„S lyžemi tam ještě nikdo nebyl, nemůžete jít sami, raději Vám půjdeme ukázat cestu“ – trvali na svém místní, a tak jsme první část výšlapu do doliny měli s doprovodem. A se skvělou piknik snídaní u potoka, kterou nám naši dva průvodci připravili. Dál do nitra těhle zapadlých hor už nám společnost dělaly jenom krysy s vercajkem na 4-5 dny zakousnuté do zad. Údolí Cennet Cehennem (kurdsky „Nebe a peklo“) je jako divoká kráska. Dělá drahoty a schovává se v mracích.
Ve dnech 19. až 21. června 2015 se uskuteční prnví ročník Festivalu horolezeckých filmů Český ráj na Hrubé skále u Turnova. Můžete tam vidět i vidět film The Pamir Game – šestnáctiminutový film z loňské skialpinistické výpravy Beton Ski Teamu na Pik Komunisma a Pik Korženěvská. A to včetně laviny z Piku Korženěvská!
Po první části našeho skialpinistického výletu – Skialpový konec dubna na jih od Avačinské zátoky na Kamčatce, jsme se přesunuli na sever od Avačinské zátoky, kde jsou dominantní vyhaslé a aktivní sopky Korjakskij (3456 m), Avačinskaja (2741 m) a Kozelskij (2250 m). Dvě nejvyšší z nich jsme měli v úmyslu sjet na lyžích.
Po loňském nultém ročníku v omezeném počtu účastníků vyhlásil Martin „Kulda“ Kulíšek na ukončení skialpinistické sezóny 2014-2015 První ročník československého firnového memoriálu v jižním Norsku. Propozice byly lákavé – setkání skialpinistů z České republiky a Slovenska, kteří ať už dočasně nebo trvale žijí v Norsku, výměna zkušeností po končící zimě a podle podmínek sjezdy různé obtížnosti.
Splitboardista Míra Kube strávil posledních pár měsíců v Pyrenejích, celou zimní sezonu ve velehorách. Sjezdy zasněžených kopců se lépe zaznamenávají obrazově – fotí a točí, pokochejte se.
Poslední dubnovou sobotu v roce 2015 odletěla smíšená osmičlenná česko-slovensko-polská skupina na Kamčatku s cílem vystoupit a následně sjet na lyžích z co největšího počtu kamčatských sopek a vrcholů. Začali jsme v oblasti vulkánu Viljučinskij (2173 m).
Jarní kemping na pláži u jezera, v horách ani živáčka a při troše stěští i sjezd parádním prašanem. Okolí jezera Van ve východním Turecku stojí za návštěvu a dá se využít i třeba jako aklimatizace na nedaleký Ararat.
Video mapující uplynulou sezónu nejlepší ruské freeride snowboardistky Anny Orlové, která toho stihla pojezdit opravdu hodně. Přehledové video je rozděleno na závody, prašan a vychutnávání si slunce. V závodní části to jsou Rakousko, Švýcarsko a Itálie, zatímco velká část prašanování byla natočena v Kolašinu-Jezerine v Černé hoře.
Hochkönig (2941 m) je krásný kopec, na nějž je možné v zimě vystoupit na lyžích i pěšky. Pro náš výlet na konci ledna jsme si zvolili klasickou výstupovou trasu s traverzem severními svahy Vierrinnenköpfe (2307 m) a s výhledy na Torsäule (2588 m).
Na obzoru nad skalními městy a mystickou krajinou turecké Kapadocie se tyčí vyhaslý vulkán Erciyes Dag (3900 m). Erciyes Dag nabízí rychlý přístup pod kopec a pěkný strmý sjezd. Lákadlo, kterému při prolézání atraktivních památek Kapadokie nejde odolat.
Na přelomu ledna a února 2015 jsme se pohybovali v různých prašanových a sopkových lokalitách severního japonského ostrova Hokkaido. Zbyněk udělal krátký video sestřih zahrnující jak prašan, tak i tvrdý podklad a vítr na sopkách Yotei a Asahidake.
Těžko popsat podmínky běžeckého závodu do sjezdovky na Peklák v České Třebové ve středu 1. dubna 2015. Opravdu aprílové počasí, déšť, silný vítr, krupobití a silné sněžení doprovázelo při prvním běžeckém závodě do vrchu v rámci seriálu Pekelný kilometr 2015.
Martin Štourač a Karel Svoboda z Beton Ski Teamu vyjeli v polovině února 2015 na přibližně sedmiměsíční expedici po Hedvábné stezce. S sebou si berou skialpinistickou výstroj, paraglide a věci na lezení. Na své cestě se chtějí v jednotlivých zemích pokusit o prvosjezdy na lyžích z řady různých kopců. Vyvrcholením výletu by měl být pokus o lyžařský sjezd osmitisícovky.
Tento článek je zaměřen na přehled splitboardových vázání, dostupných na trhu. Nejedná se pouze o výrobky dostupné v ČR, ale dostupné celosvětově. Ceny jsou uvedeny v USD nebo EUR. Splitboardové vázání můžeme rozdělit podle technologie upevnění ke snowboardu, tzv. interface. Zjednodušeně se tedy dělí na dvě skupiny, Voile interface (s drobnými variacemi) a ostatní. Nejpoužívanější variantou je právě Voile interface, ale několik firem používá také své vlastní řešení.
Rekordní počet závodníků se postavil na startovní čáru slovenského etapového závodu typu „Pierra Menta“ nedaleko od Bobrovce v Západních Tatrách. Za krásného počasí s modrou oblohou panovalo na startu velké napětí, protože start se několikrát posouval, než byli převezeni všichni závodníci.