Prošlapávat vlastní stopu čerstvě napadaným prašanem budí v každém milovníkovi skialpinismu pocity euforie. Tedy pokud mu skrz špatné oblečení nefouká na záda a nemrznou ruce i nohy. Co na sebe při aktivním pohybu v mrazivém počasí, doporučí slovenská značka Northfinder.
Na trhu je spousty vybavení a po další sezóně bez sjezdovek to vypadá na další skialpovou sezónu. Všechny sjezdy si budeme muset zasloužit. Kdo si co nevyšlape, si nesjede. A na horách se objeví tedy další začátečníci, kteří se neorientují a tápají v nabídce, termínech a v názvosloví. Dynafit tak nově zákazníkům nabízí celé sety tzv. systémy, aby jim usnadnil výběr vhodného skialpového vybavení. O co tedy jde? Jedná se o balíčky, které obsahují: skialpový set + boty + batoh + oblečení. V Dynafitu jsou připraveni. A vy?
Při jakýchkoliv pohybových aktivitách se je možné rozbít složitě nebo jednoduše. Jak se dá vymlet prakticky z ničeho a jak si u toho může člověk pěkně natlouct, mě donutilo se nad sebou zamyslet. A sepsat i k tomu pár řádků.
Komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého srazu uspořádala pravidelné Setkání skialpinistů v Krkonoších ve dnech 10.-12. prosince 2021. V horském hotelu Štumpovka na chatě Dvoračky se sešli v hojném počtu jak zájemci o tradiční, tak i závodní skialpinismus.
V posledních letech došlo k obrovskému rozmachu pohybu na skialpinistických lyžích v rámci lyžařských středisek. Zatímco před dvaceti lety by nikoho nenapadlo chodit na tuleních pásech po sjezdovkách, většina dnešních skialpinistů patří spíše do sekce sjezdovkových fitness skialpinistů.
Zkus štěstí v soutěži se slovenskou značkou Northfinder a vyhraj prvotřídní hybridní bundu na skialp, turistiku či běžky – dámskou bundu Križna nebo pánskou Solisko.
Cestovať s lyžami autom alebo autobusom vie každý. Cestovať s lyžami lietadlom, to už je iná káva. Lyžiari majú pred lietadlom rešpekt. A pritom lietať je také ľahké! Ale nepredbiehajme. Na začiatok prezradím, že sa to dá, ale treba pri tom rozmýšľať.
Pro pohyb na splitboardu platí při výstupu podobná pravidla a techniky jako pro výstup s lyžemi. Pouze u dvoudílného splitboardu si musíme zvyknout, že šířka lyžin neumožní zatížení hrany ve stejné míře jako lyžařům.
Pohyb na tuleních pásech a lyžování je možné provozovat pouze po část roku. Od jara do podzimu, případně i v zimě mimo pobytu na horách, je potřeba děti vhodným způsobem „unavovat“. K tomu existuje řada adekvátních aktivit rozvíjejících jak pohybové schopnosti, tak orientaci v terénu a přístup k přírodě obecně.
Splitboard existuje už více než čtvrt století a otevřel libovolné volné terény i snowboardistům, kteří byli do té doby odkázáni na výstup na sněžnicích s prknem na zádech. V posledním desetiletí zažil splitboard obrovský boom a spousta firem se věnuje vývoji a výrobě vázání i „rozříznutých“ prken.
Lyžování ve volném terénu má řadu podob od mírných širokých plání přes lesní porosty až po velmi strmé kuloáry a žlaby. V místech s vyšším množstvím sněhových srážek se k uvedeným může přiřadit také jízda v potočních korytech s hopsáním přes terénní nerovnosti nebo přímo úplně „hopsinkové“ pillows, nebo-li polštáře.
Sněhové laviny jsou zkoumány ze všech možných úhlů i pohledů od čistě „uživatelského“ přístupu vhodného pro každého, kdo se pohybuje na tuleních pásech s lyžemi nebo splitboardem. Na volitelný předmět fyzikální seminář FJFI ČVUT Praha v zimním semestru 2020-2021 jsem si připravil vliv lyžaře na možné uvolnění sněhové laviny.
V dobách, kdy internet znalo jen pár zasvěcených a hitem mobilní komunikace byla Nokia 5110 (tlačítkový telefon s možností uložení pár kontaktů a SMS) se nám v zimě stala nepříjemná příhoda se samovolně uvolněnou lavinou. Zatímco dnes jsou k dispozici velmi podrobné lavinové předpovědi, tehdy se dalo něco málo zjistit jen telefonátem na horskou službu.
Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.