V posledních letech jsme svědky obrovského boomu lyží do volného terénu. Nenajdete snad jedinou klasickou lyžařskou firmu, která by nenabízela lyže na skialpové aktivity nebo freeride. Jak se ale v tom velkém množství různých modelů lyží, jejich tvarů, délek, šířek pod vázáním a použitých materiálů vyznat? Vše záleží na přístupu – může to být buď jednoduché, nebo hodně složité.
Spojení různě obtížného výstupu od pohodového pohybu na tuleních pásech až po horolezecký výstup s lyžemi na batohu a cepínem (cepíny) v ruce se sjezdem na lyžích nebo snowboardu (splitboardu) vytváří pro každého hodnotný sportovní zážitek.
Jsou vám lyžařská střediska malá? Raději byste si prošlapávali vlastní stopu svahem? Různých návodů, jak začít se skialpem, je na internetu a v časopisech spousta. Netradičně Vám představíme skialp podle Vašich dosavadních zkušeností ve volném terénu.
Na sjezdovkách dnes „umí“ lyžovat každý, kdy téměř jakýkoliv upravovaný svah není pro většinu dnešních lyžařů a lyžařek žádný problém. Jakmile se ale najede do volného terénu, v němž se mění sníh a vyskytují se v něm různé překážky, sjezdovkoví lyžaři často zjistí, že zas tak úplně lyžovat neumí. Co když se to chtějí naučit?
Vysoko nad severním polárním kruhem v Tromsø a jeho okolí se uskutečnil International Snow Science Workshop 2024 ve dnech 23. až 27. září. Více než 700 aktivních i pasivních účastníků se každý den scházelo na celodenní program zahrnující přes 250 příspěvků ve formě přednášek a posterů.
Ačkoliv se při progapaci lyžování v České republice používají i freeridové fotky, žádná možnost freeridu s využitím vleků a lanovek v České republice není. Výjimkou je třeba sjezdovka 16a na Černé hoře v Jánských Lázních. Kde, co a jak navštívit pro zlepšení sjezdu při skialpu?
Komise tradičního skialpinismu ČHS ve spolupráci se Společností horské medicíny pořádá každoroční Setkání skialpinistů ve dnech 13. – 15 prosince 2024. Setkání skialpinistů se po sedmi letech uskuteční na proslulém místě – Brádlerových boudách.
Historie pohybu na lyžích ve volném terénu sahá až k objevu lyží, kdy šlo o čistý pohyb volnou zasněženou přírodou bez mechanizace. Kromě nadšených sportovců byl pohyb na lyžích také nedílnou součástí vojenského výcviku v řadě evropských i mimoevropských zemí. Krásné fotografie z poloviny 20. století nafotil Harry Rowed z Kanady.
Volba vhodné pohybové činnosti k přípravě na zimní sezónu může rozhodovat o celkovém vyznění každého výletu s tuleními pásy. Výsledkem bude, že se při jakémkoliv výstupu budete blaženě usmívat a tento úsměv se změní v úplně blažený při jakémkoliv sjezdu. No dobře, třeba v krustě to nebude rohlík od ucha k uchu, ale jen malý úsměv.
Web TuleniPasy.cz zve na festival Obzory – největší outdoorový festival v Česku, který proběhne tradičně druhý listopadový víkend v Praze. Nabitý program láká na skialpy do Alp, Balkánu i na Kavkaz a poskytne know-how, jak se vyhnout lavinám.
Do skialpového vybavení nepatří jen standardní skialpový set a lavinová výbava. Patří sem i různé „doplňky“, z nichž fitness skialpinista využije asi jen čelovku. Mezi doplňující výstroj a výzbroj patří vybavení použitelné na ledovci a ve strmějším terénu – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky, stoupací železa na skialpinistické vázání a třeba také „hračky“ do sněhem zasypaného terénu – sněhové pily, a pomůcky pro měření sněhu.
Ve dnech 1. až 5. května 2024 se v norském pohoří Sunnmøre uskutečnil výroční desátý ročník skialpinistického memoriálu organizovanového norskými Čechy a Slováky ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS. Letošní setkání bylo posunuté na začátek května tak, aby se dalo skialpovat celou dobu nad fjordy.
Po skromných počátcích, kdy se nultého ročníku memoriálu zúčastnili pouze tři organizátoři, dosáhl československý firnový memoriál v Norsku již desátého pokračování. NorSKI skialp (šlapaní, splitboard a freeride) – Czechgang pod vedením ředitele memoriálu Rosti Harudy a ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS tímto zvou na první kulatý ročník Československého firnového memoriálu v Norsku ve dnech 30. dubna až 5. května 2024.
Ve Vysokých Tatrách jsem už byla v létě, ale v zimě ještě nikdy. Táta si tak vymyslel, že už je na čase, abych se v patnácti letech podívala na skialpy do Vysokých Tater. Prý je na to nejvhodnější Chata pri Zelenom plese a akce nazývaná Ropákův memoriál. S Ladou jsem se tak “dobrovolně” vydala za poznávám krás slovenských hor do Doliny Zeleného plesa na konci prosince 2023.
Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.