Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.
Uděláš oblouk doleva a oko periferně zahlédne něco nezvyklého – prasklinu rozebíhající se napříč celým svahem. Mozek Ti nejdřív říká, že to je ledovcová trhlina. Ale hned se opravuje – jsi ani ne ve 2500 metrech a pod sebou máš jen asi 30cm sněhu. Rychle Ti dochází, že jsi právě odřízl celý svah a svezeš se v základové lavině…
Pro vyznavače pohybu ve volném terénu na sněhu nabízí Beskydy mnoho možností. Jestliže si chcete užít jejich klid, ticho a malebné scenérie, zapomeňte na nejvyšší Lysou horu (1323 m), a zamiřte na opomíjený a liduprázdný vrchol Travný. V zimě jsou pro výstup na Travný ideální sněžnice.
Alto Adige, Süd Tirol, alebo po našom Južné Tirolsko sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou, stálym počasím a prírodou, ktorej zvodom neodoláš a vybehneš popasovať sa s niektorou z blízkych trojtisícoviek.
S blížícím se začátkem sněhové sezóny v evropských horách je vhodné se zamyslet nad tím, co by mohlo celoročně potěšit každého nadšence do zimních sjezdových sportů třeba jako vánoční dárek. Odpověď může být jednoduchá – kalendář plný nádherných fotek z freeridu v různých částech světa.
Co dělat na Kamčatce, když už je téměř léto a počasí je nádherné? Třeba si v pátek 13. června vyšlápnout na vulkán Viljučinskij (2173 m), který se tyčí na jih od Avačinské zátoky jako pravidelný kužel převyšující výrazně okolní vrcholy…
Kniha Laviny v Krkonoších vydaná Správou KRNAPu si předsevzala komplexní pojednání o lavinové problematice v nejvyšším českém pohoří, což už předem zaručuje autorský kolektiv Milena Kociánová, Viktor Kořízek, Valerián Spusta a Andrzej Brzeziński…
Áno, som buržuj. Na konci sezóny som sa obdaroval novými Volkl Nunataq. Pri dĺžke 186 cm má jedna lyža toľko gramov, že ma to donútilo položiť si otázku: čo s tým? Po krátkej úvahe bola odpoveď jasná: treba ľahšie viazanie…
Čhadar,několikadenní putování po zamrzlé řece Zanskar 100 km dlouhou roklí z Ladaku do vysokohorských vesnic centrálního Himaláje, které během drsné zimy představuje pro domorodce jediné spojení s civilizací…
V listopadu 2013 byla na Fóru alpinismu na pražském Smíchově pokřtěna kniha „Průvodce horskou a cestovní medicínou“ (Petit guide medical pour le voyage) od francouzského lékaře Emmanuela Cauchyho, jemuž se přezdívá Doktor Vertical.
První listopadový víkend jsme vyjeli na Testování vybavení ve Velké Fatře, 2.-3.11.2013. Asi mnohé hned napadne otázka: „Proč vůbec dělat dvoudenní testování nového vybavení na příští rok přímo na horském hřebenu a ještě v dešti?“ Odpověď je jednoduchá – dnes je k dispozici obrovský výběr všeho možného vybavení a někdy je těžké se v něm orientovat…
Vo februári 2011 sme boli tri týždne lyžovať (a hlavne cestovať) v Arménsku a Gruzínsku (Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 – přehled výsledků). Po dlhšej ako dlhej dobe sa pánovi inžinierovi uráčilo posadiť sa k strihacej mašine a dorobiť naozaj veľmi krátky film zo skialpinisticko-snowboardového cestovania po týchto dvoch krajinách…
Představení knihy Hory a sníh v pořadu 3 minuty s … televize HD+.
V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Jan Pala o svých cestách na dalekou Kamčatku a skialpinismu na aktivních vulkánech.
Ve 148. dílu pořadu Travel journal připravovaném televizí HD+ se podrobněji probíralo, co a jak se dá dělat na Kamčatce s lyžemi, co je k tomu potřeba, zda tam hrozí laviny a jak jsou na tom kamčatští medvědi.