Na Island jsme se vypravili na letní sezónu a původní plán byl vzít s sebou jen kolo. Protože náš trajekt měl připlout koncem dubna, což zdaleka není konec skialpové sezóny na Islandu, a v autě jsme měli ještě nějaké místo, rozhodli jsme se přibalit i lyže. Trajekt z Dánska přes Faerské ostrovy je nezapomenutelný a kromě nekonečného čtyřdenního čekání a houpání na vlnách, dává prostor k plánování vysněných lajn.
Poprvé v historii československých firnových memoriálů v Norsku došlo k posunu termínu konání na přelom května a června, neboť v obvyklém termínu nevycházely nejlépe norské státní svátky. Stejně jako v roce 2018, jsme i na výroční memoriál přijeli předčasně s cílem se „rozehřát“ na kopcích s výhledy na fjordy.
Přejít druhé nejvyšší pohoří Slovenska jsem se chystal už dlouho. Nízké Tatry jsou ale pověstné větrným počasím a mlhami a na exponovaný hřeben je dobré se vydat za hezkého počasí. Když na konci března konečně předpovědní modely hlásily slunečno a bezvětří, sedl jsem do nočního vlaku a brzy ráno už mě vítal Liptovský Mikuláš.
Norsko a obecně Skandinávie je zaslíbenou oblastí pro všechny možné druhy lyžařských a snowboardových aktivit. V případě skialpu nebo splitboardu je k dispozici neuvěřitelné množství vrcholů a sedel s různě obtížnými výstupy a sjezdy. Vybrat si tak může každý zájemce o pohyb na sněhu ať už v prašanu nebo na jarním firnu. Mnohé výstupy přitom mohou být i ledovcové.
Na jaře 2018 jsem poprvé přičichla ke skialpinismu, který mě úplně dostal. V létě jsem se vrátila nadšená z makedonských hor, a bylo jasné, že zimního výjezdu do Makedonie se musím zúčastnit.
Vesnička Wildalpen ležící na severním úpatí rakouského pohoří Hochschwab a její okolí jsou dobře známé vodácké veřejnosti především díky řece Salze. V zimě krajinu přikryje sněhová peřina, která promění zdejší svahy na dosud neobjevený ráj pro zimní turisty a milovníky skialpu.
Od roku 2008 pořádá časopis SNOW festival zaměřený na freeride, skialp, lavinovou prevenci a obecně vše, s čím je možné se setkat v zimních horách. Stejně tak tomu mělo být i letos, kdy byl za místo konání již po několikáté zvolen švýcarský Davos.
Jako skialpová novicka jsem se po krátkém úvodním zaškolení na Setkání skialpinistů 2017 odhodlala pustit do první pořádné skialpinistické akce. Řekli mi: “pojeď do Bosny”, tak jsem jela. Vydána napospas bandě lidí, které jsem nikdy dřív neviděla. Začalo to už odjezdem z Prahy. V autě jsme si všichni sedli tak dobře, že hlavní řidič palič byl už na hranicích se Slovenskem jaksepatří zpruzený – bylo veselo.
„I nad C2 jsme se bohužel stále bořili po kolena do přefoukaných desek sněhu. Jiné expedice zrušily kvůli podmínkám účast. Majestátní Satopanth zůstane v této sezóně zcela nezlezen,“ oznamuje bratská dvojice Jiří a Ondra Švihálkovi 22. května 2018 z tábora pod sedmitisícovkou Satopanth (7075 m). Tato hora je součástí skupiny Gangotri v indickém Garhwalském Himálaji a brněnská bratrská dvojice si ji vybrala za hlavní expediční cíl roku 2018. Nejenom o Satopanthu bude Jiří a Ondra vyprávět na Festivalu Obzory 2018.
BREAKING: krátka videospomienka na spoločensko-športové udalosti v krajine vychádzajúceho slnka vyvolala celosvetový ohlas – „Unáhlili sme sa. Grand prix patrí jednoznačne Kuchynskému štúdiu! Sorry, Rasťo…“ porota MFHF Poprad 2018
Komise tradičního skialpinismu ČHS pořádá výroční Setkání skialpinistů na ukončení kalendářního roku 2018. Setkání se uskuteční v hotelu Bauer na Bílé v Beskydech ve dnech 7. až 9. prosince 2018. Setkání skialpinistů je určeno pro všechny příznivce pohybu ve sněhem pokrytých horách od České republiky až po Himaláje.
Ve dnech 7. až 12. října 2018 se v Innsbrucku uskutečnila konference International Snow Science Workshop (ISSW) 2018, na které se sešlo několik set účastníků od severní Ameriky přes Evropu až po Japonsko.
V seriálu GIRLS ON SKIS představujícím dívky a ženy, které se rády celoročně vyskytují v různých horách, je další dívkou Maruška Zelená. Ačkoliv pochází z Uherského Brodu, hory ji natolik učarovaly, že se před několika lety přesunula do Rožnova pod Radhoštěm, aby to měla blíže do hor. V zimě ji učaroval závodní skialpinismus, a při nedostatku sněhu běhá a leze. Vyhrála třeba B7, Jesenickou stovku a řadu dalších horských běhů.
Lékařská komise Českého horolezeckého svazu, Společnost horské medicíny ČR aMedicínska komisia SHS JAMES SR si Vás dovolují pozvat na 29. Pelikánův seminář pořádaný na počest MUDr. Jiřího Pelikána, který v roce 1988 zahynul při výstupu na Annapurnu.
Rozhovor s Tomášem Krausem, dvojnásobným mistrem světa ve skicrossu, olympionikem, v současné době manažerem olympijské vítězky Evy Samkové a tatínkem dvou dětí – Lucinky a Tomíka, o tom, jak se dostal od závodního lyžování přes freeride až po skialp na rakouských ledovcích v Tyrolsku.