Čekání na dobré podmínky končí, ty ideální jsou asi v nedohlednu (že by příští zima?), takže nezbývá než se sbalit a jet to vyzkoušet do lyžařské, skialpinistické a freeridové mekky – francouzského Chamonix s mezizastávkou na Hoher Sonnblicku.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, které se bude konat na horském hotelu Martiňák (785 m) v Beskydech ve dnech 5. až 7. prosince 2014.
V pražském Klubu cestovatelů se v úterý 30. 9. 2014 uskutečnil Skialpový večer s cílem představit web TuleniPasy.cz. Za velkého zájmu diváků byla během večera představena většina skialpinistických a zimně pohybových aktivit od evropských hor až po osmitisícovky.
Tragický týden pro skialpinisty začal lavinou na osmitisícové Shisha Pangmě a končí teď, kdy Andreas Fransson a J. P. Auclair zahynuli v lavině na severních svazích 3706 metrů vysokého Monte San Lorenzo v Patagonii na hranicích mezi Chile a Argentinou. Ve stejný den v pondělí 29. 9. zahynula při sjezu z argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) americká splitboardistka Liz Daley.
Klasická lyžařská turistika v Alpách (dnes zahrnuta pod názvem skialpinismus nebo ski-touring) byla velmi populární už ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Kromě plné zimy se tehdejší lyžníci a lyžnice na lyžích pohybovali v neledovcových a ledovcových pohořích i v pozdním podzimu, stejně jako od jara až do června. Na několika fotografiích dokumentujeme tehdejší typický lyžařský oděv.
Kromě klasických skialpinistických závodů se pořádají také noční závody, které jsou v Krkonoších i na Slovensku známé jako Noc tuleních pásů. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, stoupat naplno na pásech s čelovkou na hlavě a stejně tak sjíždět dolů, vyražte v lednu do Krkonoš.
Ve středu 24. září 2014 došlo k tragédii skialpinistické expedice Dynafit Double 8, kdy dva její účastníci Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36) byli smeteni lavinou pouhých 100 výškových metrů pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m). S lavinou lětěli asi 600 výškových metrů přes strmé ledovce bez šance na přežití.
V zimních horách existuje několik způsobů pohybu na sněhu a ledu, z nichž si každý může vybrat podle vlastního uvážení. Mezi nejrozšířenější patří skialpinismismus (resp. ski touring nebo lyžařská turistika), sněžnice a různé varianty snowboardu.
Dostává se Vám do očí nové video Kejda Ski Teamu, které Vás rychlým střihem provede jejich uplynulou sezónou 2014. Něco málo přes dvě a půl minuty, kdy bratrské duo Jiří a Ondřej Švihálkovi spolu s dalšími parťáky sjíždí pláně, žlaby a stěny v řadě evropských pohoří.
V září 2014 byla představena nová „superinteligentní“ sonda AvaTech SP1, která umožňuje jednoduše měřit a zobrazovat řadu důležitých hodnot ve sněhových vrstvách, na nichž člověk aktuálně stojí. Místo kopání řady sněhových profilů v rámci jednoho výletu je tak možné velmi rychle na mnoha místech získat podrobný sněhový profil. Z hlediska lavinové prevence to může být velký převrat, ale stejně nedokáže plnohodnotně nahradit měření sněhového profilu, které např. u nás provádí Horská služba.
Co je vlastně POLE DANCE? V první řadě je třeba říct, že to není tanec u tyče, ale tanec NA tyči, takže to s nějakým striptýzovým tancem má společnou maximálně tu tyč, a to ještě ne tak docela, protože na pole dance je speciální pochromovaná tyč. A proč je to ideální průprava na zimní hory? Čtěte dále.
Je to síce uz dajaký ten čas, priam rok, ale ešte som nie všetku šedú kôru pivnou vlnou odplaviť stihol, tak si čo-to ešte pamätám. Toto tvrdenie by síce vyvolalo určite vlnu priateľkinho nesúhlasu, ale corpus delicti, teda tento reportík sa predsa tu…