Balíme spacáky a karimámy pod přístřeškem kabinové lanovky před vesnicí Gardmen. Všechny naše saky i paky končí v autě a my jedeme směrem do sedla Sustenpass. Klikatící se silnicí se suneme výš a výše a našim přáním je vyjet co nejvýše. Rozjeté auto zastavuje stažená závora a my víme, že tady dnes jízda končí.
Po úspěšném premiérovém ročníku 2016 začal na Dvoračkách v březnu 2017 druhý ročník mezinárodního kurzu horské medicíny. Od 19. března se v Krkonoších 20 účastníků intenzivně věnovalo všem aspektům horské medicíny a pohybu v zimních horách.
Lyžování mě bavilo už odmalička, tedy alespoň moji rodiče to tvrdí. Já si to nepamatuju, ale vzhledem k tomu, že mi neutkvělo žádné velké trauma (až na to, že jsem si musela počítat jízdy a nemohla čůrat do chvíle, kdy jsem se dostala průměrně pod 1 Kč za jízdu), mají asi pravdu.
Hledáte zajímavé místo na lyžování, snowboard, skialp a heliski? Ve švédském národním parku Abisko jste už byli, v Britské Kolumbii také, co tak poloostrov Kamčatka? Dálněvýchodní poloostrov nabízí vynikající terény, výborné sněhové podmínky až do pozdního jara, případně začátku léta, výborné ryby, na jaře probouzející se medvědy a řadu dalších kratochvílí.
V Norsku dlouhodobě žije větší množství Čechů a Slováků, kteří se přes kalendářní rok většinou nemají moc příležitostí se setkat. Po předchozích úspěšných setkáních se třetí ročník celonorského československého firnového memoriálu 2017 uskuteční pod záštitou Komise tradičního skialpinismu ČHS a tulenipasy.cz v oblasti Jotunheimen a Hurrungane ve dnech 16. až 21. května 2017.
V sobotu 1. dubna 2017 se v rámci Špindl sportuje konala zajímavá skialpinistická akce Den Nahoru a Dolů. Je to sice závod, ale je určen pro všechny příznivce skialpinismu, neboť se nemusí se závodit, jelikož start je v průběhu celého dne. Cílem je vystoupit co nejvícekrát na Medvědín a sjet dolů. K úspěšné účasti stačí už jen jeden výstup a sjezd.
Skialpy jsou fenomén. O tom není pochyb. Lyžařské půjčovny nakupují splitboardy, horští vůdci pořádají skialpové přechody hor a mí spolužáci z gymplu se ptají: „Baru a co že to teda vlastně je?“ Každý chce začít. Objevují se nové destinace. Tak jsme se letos napřed rozlyžovali v Tetnuldi, než jsme pokračovaly v březnu do Švýcarska.
Rodák z Vysokého Mýta Petr Novák se ve svém mládí věnoval převážně práci. Ke třicátým narozeninám dostal nabídku na výstup na Mont Blanc v zimním období přes Maudit a Tacul. Ačkoliv se do té doby věnoval pohybovým aktivitám minimálně, zjistil, že jeho výkonnost proti ostatním je podezřele větší. Proto se začal orientovat na skialpinismus ve vyšších a odlehlých horách.
Malá motivace k tomu, jak je možné si zalyžovat ve strmých žlabech v italských Dolomitech.
Norsko je u nás populární jako cíl letních výprav do hor, na divokou vodu, za rybolovem a krásami jedinečné severské krajiny. Pořád víc ale láká i milovníky zimních sportů. V Norsku si stačí jen vybrat – hor je tu nespočet a sněhová nadílka je téměř jistá.
Přemýšleli jste někdy nad slovem skialpinismus? Že se jedná o složeninu slov ski a alpinismus? Fakt tak zřetelný, že se na něj bohužel občas trochu zapomíná. Prostě buď se jde lézt, nebo se jde na skialpy. Ale my si řekli ne. Zkusili jsme těžký ski-alpinistický přechod přes vysokotatranské vrcholy. A podařilo se.
Po týdenním oteplení sníh zmrzl a na sluníčku poslední březnovou sobotu pomalu měkl v krystalický firn. Ranní výstup do Baníkovského kotle šel hladce na zmrzlé desce a lezení jižní stěnou na východní hřeben mezi skalami pokračoval stále v dobrém a pevném sněhu.
V sobotu 4. března 2017 se uskutečnil v Rokytnici nad Jizerou 16. ročník skialpinistického závodu O Dřevěného Krakonoše zařazeného do Českého poháru ve skialpinismu. Počasí opět vyšlo na výbornou – sluníčko nás vítalo už dole na parkovišti.
Jubilejní desátý ročník nejtěžšího středoevropského skialpinistického závodu Bokami Zapadných Tatier odstartoval v pátek 24. března 2017. Letošní ročník byl výjimečný v tom, že to bylo zároveň výročí 40. let slovenského závodního skialpinismu. Na Bokami Západných Tatier startovala řada českých dvojic, z nichž ve veteránech skončili druzí Petr Novák a Romanem Kuczynskim a šestí v mužích 18-40 let David Novák s Tomášem Lichým.
Vydali jsme se se Simonem po stopách Vlada ‚Gipsyho‘ Tatarky a jeho velekrásného projektu – třídenního skialpinistického okružního přechodu Vysokých Tater, z Chaty při Zelenom plese jižní částí pohoří od východu na západ a severní částí zase zpět na Zelené pleso.