Zateplovací komplet Tilak Nalu byl představen před zimní sezónou 2014-2015. Tilak Nalu je určen pro pohybově náročnější aktivity od skialpinismu přes vše ostatní v místeh s nízkými teplotami. Měli jsme možnost vyzkoušet celý komplet sestávající ze šortek a vesty v průběhu zimních měsíců od Japonska přes Balkán až po Slovensko. Jaké jsou zkušenosti se zateplovací vrstvou, která se vyznačuje minimální hmotností a ve sbaleném stavu i minimálním objemem? Kladné!
Na období velikonoc jsem měl na vyzkoušení skialpový komplet z novinek na zimu 2014-2015 – lyže K2 Wayback 96 s pintech vázáním Marker Kingpin a zeleně svítícími stoupacími pásy. S lyžemi jsem se pohyboval v makedonských pohořích Šar planina a Galičica, kde počasí a sněhové podmínky dovolily vyzkoušet při sjezdech i výstupech vše, s čím se lyžař na horách může setkat od prašanu až po přemrzlý hrbolatý podklad.
Na čtvrtek 9. dubna 2015 jsme se s přítelkyní rozhodli pro krátkou skialpovou procházku po hřebeni Hrubého Jeseníku. Po velikonočním sněžení opět přibylo nového sněhu a předpověď slibovala vydařenou jarní túru za slunného počasí. Prašan už byl sice pryč, ani výška sněhu nedávala moc možností k dlouhému sjezdu do údolí, ale čas na pochození tolik milovaných Jeseníků se vždy najde. Přitom mi praskla rámová konstrukce jednoho vázání…
První neoficiální Mistrovství světa ve SKYRUNNINGU se uskutečnilo v italském Gran Sasso na přelomu července a srpna 2015. Účinkování bylo pro českou výpravu velmi úspěšné, když během Mistrovství získala devět medailí! Závodilo se přitom v Gran Sasso Vertical Run a Skyrace. Jak to všechno začalo? Naším odjezdem z Vysokého Mýta ve středu 29. července.
Epicentrum dubnového zemětřesení bylo kousek od Manaslu (8160m), o jehož sjezd se budeme pokoušet během září a října v rámci expedice Czech Manaslu 2015 a budeme tak zakončovat naši dlouhou cestu. Pro spoustu lidí z postižených horských oblastí je po téhle pohromě pomoc zvenčí jedinou možností jak se znovu postavit na vlastní nohy. Proto bychom rádi přispěli i svoji troškou do mlýna a během srpna vybrali peníze, které pak během expedice předáme v některé z vesniček pod Manaslu na vybraný projekt.
„Co jste tam dělali? Kontrole jste řekli, že jedete do vesnice, a o kus dál jste zahnuli do údolí. Tak co? Lyže, cože?? Chci vidět fotky. Hned.“ Hm, na téhle vojenské základně turecké armády to asi nebude další příjemné pozvání na večeři, je nám jasné po prvních pár větách z úst jejího velitele.
Začalo to nedávno, když mě česká asociace skyrunningu kontaktovala, zda bych se nechtěl zúčastnit nultého ročníku mistrovství světa v Itálii. Taková nabídka se neobjevuje každý den, a tak jsem rychle přehodnotil plány, kolo šlo trochu do pozadí a začal jsem hodně běhat. Po rozběhání v České republice jsem s taťkou vyrazil na soustředění na Slovensko.
„S lyžemi tam ještě nikdo nebyl, nemůžete jít sami, raději Vám půjdeme ukázat cestu“ – trvali na svém místní, a tak jsme první část výšlapu do doliny měli s doprovodem. A se skvělou piknik snídaní u potoka, kterou nám naši dva průvodci připravili. Dál do nitra těhle zapadlých hor už nám společnost dělaly jenom krysy s vercajkem na 4-5 dny zakousnuté do zad. Údolí Cennet Cehennem (kurdsky „Nebe a peklo“) je jako divoká kráska. Dělá drahoty a schovává se v mracích.
Ve dnech 19. až 21. června 2015 se uskuteční prnví ročník Festivalu horolezeckých filmů Český ráj na Hrubé skále u Turnova. Můžete tam vidět i vidět film The Pamir Game – šestnáctiminutový film z loňské skialpinistické výpravy Beton Ski Teamu na Pik Komunisma a Pik Korženěvská. A to včetně laviny z Piku Korženěvská!
Po první části našeho skialpinistického výletu – Skialpový konec dubna na jih od Avačinské zátoky na Kamčatce, jsme se přesunuli na sever od Avačinské zátoky, kde jsou dominantní vyhaslé a aktivní sopky Korjakskij (3456 m), Avačinskaja (2741 m) a Kozelskij (2250 m). Dvě nejvyšší z nich jsme měli v úmyslu sjet na lyžích.
Po loňském nultém ročníku v omezeném počtu účastníků vyhlásil Martin „Kulda“ Kulíšek na ukončení skialpinistické sezóny 2014-2015 První ročník československého firnového memoriálu v jižním Norsku. Propozice byly lákavé – setkání skialpinistů z České republiky a Slovenska, kteří ať už dočasně nebo trvale žijí v Norsku, výměna zkušeností po končící zimě a podle podmínek sjezdy různé obtížnosti.
Splitboardista Míra Kube strávil posledních pár měsíců v Pyrenejích, celou zimní sezonu ve velehorách. Sjezdy zasněžených kopců se lépe zaznamenávají obrazově – fotí a točí, pokochejte se.
Poslední dubnovou sobotu v roce 2015 odletěla smíšená osmičlenná česko-slovensko-polská skupina na Kamčatku s cílem vystoupit a následně sjet na lyžích z co největšího počtu kamčatských sopek a vrcholů. Začali jsme v oblasti vulkánu Viljučinskij (2173 m).
Jarní kemping na pláži u jezera, v horách ani živáčka a při troše stěští i sjezd parádním prašanem. Okolí jezera Van ve východním Turecku stojí za návštěvu a dá se využít i třeba jako aklimatizace na nedaleký Ararat.
Video mapující uplynulou sezónu nejlepší ruské freeride snowboardistky Anny Orlové, která toho stihla pojezdit opravdu hodně. Přehledové video je rozděleno na závody, prašan a vychutnávání si slunce. V závodní části to jsou Rakousko, Švýcarsko a Itálie, zatímco velká část prašanování byla natočena v Kolašinu-Jezerine v Černé hoře.