání milovníků zimních sportů v teple nás provede horský vůdce Vojta Dvořák. Myslí na začátečníky skialpinisty, kteří s Viktorem Kořízkem nastudují problematiku lavin a hledají lehké trasy v blízkých Alpách a Krkonoších, i na pokročilé lyžaře expedičníky, kteří se vydají s Romanem Kozelkou do exotiky.
V roce 2000 vznikla ve slovinském regionu Carinthia mountains, neboli Koroška regionu, zajímavá výzva pro horské nadšence s názvem K24. Tato výzva měla jednoznačný cíl, a to zdolat 5 přilehlých horských vrcholů v časovém limitu 24 hodin. Některé z těchto vrcholů přitom dosahují výšky 2000 metrů.