Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
Když se nám v srpnu 2023 podařilo vystoupat na nejvyšší vrchol Pamíru Pik Ismoil Somoni, padesátou nejvyšší horu světa do bezmála 7500 metrů, nečekali jsme, že to největší nebezpečí expedice na nás nečeká při lyžařském sjezdu, ale asi o dva týdny později o stovky kilometrů dále na řece Iskander Darya. O tom ale více později.
Studentka Jitka Richterová je další dívkou v seriálu GIRLS ON SKIS, která představí svou cestu k různým sportovním aktivitám v horách. Kromě toho, že je v zimě 3-4 krát týdně na lyžích, tak přes léto vyráží na jedno až dvouměsíční sólové cyklovýlety.
„I nad C2 jsme se bohužel stále bořili po kolena do přefoukaných desek sněhu. Jiné expedice zrušily kvůli podmínkám účast. Majestátní Satopanth zůstane v této sezóně zcela nezlezen,“ oznamuje bratská dvojice Jiří a Ondra Švihálkovi 22. května 2018 z tábora pod sedmitisícovkou Satopanth (7075 m). Tato hora je součástí skupiny Gangotri v indickém Garhwalském Himálaji a brněnská bratrská dvojice si ji vybrala za hlavní expediční cíl roku 2018. Nejenom o Satopanthu bude Jiří a Ondra vyprávět na Festivalu Obzory 2018.
Jsem trochu ostuda, ale Jeseníky jsem vůbec neznala. Abych vůbec poznala ty nejhezčí a nejprofláklejší místa, každoročně se hlásím na nějaký tamní trailový závod. Letos to vyhrála Jesenická stovka, neboť není čas ztrácet čas a je lepší toho poznat víc při jednom zátahu, nechť je zážitek intenzívnější.
Koncem března se mi zcela neplánovaně podařil zajímavý podnik. Ve třech dnech jsem s podporou parťáků zlyžoval tři vážné extrémní sjezdy, všechny v 800 metrů vysokých stěnách a ve třech různých údolích. Přitom jsme jeli jen obhlídnout podmínky a při nejlepším sjet jednu velkou linku.
Hodně touhy a ještě víc obav…na skialpech už jezdím, co pamatuji, ale takové ty věci kolem komína. Po jedné tragické události jsem se zimním Vysokým Tatrám asi 15 let vyhýbala. Už bych se zase mohla vrátit…
V dalším dílu seriálu GIRLS ON SKIS představíme Moniku Novákovou, která se po studiu fashion designu na Vysoké škole umělecko průmyslové pracovala nějakou dobu na vývoji lyžařského oblečení pro německý Völkl. Posléze se začala naplno věnovat výuce lyžování a lyžování ve volném terénu. V současné době je po dobu evropské zimy v Evropě a místo léta tráví půl roku lyžováním v Chile.
Čtvrtý ročník československého firnového memoriálu v Norsku se uskuteční ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS a tulenipasy.cz v oblasti Jotunheimen a Hurrungane (podle počasí je možnost přesunu i jinam) ve dnech 16. až 21. května 2018. Všichni skialpinisté a splitboardisté různého věku a pohlaví jsou vřele vítáni na společném zakončení zimní sezóny.
Žádné velké plánování, na konci ledna první email od bráchy, pět lidí obratem potvrzuje. Kupujeme letenky, Tomáš nakonec ruší pár dnů před odletem, vyrážíme čtyři. Odpoledne na letišti klasické vyjednávání o nadměrných zavazadlech s lyžemi a příliš těžké bagáži.
Skialpinistická legenda s názvem BOKAMI, zkráceně BZT. Nejtěžší závod na Slovensku a prý také jeden z deseti nejtěžších závodů světa? Zajímalo by vás, co je na tom pravdy? Mě ano. Proto jsem se na letošní Bokami Západných Tatier ve dnech 22. až 24. března 2018 vydala i já.
Na webových stránkách www.tulenipasy.cz, zaměřených na veškeré zimní aktivity se sjížděním kopců, jek dispozici čtenářům nově průvodcovská sekce. Jedná se o katalog skialpinistických túr, v němž se postupně budou objevovat inspirující tipy na skialpinistické a splitboardové výlety z celého světa.
A je to tady nejdůležitější skialpový závod sezóny 2017-2018 se tentokráte odehrával v Rokytnici nad Jizerou a ne ve Špindlerově Mlýně. Zakončil jsem tak vynikající zimu ve skialpových závodech.
Na Slovensku jsou obecně známé skialpinistické a splitboardové aktivity z Vysokých a Západních Tater, stejně jako z Malé Fatry. Z kopců na jich od hřebene Nízkých Tater toho moc známého není. V městě Detva pod samotným pohořím Poľana je agilní splitboardový klub Bord N Roll…
Ačkoliv podmínky v Tatrách se děsně rychle mění, tak se mi nečekaně už v lednu podařilo sjet tři těžké sjezdy se sklonem nad 50° a značnou expozicí! Přitom Ďáblův žlab byl pro mě dosud technicky nejtěžším sjezdem. Když to nečekáš a jsi připravený, tak můžeš zažít opravdu fantastické věci!