Skialpová závodní sezóna skončila a bylo potřeba se přeorientovat na letní sporty. Původně byl plán jet do Krkonoš na trénink v kopcích, ale věděli jsme, že je na Slovensku beznadějně vyprodaný Běh do Choča. Ve čtvrtek reagovala na náš zájem o start Barbora, že je nemocná a může nám prodat startovné. Neváhali jsme.
Celkem 38 účastníků obou pohlaví původem z České republiky a Slovenska se průběžně vyskytlo na druhém ročníku československého firnového memoriálu v Norsku od 12. do 17. května 2016. Počasí bylo převážně výborné, jen sníh měl místo firnu charakter poněkud betonový.
Čelovka Led Lenser XEO 19R je aktuálně nejvýkonnější model zacílený na komplexní outdoorové použití. Dříve už byl zveřejněn podrobný test čelovky při použití čelovky mimo období se sněhem a teplotami pod bodem mrazu. Tady se zaměříme čistě na zimní použití v náročných klimatických podmínkách.
Po vydařeném skialpování s mezinárodní účastí na poloostrově Kamčatka v roce 2015 jsem se na stejné sopky vydal se skupinkou skialpinistů i v dubnu 2016. Vše bylo naplánováno, letenky zakoupeny, a nezbývalo než se těšit na aktivní i vyhaslé kamčatské vulkány.
V Norsku dlouhodobě žije větší množství Čechů a Slováků, kteří se přes kalendářní rok většinou nemají moc příležitostí se setkat. Po předchozí úspěšné premiéře se letošní celonorské firnové setkání uskuteční pod záštitou Komise tradičního skialpinismu ČHS a tulenipasy.cz v oblasti Hurrungane ve dnech 13. až 17. května 2016.
Před tím, než schováme naše split-kamarády, jsme se rozhodli rozloučit se sezónou někde, kde ještě sníh drží i během těchto prvních květnových dnů. Po zvážení všech pro a proti padla volba na Dolomity a jejich hlavní vrchol Marmolada (3343 m).
Do Vysokých Tater jezdíme pravidelně celou zimu, ale stejně se nejvíce těšíme na jaro, kdy jsou sněhové podmínky i počasí obvykle nejlepší. Pár dnů v první polovině dubna může být vyplněnon krásným skialpem, strmými i extrémními sjezdy.
První nutkání, letět zase na kukačku do Kanady, se objevilo v létě, když brácha dostal roční pracovní víza. S první informací o roce El Niňo se mi začaly zdát sny o zasněžených štíhlých smrcích a s prvním listopadovým násněhem nad Revelstoke se dalo pár chytrých hlav dohromady nad přerovským Zubrem a koupilo letenky.
V dubnu končí hlavní lyžařská sezóna ve střední Evropě. Pokud ale vyjedete do Alp, Norska nebo do mimoevropských horských oblastí, lyžovat můžete ještě dlouho. K tomu se mohou hodit skialpové nebo freeridové sety od kanadské firmy G3.
Na beskydské Lysé Hoře (1323 m) se začalo lyžovat v průběhu druhé světové války. První vlek se objevil na zalesněném severním svahu v roce 1954 a fungoval téměř padesát let. Krásné retrospektivní video mapující podrobně historii lyžování na Lysé Hoře vytvořil Bohusla Cihla a kolektiv.
Přes větrné počasí se v sobotu 23. dubna 2016 uskutečnil ISMF závod individuál na svazích aktivní sopky Avačinskaja (2741 m) a přilehlém kopci Velbloud. V mezinárodně obsazeném závodě exceloval veterán Petr Novák z Vysokého Mýta, když všechn o hodně mladší soupeře porazil.
V pátek 22. dubna 2016 proběhnul v lyžařském středisku Moroznaja sopka skialpinistický závod vertikál na trati s celkovým převýšením540 výškových metrů. V konkurenci závodníků z Ruska, Bulharska, Íránu a Jižní Koreji byl v cíli nejrychlejší veterán Petr Novák z Vysokého Mýta.
Mám zavřené očí a nevím, jestli se mě to zdá nebo je to doopravdy. Otvírám oči a není to sen, stojím na startovní čáře největšího středoevropského skialpinistického závodu – třídenních Bokami Západných Tatier. Poprvé jsem mnohem nervóznější, jelikož letos poprvé startuji s mým synem Davidem.
Ve dnech 22. až 24. dubna 2016 se na poloostrově Kamčatka uskuteční dva skialpinistické závody započítávané do Evropské série 2016 ISMF. Českou republiku bude v kategorii mužů reprezentovat veterán Petr Novák z Vysokého Mýta.
Zimní část I. Mezinárodního kurzu horské medicíny 2016 pod záštitou UIAA/ICAR/ISMM se uskutečnila v Krkonoších na Dvoračkách na přelomu března a dubna. Čím se tato první část vyznačovala? Se samotnou teorií se účastníci seznámili z dodaných studijních materiálů, takže v Krkonoších byly přednášky interaktivní s maximálním zaměřením na praxi v terénu.