Na konci března 2010 vyšla s jistým odkladem kniha Hory a sníh pojednávající o všech aktivitách na sněhu při sjezdu z vrcholů do údolí. K tomu jsou zahrnuty i aktivity přidružené. Na TuleniPasy.cz budou některé části této knihy využity v metodice pohybu na sněhu a lavinové prevenci. Příslušné články se budou odkazovat sem.
Poslední dotyk lyží se sněhem během předvelikonočního skialpování v severním Švédsku a Norsku se uskutečnil v neděli navečer po návratu z Narviku do nejsevernějšího švédského města Kiruna, které leží přibližně 145 km nad severním polárním kruhem.
Když Vám kamarádi řeknou, že se bude zapíjet narození dvojčat v Liptovském Mikuláši, následně posunou odjezd z pátku odpoledne na sobotu, co uděláte? Vzpomenete si, kde jste byli minulý týden (Skialpinistický kurz s Hedvábnou stezkou v Západních Tatrách – slunce, mráz a kosovka).
V minulém roce se díky lyžařské expedici v Peru na oblohu vyšvihly tři nové hvězdy českého alpinismu, jedna však bohužel také vyhasla. Přečtěte si druhý díl rozhovoru o extrémním lyžování v pohoří Cordillera Blanca! Co obnáší sjíždění pětapadesátistupňových svahů v šestikilometrové výšce a jaké vybavení členové Kejda ski teamu používali?
Nebude to žádná nadsázka, když napíšu, že se v minulém roce na oblohu vyšvihly dvě nové hvězdy českého alpinismu. Stalo se tak poté, co se Jiřímu a Ondřejovi Švihálkovým spolu s Jakubem Mackem podařil český prvosjezd západní stěny Peruánské šestitisícovky Ranrapalca. Jak se bratrské duo k extrémnímu lyžování dostalo a jak expedice probíhala?
Kejda Ski Team je brněnská formace extrémních lyžařů tvořená bratry Švihálkovými a Jakubem Mackem. Loňskou sezónu se do toho opravdu opřeli a mají za sebou nejeden strmý sjezd v Tatrách, Alpách, norských Lofotech a v peruánských Andách.
V sobotu 7. prosince bylo během Výroční schůze 155. horolezeckého oddílu Vsetín 2013 navrženo provětrání stoupacích pásů na nedělní půl den. Ačkoliv mnozí nevěřili, že se po výročce podaří vstát v brzkých ranních hodinách – před šestou ráno jsme odjížděli ze Vsetína. Naším cílem bylo podívat se jak to vypadá se sněhem v oblasti Poludňového grúňu (1460 m).
Koncem října 2013 se mě kolega zeptal: „Máš už hen ten bazmek na ledovec se spoustou špagátů. Vyrábí to Mammut a je to prý fajne“, což byla dostatečná motivace k tomu se podívat, o co vlastně jde. Původní nápad jen se podívat se rychle změnil v alternativní – hned koupit. Proč takové rychlé rozhodnutí k pořízení Mammut RescYou?
První prosincový týden 2013 trávím pracovně v hlavním městě Chorvatska, a k tomu jsem si samozřejmě vzal lyže, neboť přímo nad Záhřebem je Skijalište Sljeme, kde se například jezdí Svěťák žen – Snow Queen Trophy Zagreb/Sljeme. Lyže jsem zatím nevyužil.
Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou sem jela ve čtvrtek do Brna Žlutákem s báglem a sněžnicemi v ruce, abych se poprvé v životě zúčastnila ledovcového kurzu. Od 7. do 10. listopadu 2013 jsme se pohybovali v Ötztálských Alpách…
Čhadar,několikadenní putování po zamrzlé řece Zanskar 100 km dlouhou roklí z Ladaku do vysokohorských vesnic centrálního Himaláje, které během drsné zimy představuje pro domorodce jediné spojení s civilizací…
Na přelomu listopadu a prosince uspořádala Komise tradičního skialpinismu ČHS Setkání skialpinistů 2013 v Krkonoších na Dvoračkách (1140 m) h zaměřené na tradiční skialpinistické aktivity. Účastníci se do Krkonoš sjížděli během pátečního večera a noci.
V listopadu 2013 byla na Fóru alpinismu na pražském Smíchově pokřtěna kniha „Průvodce horskou a cestovní medicínou“ (Petit guide medical pour le voyage) od francouzského lékaře Emmanuela Cauchyho, jemuž se přezdívá Doktor Vertical.
První listopadový víkend jsme vyjeli na Testování vybavení ve Velké Fatře, 2.-3.11.2013. Asi mnohé hned napadne otázka: „Proč vůbec dělat dvoudenní testování nového vybavení na příští rok přímo na horském hřebenu a ještě v dešti?“ Odpověď je jednoduchá – dnes je k dispozici obrovský výběr všeho možného vybavení a někdy je těžké se v něm orientovat…
Vo februári 2011 sme boli tri týždne lyžovať (a hlavne cestovať) v Arménsku a Gruzínsku (Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 – přehled výsledků). Po dlhšej ako dlhej dobe sa pánovi inžinierovi uráčilo posadiť sa k strihacej mašine a dorobiť naozaj veľmi krátky film zo skialpinisticko-snowboardového cestovania po týchto dvoch krajinách…