V březnu 2015 se nechala skupinka freeriderů nalákat předpovědí výborného počasí a 20-30 cm nového sněhu, takže vyrazili do lyžařského střediska Fiberbrunn. K tomu si Ivoš ze snowpigs.cz přibral i právě pořízený lavinový batoh Pieps JetForce. A dobře udělal.
Pořadatelé pod vedením Martina Kaise připravili na poslední říjnový den – sobotu 31. 10. 2015 – první ročník běhu do vrchu na malostranský Minčol (1364 m). Pro skialpinisty byl tento běh dobrým testem před nadcházející zimní sezónou, zatímco běžci a cyklisté svou účast brali standardně. Minčol zřejmě předchází výborná pověst, neboť při sobotní registraci na konci obce Višňové se celkové číslo startujících zastavilo na 153 účastníků v různých věkových kategoriích.
S blížícím se koncem roku se roztrhnul pytel s kalendáři na rok 2016. Pravověrného lyžníka nechávají v klidu klasické kalendáře zobrazující českou krajinu nebo různě oblečené sportovkyně, neboť jeho zájem je zaměřen na sníh a hory. Ideální možností, jak se během následujícího roku přenést do zasněžených hor s lyžemi na nohou, ať už v Evropě nebo mimo Evropu, jsou kalendáře milovníků strmých sjezdů na lyžích – Kejda Ski Teamu a Beton Ski Teamu.
Lyžařský „veterán“ Ian McIntosh přežil nezraněn dlouhý pád při natáčení filmu Paradise Waits v oblasti Neacola na Aljašce. V prvních obloucích svého sjezdu se propadl do skryté díry, takže jeho další pohyb dolů svahem už nebyl kontrolován. Aktivoval lavinový batoh jako prevenci proti možným zraněním během dlouhého pádu. Pět set metrů dlouhý pád zvládnul za méně než minutu.
Letošní podzim jsem se rozhodla strávit lyžováním v Chile a Argentině. Po pár výstupech na krásné zasněžené ledové spoky a potkání se s místními lyžaři mě nový chilský kámoš Jose Miguel naverboval do závodu Red Bull Out Of Hell, aneb „Pouze jeden dokáže uniknout z vulkánu“ v oblasti Los Rios v severní Patagonii.
Ve středu 4. října 2015 se v pražském kině Atlas uskutečnila premiéra nového čtyřdílného seriálu Skialpem to začalo. Tento seriál si vytknul za úkol seznámit širokou veřejnost se základy rekreačního skialpinismu na příkladech túr v Krkonoších, a třech dalších evropských oblastech.
Komise tradičního skialpinismu ČHS zve na tradiční skialpinistické setkání, kterse bude konat v Masarykově chatě na Šerlichu (1019 m) v Orlických horách ve dnech 11. až 13. prosince 2015.
Tradiční Pelikánův seminář se tentokrát uskutečnil na Slovensku, kdy přes šedesát účastníků pobývalo v hotelu Morava v Tatranské Lomnici ve dnech 24. až 25. října 2015. Pořadatelé z Lékařské komise SHS JAMES ve spolupráci s Lékařskou komisí ČHS a Společností horské medicíny připravili bohatý dvoudenní program zaměřený na aktuální problematiku pohybu v horském a velehorském terénu.
Na širokých nebo užších volných pláních různého sklonu a za proměnlivých sněhových podmínek by měl umět dobře jezdit každý zájemce o skalp a freeride. Pro lyžování na svazích pokrytých řídkým nebo hustým lesem by mělo platit to samé, tj. každý skialpinista nebo freerider by se neměl bát stromů v duchu hesla „Kdo se bojí, nesmí do lesa“. Když ale v lese se jezdí tak dobře.
Kromě různých terénních nerovností, které se mohou vyskytnout na svazích – viz předchozí díl Skialp a freeride metodika 9 – přejíždění terénních nerovností a skoky, je občas nutné se dostat přes vodní toky, horská plesa a jezera. Vodní toky můžeme překonávat různými způsoby – s lyžemi nebo bez lyží.
Při sjezdových aktivitách ve volném terénu se mohou vyskytovat různé překážky, terénní zlomy nebo převěje na hřebenech. Pro bezpečný sjezd je proto občas nevyhnutelné se dostat s lyžemi do vzduchu, neboť udržení lyží na podkladu nemusí být vždy nejbezpečnější. Krátké a střední skoky se používají pro překonávání terénních překážek, potoků, seskakování malých ledopádů a skalek, přeskakování malých ledovcových trhlin apod.
Ve vysokotatranském hotelu Morava v Tatranské Lomnici se předposlední říjnový víkend skuteční 26. Pelikánův seminář věnovaný aktuálním problémům horské medicíny. Seminář je organizovaný Medicínskou komisiou SHS JAMES, Lékařskou komisí ČHS a Společností horské medicíny ČR.
Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal a Tazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.
Sjezd na lyžích je obvykle vyvrcholením skialpinistického výletu a celkovému kladnému dojmu výrazně dopomůže vhodný způsob zahájení sjezdu. Na mírných svazích je zahájení sjezdu jednoduché, ale pokud je svah strmý, nebo na hraně svahu je převěj, rozjetí může být subjektivně i objektivně dost náročné.
Pečlivě vybrané přednášky, čerstvé expedice, důkladné know-how pro oblíbené outdoorové sporty, dobré jídlo, pivo, večer koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků … vše na jednom místě v Praze (FFUK), o víkendu 7.-8.11.2015. www.Festival Obzory.cz.