Telemark je původní styl lyžování, který postupně ustoupil do pozadí. Dnes se jezdí telemarkem jak ve volném terénu, tak na sjezdovkách včetně závodů. S tuleními pásy se jedná o aktivitu plně srovnatelnou se skialpem.
Zkus štěstí v soutěži se slovenskou značkou Northfinder a vyhraj prvotřídní hybridní bundu na skialp, turistiku či běžky – dámskou bundu Križna nebo pánskou Solisko.
Cestovať s lyžami autom alebo autobusom vie každý. Cestovať s lyžami lietadlom, to už je iná káva. Lyžiari majú pred lietadlom rešpekt. A pritom lietať je také ľahké! Ale nepredbiehajme. Na začiatok prezradím, že sa to dá, ale treba pri tom rozmýšľať.
Pro pohyb na splitboardu platí při výstupu podobná pravidla a techniky jako pro výstup s lyžemi. Pouze u dvoudílného splitboardu si musíme zvyknout, že šířka lyžin neumožní zatížení hrany ve stejné míře jako lyžařům.
Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.
Splitboard existuje už více než čtvrt století a otevřel libovolné volné terény i snowboardistům, kteří byli do té doby odkázáni na výstup na sněžnicích s prknem na zádech. V posledním desetiletí zažil splitboard obrovský boom a spousta firem se věnuje vývoji a výrobě vázání i „rozříznutých“ prken.
Lyžování ve volném terénu má řadu podob od mírných širokých plání přes lesní porosty až po velmi strmé kuloáry a žlaby. V místech s vyšším množstvím sněhových srážek se k uvedeným může přiřadit také jízda v potočních korytech s hopsáním přes terénní nerovnosti nebo přímo úplně „hopsinkové“ pillows, nebo-li polštáře.
Sněhové laviny jsou zkoumány ze všech možných úhlů i pohledů od čistě „uživatelského“ přístupu vhodného pro každého, kdo se pohybuje na tuleních pásech s lyžemi nebo splitboardem. Na volitelný předmět fyzikální seminář FJFI ČVUT Praha v zimním semestru 2020-2021 jsem si připravil vliv lyžaře na možné uvolnění sněhové laviny.
V dobách, kdy internet znalo jen pár zasvěcených a hitem mobilní komunikace byla Nokia 5110 (tlačítkový telefon s možností uložení pár kontaktů a SMS) se nám v zimě stala nepříjemná příhoda se samovolně uvolněnou lavinou. Zatímco dnes jsou k dispozici velmi podrobné lavinové předpovědi, tehdy se dalo něco málo zjistit jen telefonátem na horskou službu.
Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.
V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.
Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.
Pokud ještě nemáš vlastní skialpinistickou výbavu, je tu skvělá možnost, jak si na celou sezónu zajistit vybavení za super cenu. Intersport – Sport Pec v Peci pod Sněžkou nabízí sezónní výpůjčku kvalitních skitouringových setů.
Skialpující rodiče mají tendence „zatáhnout“ do stejné aktivity i své děti. Je to velmi záslužná tendence, ale musí se postupovat krok za krokem. Nic nepřehánět a věnovat se hlavně zlepšování sjezdových schopností dětí než s nimi bude plnohodnotně možné vyrazit na skialp se sjezdem volným terénem. Začít se může už u malých dětí, ale přechod na tradiční skialp by měl být s ohledem na schopnosti dítěte ve věku 8-10 let.