Hlava se Ti motá, tak vysoko jsi ještě nebyl. Výhledy neskutečné, ale zase to šimrání v zádech. Slunce už je nízko, sotva stojíš na úzkém vrcholovém hřebínku, bezpečnější to bude na čtyřech. Teď, že mám nasadit lyže a pustit to dolů po rychle tvrdnoucím svahu?
Na začátku listopadu jsme ve dnech 4. až 5. listopadu měli možnost vyzkoušet novinky firmy K2 na zimní sezónu 2014-2015. K vyzkoušení jsme zajeli do rakouského lyžařského střediska Sölden, kde se nachází testovací centrum K2. Zatímco dole v Söldenu pršelo, od 2300 metrů velmi hustě sněžilo, což ovlivnilo i naše praktické zkoušení.
“Jedeme do Norska”, říká mi můj kamarád Marek, který nemá rád horké letní dny. Prý je v Norsku i v létě zima. Hm, v červenci bylo rovných 27 °C, nosy spálené od sluníčka, teplé oblečení jsme mohli nechat doma. Marek měl pravdu, v Norsku je fakt zima. To ovšem musíte přijet o několik měsíců později.
V posledním říjnovém týdnu v Rakouských Alpách pořádně nasněžilo i na skialpovou tůru. V rychlosti a po meteo analýze vybírám místo, kde se střetly tři fronty. Jednám okamžitě, ovolávám známé a nikdo nevěří, bohužel.
V reakci na rozebranou lavinu na Nockspitze přišlo následující vyjádření od Alponoše: „Jo, očumovat holky a nutit je k všemožnýmu pózování pod záminkou fotografického zvěčnění, to by ti šlo. Taky nepřítomně zírat na nekonečná údolí a rozeklané štíty, v tom seš taky extra třída, o tom žádná.“
Z vrcholu Studniční hory do Obřího dolu se jezdívaly závody na lyžích Maiskirennen po dobu více než třiceti let v květnovém termínu. Velké popularity tento závod dosahoval ve třicátých a čtyřicátých letech, z nichž jsou následující unikátní fotografie z knihy Die skisportlichen Erfolge der Sudetenjugend 1939-1944 od Dr. Pepiho Erbena.
Na skialpovou tůru počátkem června 2014 to už nikde nevypadá. Dokonce i ledovce hlásí nedostatek sněhu. Není se co divit, tato sezóna byla na tom se sněhem hodně špatně. Oceánské proudění od severu Německa přinášející předjarní srážky do našich končin a na Slovensko se odklonilo vlivem velkých sněhových srážek na jižním hřebenu Alp.
Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.
Uděláš oblouk doleva a oko periferně zahlédne něco nezvyklého – prasklinu rozebíhající se napříč celým svahem. Mozek Ti nejdřív říká, že to je ledovcová trhlina. Ale hned se opravuje – jsi ani ne ve 2500 metrech a pod sebou máš jen asi 30cm sněhu. Rychle Ti dochází, že jsi právě odřízl celý svah a svezeš se v základové lavině…
Pro vyznavače pohybu ve volném terénu na sněhu nabízí Beskydy mnoho možností. Jestliže si chcete užít jejich klid, ticho a malebné scenérie, zapomeňte na nejvyšší Lysou horu (1323 m), a zamiřte na opomíjený a liduprázdný vrchol Travný. V zimě jsou pro výstup na Travný ideální sněžnice.
Alto Adige, Süd Tirol, alebo po našom Južné Tirolsko sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou, stálym počasím a prírodou, ktorej zvodom neodoláš a vybehneš popasovať sa s niektorou z blízkych trojtisícoviek.
S blížícím se začátkem sněhové sezóny v evropských horách je vhodné se zamyslet nad tím, co by mohlo celoročně potěšit každého nadšence do zimních sjezdových sportů třeba jako vánoční dárek. Odpověď může být jednoduchá – kalendář plný nádherných fotek z freeridu v různých částech světa.
Z dnešního pohledu naprosto ojedinělý sjezdařský, či spíše freeridový závod Maiskirennen byl pořádán z vrcholu Studniční hory na dno Obřího dolu v Krkonoších od roku 1928 po dobu přibližně třiceti let.
Po předchozím rozlyžování se na Hoher Sonnblicku a ve východním žlabu Mt. Maudit ještě dále zůstáváme v Chamonix. Začátkem května 2014 prší, a proto vydatně odpočíváme v hotelu Rolba Inn. Počasí se zase lepší a je třeba zmizet pryč z toho civilizačního humusu.
Poloostrov Kamčatka nabízí vynikající terény pro skialpinismus a freeride na různě vysokých kopcích. Sjezdy s největším převýšením za proměnlivých sněhových podmínek vedou z aktivních a neaktivních sopek, z nichž nejbližší jsou do třiceti kilometrů vzdušnou čarou od Petropavlovska-Kamčatského. Jak to na Kamčatce vypadalo z hlediska skialpu na přelomu dubna a května 2013 ukazuje následující video.