Z dnešního pohledu naprosto ojedinělý sjezdařský, či spíše freeridový závod Maiskirennen byl pořádán z vrcholu Studniční hory na dno Obřího dolu v Krkonoších od roku 1928 po dobu přibližně třiceti let.
Po předchozím rozlyžování se na Hoher Sonnblicku a ve východním žlabu Mt. Maudit ještě dále zůstáváme v Chamonix. Začátkem května 2014 prší, a proto vydatně odpočíváme v hotelu Rolba Inn. Počasí se zase lepší a je třeba zmizet pryč z toho civilizačního humusu.
Ve volném terénu je jedna věc jistá, nikdo nikdy nikomu nezaručí vynikající sněhové podmínky v rámci jednoho sjezdu nebo v průběhu jednoho dne. Naučit se lyžovat ve značně proměnných sněhových podmínkách je základním úkolem každého, kdo se chce pustit dál od betonových povrchů současných sjezdovek v lyžařských střediscích.
Lavinové vybavení zahrnuje v prvé řadě podle současných znalostí základní lavinovou trojici – lavinový vyhledávač, sněhovou lopatu a lavinovou sondu. V tomto článku je podrobněji uvedena důležitost jednotlivých částí této trojice.
Poloostrov Kamčatka nabízí vynikající terény pro skialpinismus a freeride na různě vysokých kopcích. Sjezdy s největším převýšením za proměnlivých sněhových podmínek vedou z aktivních a neaktivních sopek, z nichž nejbližší jsou do třiceti kilometrů vzdušnou čarou od Petropavlovska-Kamčatského. Jak to na Kamčatce vypadalo z hlediska skialpu na přelomu dubna a května 2013 ukazuje následující video.
Čekání na dobré podmínky končí, ty ideální jsou asi v nedohlednu (že by příští zima?), takže nezbývá než se sbalit a jet to vyzkoušet do lyžařské, skialpinistické a freeridové mekky – francouzského Chamonix s mezizastávkou na Hoher Sonnblicku.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, které se bude konat na horském hotelu Martiňák (785 m) v Beskydech ve dnech 5. až 7. prosince 2014.
V pražském Klubu cestovatelů se v úterý 30. 9. 2014 uskutečnil Skialpový večer s cílem představit web TuleniPasy.cz. Za velkého zájmu diváků byla během večera představena většina skialpinistických a zimně pohybových aktivit od evropských hor až po osmitisícovky.
Tragický týden pro skialpinisty začal lavinou na osmitisícové Shisha Pangmě a končí teď, kdy Andreas Fransson a J. P. Auclair zahynuli v lavině na severních svazích 3706 metrů vysokého Monte San Lorenzo v Patagonii na hranicích mezi Chile a Argentinou. Ve stejný den v pondělí 29. 9. zahynula při sjezu z argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) americká splitboardistka Liz Daley.
Klasická lyžařská turistika v Alpách (dnes zahrnuta pod názvem skialpinismus nebo ski-touring) byla velmi populární už ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Kromě plné zimy se tehdejší lyžníci a lyžnice na lyžích pohybovali v neledovcových a ledovcových pohořích i v pozdním podzimu, stejně jako od jara až do června. Na několika fotografiích dokumentujeme tehdejší typický lyžařský oděv.
Kromě klasických skialpinistických závodů se pořádají také noční závody, které jsou v Krkonoších i na Slovensku známé jako Noc tuleních pásů. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, stoupat naplno na pásech s čelovkou na hlavě a stejně tak sjíždět dolů, vyražte v lednu do Krkonoš.
Ve středu 24. září 2014 došlo k tragédii skialpinistické expedice Dynafit Double 8, kdy dva její účastníci Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36) byli smeteni lavinou pouhých 100 výškových metrů pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m). S lavinou lětěli asi 600 výškových metrů přes strmé ledovce bez šance na přežití.
V zimních horách existuje několik způsobů pohybu na sněhu a ledu, z nichž si každý může vybrat podle vlastního uvážení. Mezi nejrozšířenější patří skialpinismismus (resp. ski touring nebo lyžařská turistika), sněžnice a různé varianty snowboardu.
Dostává se Vám do očí nové video Kejda Ski Teamu, které Vás rychlým střihem provede jejich uplynulou sezónou 2014. Něco málo přes dvě a půl minuty, kdy bratrské duo Jiří a Ondřej Švihálkovi spolu s dalšími parťáky sjíždí pláně, žlaby a stěny v řadě evropských pohoří.
V září 2014 byla představena nová „superinteligentní“ sonda AvaTech SP1, která umožňuje jednoduše měřit a zobrazovat řadu důležitých hodnot ve sněhových vrstvách, na nichž člověk aktuálně stojí. Místo kopání řady sněhových profilů v rámci jednoho výletu je tak možné velmi rychle na mnoha místech získat podrobný sněhový profil. Z hlediska lavinové prevence to může být velký převrat, ale stejně nedokáže plnohodnotně nahradit měření sněhového profilu, které např. u nás provádí Horská služba.