Krátký oblouk je základním typem oblouku využitelným při jakékoliv sjezdové aktivitě na lyžích. Krátkým obloukem je možné sjíždět na různých podkladech od zledovatělého sněhu, přes firn, krustu, rozbředlý mokrý sníh až po ideální prašan.
Pro vyznavače pohybu ve volném terénu na sněhu nabízí Beskydy mnoho možností. Jestliže si chcete užít jejich klid, ticho a malebné scenérie, zapomeňte na nejvyšší Lysou horu (1323 m), a zamiřte na opomíjený a liduprázdný vrchol Travný. V zimě jsou pro výstup na Travný ideální sněžnice.
Alto Adige, Süd Tirol, alebo po našom Južné Tirolsko sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou, stálym počasím a prírodou, ktorej zvodom neodoláš a vybehneš popasovať sa s niektorou z blízkych trojtisícoviek.
Jedním ze základních způsobů jízdy na lyžích je různé přívratu, nebo-li pluhu v obloucích, přímé jízdě a při zastavování. Přívrat může být jednostranný s využitím jedné lyže nebo oboustranný. Oblouky s přívratem je možné vhodně využít za jakýchkoliv sněhových a povětrnostních podmínek, a proto by je měl každý zájemce o pohyb ve volném terénu dobře ovládat.
S blížícím se začátkem sněhové sezóny v evropských horách je vhodné se zamyslet nad tím, co by mohlo celoročně potěšit každého nadšence do zimních sjezdových sportů třeba jako vánoční dárek. Odpověď může být jednoduchá – kalendář plný nádherných fotek z freeridu v různých částech světa.
Po obecném uvedení do problematiky sjezdových technik je na řadě upřesnění nejčastěji používaných pojmů u skialpinismu a freeridu.
Z dnešního pohledu naprosto ojedinělý sjezdařský, či spíše freeridový závod Maiskirennen byl pořádán z vrcholu Studniční hory na dno Obřího dolu v Krkonoších od roku 1928 po dobu přibližně třiceti let.
Po předchozím rozlyžování se na Hoher Sonnblicku a ve východním žlabu Mt. Maudit ještě dále zůstáváme v Chamonix. Začátkem května 2014 prší, a proto vydatně odpočíváme v hotelu Rolba Inn. Počasí se zase lepší a je třeba zmizet pryč z toho civilizačního humusu.
Ve volném terénu je jedna věc jistá, nikdo nikdy nikomu nezaručí vynikající sněhové podmínky v rámci jednoho sjezdu nebo v průběhu jednoho dne. Naučit se lyžovat ve značně proměnných sněhových podmínkách je základním úkolem každého, kdo se chce pustit dál od betonových povrchů současných sjezdovek v lyžařských střediscích.
Lavinové vybavení zahrnuje v prvé řadě podle současných znalostí základní lavinovou trojici – lavinový vyhledávač, sněhovou lopatu a lavinovou sondu. V tomto článku je podrobněji uvedena důležitost jednotlivých částí této trojice.
Poloostrov Kamčatka nabízí vynikající terény pro skialpinismus a freeride na různě vysokých kopcích. Sjezdy s největším převýšením za proměnlivých sněhových podmínek vedou z aktivních a neaktivních sopek, z nichž nejbližší jsou do třiceti kilometrů vzdušnou čarou od Petropavlovska-Kamčatského. Jak to na Kamčatce vypadalo z hlediska skialpu na přelomu dubna a května 2013 ukazuje následující video.
Čekání na dobré podmínky končí, ty ideální jsou asi v nedohlednu (že by příští zima?), takže nezbývá než se sbalit a jet to vyzkoušet do lyžařské, skialpinistické a freeridové mekky – francouzského Chamonix s mezizastávkou na Hoher Sonnblicku.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, které se bude konat na horském hotelu Martiňák (785 m) v Beskydech ve dnech 5. až 7. prosince 2014.
V pražském Klubu cestovatelů se v úterý 30. 9. 2014 uskutečnil Skialpový večer s cílem představit web TuleniPasy.cz. Za velkého zájmu diváků byla během večera představena většina skialpinistických a zimně pohybových aktivit od evropských hor až po osmitisícovky.
Tragický týden pro skialpinisty začal lavinou na osmitisícové Shisha Pangmě a končí teď, kdy Andreas Fransson a J. P. Auclair zahynuli v lavině na severních svazích 3706 metrů vysokého Monte San Lorenzo v Patagonii na hranicích mezi Chile a Argentinou. Ve stejný den v pondělí 29. 9. zahynula při sjezu z argentinskéhé Cerro Vespignani (2146 m) americká splitboardistka Liz Daley.