Íránskou islámskou republiku spojujeme s tím, že byla zařazena na „Osu zla“, má krásná historická města, velké zásoby ropy a rozsáhlé pouštní oblasti. Míň už se ví, že se území Íránu pyšní taky řadou vysokých pohoří a v mnoha z nich najdeme po většinu zimy dostatek sněhu pro lyžování nebo skialpinismus.
La Patrouille des glaciers (Ledovcová hlídka), velmi známý a vůbec jeden z nejstarších skialpových závodů pořádaný ve Švýcarsku má počátky ve 40. letech dvacátého století. O jeho organizaci se stará švýcarská armáda.
Arolla je známým lyžařským střediskem, nad nímž dominantně vyčnívá vrchol Pigne d’Arolla (3790 m), který patří ke klasickým cílům při vysokohorském skialpinistickém přechodu Haute Route z Chamonix do Zermattu. Spousta dalších vrcholů a sedel v okolí je vhodných pro skialpinistické výlety různého stupně obtížnosti.
V italské oblasti Alpago Piancavallo probíhá od 23. února do 2. března 2017 Mistrovství světa v závodním skialpinismu. Českou republiku reprezentují v juniorech David Novák a mezi seniory Tomáš Lichý. Slovenská účast je výrazně vyšší, když startují čtyři muži a dva junioři. V dámských kategoriích nemá Česká republika ani Slovensko žádné zastoupení.
Mekka ve skialpinismu znamená alespoň u nás v Třinci Žiarskou dolinu, pro níž je tady na webu už uvedena řada sjezdů v Katalogu skialpových túr. Žiarská dolina se vyznačuje malebnou krajinou, velkými horami, houpavými sjezdy, mnoha sedly a ještě více žlaby až po skalnaté super extrémy z Baníkova, Prislopu a za Žiarským sedlem také z Ostrého Roháče.
Prvním a nejrozsáhlejším skialpinistickým areálem v České republice je oblast vrcholu Bouřňák (869 m) v Krušných horách. Díky poloze Bouřňáku nad obcí Hrob byl zvolen snadno zapamatovatelný název Skialp nad Hrobem. Skialpinistický areál je ideálním tréninkovým místem jak pro pokročilé, tak i pro začátečníky.
Milujete kouzlo zimních hor a ještě jste nebyli na skialpech? Velká chyba! Pro ty, co nevědí, jak začít, připravila Rock Point Dynafit Skialp Academy skvělou příležitost vyzkoušet si vybavení, udělat první krůčky nebo zdokonalit své schopnosti na skialpech i v lavinové problematice.
Zimní sezóna 2016-2017 je po několika slabých zimách konečně štědrá na bohatou sněhovoou nadílku. Výborné sněhové podmínky je možné využít různými způsoby od lyžařských a snowboardových aktivit přes boby, sáně, až po jízdu na horském kole s velmi širokými pneumatikami – fatbike. Pec pod Sněžkou je ideálním nástupním místem pro jízdu na fatbike.
Poblíž St. Moritze je řada krásných vrcholů a ledovců vhodných na skialpinistické aktivity různé obtížnosti. Nenáročným ledovcovým přechodem může být okruh z Morteratsch kolem čtyřtisícovky Piz Bernina a nižšího Piz Roseg (3937 m) do Pontresiny. Podle aktuálních podmínek je možné v této oblasti absolvovat řadu dalších skialpových výletů.
Japonská lyžařská střediska jsou proslulá svými výbornými sněhovými podmínkami a hlavně prašanem. Světovou proslulost má hlavně Niseko na ostrově Hokkaido, ale neměly by se opomíjet ani střediska na jiných ostrovech. Jedním ze středisek, které při lyžování nabízí výhledy na Japonské moře je prašanové eldorádo Charmant Hiuchi.
K myšlence vyrobit si vlastní lyže mně dohnal předmět Kompozitní materiály, který jsem studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zrovna bylo období výběru bakalářských prací a po několika konzultacích bylo rozhodnuto, vyrábím si lyže na bakalářku.
Lyžování s vrtulníkem neboli heliskiing je to nejlepší, co se dá s lyžemi nebo snowboardem na zimních horách zažít. Kolébkou heliskiingu je Britská Kolumbie v Kanadě, kde první výpravy s lyžemi a vrtulníkem začal organizovat zakladatel tohohle sportu Hans Gmoser. Jak si tedy nejlíp užít jízdu v čerstvém prašanu?
V mém případě probíhá skialp příprava asi tak, že dělám tisíc a jeden sport – v zimě tedy převážně skialp. Většinou se toulám po horách sama či s přáteli, kde se snažím nachodit kopce. Nejsem jedním z těch, co jim pípá hrudní pás, sledují každý gram výstroje nebo si váží vločky k snídani.
Davos patří společně se St. Moritzem k nejstarším a nejproslulejším švýcarským lyžařským střediskům, v nichž se rozsáhlé lyžařské aktivity datují do druhé poloviny devatenáctého století. Z pěti davoských lyžařských oblastí je několik ideálních pro freeridové aktivity různé obtížnosti.
V lednu 2017 panovaly po mnoha letech výborné sněhové podmínky jak v České republice, tak na Slovensku. Využili jsme toho, a předposlední lednový víkend vyrazili na skialpové poběhání v Malé Fatře. Zažili jsme přitom neuvěřitelnou variabilitu sněhu, kterou jsme dosud znali jen ze sjezdů sopek na Kamčatce.